СТОРІНКА МЕТОДИСТА

*****

Підсумки обласного туру
Всеукраїнського дитячого  конкурсу есе «Діти єднають Україну»

   Підведені підсумки обласного туру Всеукраїнського конкурсу есе «Діти єднають Україну», який  проводився  з  8 січня  по  20  лютого 2019 року  Одеською   обласною  бібліотекою   для   дітей    
ім. В .Катаєва.
На честь 100-річчя з дня проголошення Акту воз`єднання Української  Народної  Республіки та Західноукраїнської  Народної   Республіки    було   оголошено  Всеукраїнський  конкурс   есе    «Діти єднають  Україну»,  в  якому брали участь діти юні читачі бібліотек сіл, селищ і міст області, активно долучилися до творчого конкурсу. Оргкомітет бібліотеки отримав від дітей  10-18  років   52  творчих роботи.   Есе  виконувалися    в  електронному  форматі  обсягом не  більше двох  аркушів формату   А4, шрифтом  Times  New  Roman,  1,5  інтервалом,  14 кеглем.

У конкурсі брали участь діти  у двох вікових категоріях:
Ø  Читачі-учні 10-14 років;
Ø  Читачі-учні15-18 років.


Обласне  журі  розглянуло  та визнало  кращими роботи,  які  надіслані  до   Національної бібліотеки  України для дітей (м. Київ) для участі у другому підсумковому турі Всеукраїнського конкурсу есе.


Переможцями в обласному турі Конкурсу стали:
І місце – Стельмашенко Галина, 14 років, с. Яковлівка, Роздільнянський р-н.
ІІ місце – Шевченко Вікторія, 14 років, м. Южне.
ІІІ місце – Долготер Вероніка, 11 років, с. Козацьке, Б-Дністровський р-н.Вітаємо переможців та бажаємо усім учасникам обласного туру Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу есе «Діти єднають Україну» успіхів у навчанні і творчості, а авторам кращих робіт – перемоги у Всеукраїнському турі. Учасники, які посіли призові місця, нагороджуються Дипломами І,ІІ та ІІІ ступенів
Роботи переможців Конкурсу будуть розміщені на сайті Національної  бібліотеки України для дітей, у науково-популярному журналі «Бібліотеки у форматі Д*» у рубриці «Дитяча сторінка».

Стельмашенко Галина

Шевчено Вікторія

Долготер Вероніка


*****
Всеукраїнському конкурсі «Сторінками книг Чингіза Айтматова» взяло участь понад 4000 тисячі дітей з усіх куточків України. Обласні бібліотеки для дітей направили 150 малюнків -переможців обласного етапу конкурсу.
18 грудня у Національній бібліотеки України для дітей спільно з Посольством Киргизької Республіки в Україні відбулося урочисте нагородження переможців  Надзвичайним  і Повноважним Послом Киргизької Республіки в Україні Шариповим Жусупбеком Шариповичем.
Ми пишаємося нашою переможницею Катериною Артеменко., яка влітку поїде в Киргизію, на запрошення Президента країни. Документи вже оформляються.
За результатами конкурсу видавництвом «Авіаз» виданий альбом, підготовлений НБУ для дітей до якого увійшли роботи 150 фіналістів конкурсу
«Память кріз призму болю»
(до 85 роковини Голодомору)
Методичні поради


 Голодомор 1932-1933 років в Україні назавжди залишиться в пам’яті українців однією з найстрашніших сторінок нашого минулого, яка сприймається суспільством, насамперед, на емоційному рівні як загальнонаціональна трагедія.
Нинішнє покоління має глибоко усвідомити масштаби пережитого лихоліття, зробити все для збереження пам’яті про загиблих. Ще зовсім недавно навіть згадувати про ці події не можна було.
Голодомор –  акт геноциду Українського народу, здійснений керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР у 1932-1933 роках, шляхом організації штучного масового голоду, що спричинив загибель мільйонів українців у сільській місцевості на території Української СРР та Кубані, де переважну більшість населення становили українці, з метою придушення українського національно-визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян. 
Через насильницьке вилучення продовольства, блокаду сіл та цілих районів, заборону виїзду за межі охопленої голодом України, згортання сільської торгівлі, репресії щодо незгодних тоталітарна система створила для українців життєві умови, розраховані на їхнє фізичне знищення. Така політика режиму – злочин проти людяності, який відповідає Конвенції ООН від 9 грудня 1948 року про запобігання злочину геноциду і покарання за нього. 
Визнання Голодомору 1932 –1933 років геноцидом Українського народу законодавчо закріплено Законом України “Про Голодомор 1932 – 1933 років в Україні”, ухваленим Верховною Радою України 28 листопада 2006 року.
Багато десятиліть у СРСР тема Голодомору перебувала під суворою забороною. Сталінський режим створив систему приховування правди про вбивство голодом мільйонів українців у 1932 – 1933 роках. Тодішнє керівництво СРСР блокувало будь-яку інформацію про реальну ситуацію в Україні. Воно свідомо дезорієнтувало світову громадськість – мовляв, у них ніхто не голодує. Тим не менш, деякі західні журналісти, які побували в оточеній залізною завісою й охопленій голодом Україні, зуміли своїми публікаціями донести світові правду про злочин убивства там мільйонів людей. 
У радянській Україні небезпечно було не тільки писати про штучний голод у пресі, листах до партійних “вождів” або ж родичам за кордон, але навіть у приватних щоденниках. Будь-який необережний запис міг зруйнувати життя, вилитися в десятиліття таборів ГУЛАГу. Та попри всі небезпеки були люди, які не могли замовчати цей злочин. Вони намагалися в різний спосіб розповісти та зберегти правду, донести її до світу. В Україні вперше голод 1932-1933 рр. почали визнавати лише з 1988 року.


        Історична довідка.
Чому українців вбивали голодом? 
Після Жовтневого перевороту впродовж 1917 – 1921 років на більшій частині території колишньої Російської імперії владу захопили комуністи. Ними шляхом прямої окупації була знищена демократична Українська Народна Республіка, проголошена у 1917 році. Досвід важкої боротьби з українськими рухом змусив комуністичний режим для зміцнення свого становища в Україні піти на створення у 1919 – 1920 роках квазідержави УСРР зі столицею у Харкові та певні поступки українському національному рухові. 
Україна в 1920-х роках переживала культурний ренесанс європейського зразка. Під гаслом “Геть від Москви!” тут формувалися самобутні, відмінні від російських, культурні традиції, орієнтовані на Європу. Створювалася національна система освіти, обґрунтовувалася економічна концепція України як автономного економічного організму. Проте до кінця цього періоду в СРСР був встановлений тоталітарний комуністичний режим із суворою суспільною ієрархією. Будь-який прояв незгоди або нонконформізму (як індивідуального, так і малих і великих груп людей за професійною, національною, релігійною, партійною ознаками) негайно жорстоко карався та придушувався. 
Українська нація, яка була другою за чисельністю в СРСР, мала величезний культурно-історичний спадок, власні славетні традиції державотворення, досвід національно-визвольної боротьби. Широкі кола інтелектуалів та економічно самостійне селянство не сприймали політики комуністичного керівництва. Тому за мету було поставлено знищення українців як політичної нації, що могла поставити питання про створення незалежної держави. Для досягнення цієї мети був обраний жахливий інструмент – вбивство голодом.
Як?
Механізм, який призвів до Голодомору, був приведений у дію із Москви тодішніми лідерами комуністичної партії. У січні 1928 року режим запровадив насильницькі хлібозаготівлі. У фермерів держава примусово забирала більшу частину або й все вирощене зерно за значно заниженими цінами. Одночасно розпочалась “ліквідація” найзаможніших господарств. У 1930 році колективізація викликає масові протести і повстання. Впродовж року в Україні відбулося понад чотири тисячі масових протестних виступів за участю до 1,2 млн селян. Однак, не дивлячись на це, до жовтня 1931 року колективізованими, тобто, фактично державними, стали 68% селянських господарств та 72% орної землі. Загалом в Україні було ліквідовано понад 352 тисячі “розкуркулених” господарств. 
Не зважаючи на це, Україна залишалась центром спротиву тоталітарному режиму. Упродовж перших семи місяців 1932 року на Україну припадає 56% від усіх антивладних виступів у Радянському Союзі. 
Улітку 1932 року через наростання спротиву Й.Сталін із оточенням приймає рішення про організацію в Україні штучного голоду, щоб шляхом винищення частини населення не “втратити Україну”.
Під час голоду тоталітарна влада не лише не припинила примусове відбирання їжі, а й відхилила допомогу з-за кордону та кинула всі сили на те, щоб ізолювати голодуючі райони. Армія, загони НКВД оточили українські міста (бо селяни намагалися врятуватися там від голодної смерті) та залізничні станції. Мешканцям сіл забороняли виїжджати в інші регіони СРСР. Хліб вилучався, продавався до інших країн за валюту, яку спрямовували на закупівлю верстатів та іншого обладнання для промислових підприємств.
До чого це призвело?
Саме за цей менш ніж календарний рік (1932 – 1933) в Україні загинули мільйони людей. На жаль, страшні обставини злочину та свідома заборона ведення статистки смертності унеможливлюють встановлення точної кількості загиблих і вичерпного поіменного списку жертв. 
Перші оцінки кількості загиблих з’явилися ще у 1933 році. Вже тоді називались цифри і 7, і навіть 9 млн загиблих від штучно організованого голоду.  Оцінки сучасних дослідників щодо кількості убитих голодом в Україні у 1932 – 1933 роках також значно різняться – від 1,8 до 7 і навіть 10 млн жертв. 
Темою підрахунку втрат України у Голодоморі 1932 – 1933 років із 2007 року займається Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України імені М.Птухи. За висновками фахівців Інституту, які увійшли до матеріалів кримінальної справи за фактом вчинення геноциду в Україні 1932 – 1933 років, через Голодомор в УСРР загинуло 3 млн 941 тис. осіб. Непрямі втрати (дефіцит народжень) унаслідок Голодомору в Україні в 1932 – 1934 роках дорівнюють 600 тис. осіб. 
Аналіз етнічного складу прямих демографічних втрат свідчить, що було вчинено вбивство голодом саме етнічних українців – втрати українців в тогочасних межах УСРР становлять 3 млн 597 тис. осіб або 91,2% від загальної кількості прямих втрат. 
Жахом Голодомору була надзвичайно велика смертність серед дітей. У багатьох районах України у вересні 1933 року за шкільні парти не сіли близько двох третин учнів. Ученими Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України імені М.Птухи для Гарвардського університету створена карта втрат УСРР у Голодоморі. За даними вчених, найбільше постраждали лісостепові регіони України із давніми козацькими традиціями – Полтавщина, Черкащина, Кіровоградщина, Київщина. У цих регіонах в окремих районах упродовж 1933 року вимерло понад половину населення.  Смертність перевищувала середній рівень у 8–9 і більше разів. У нинішніх Вінницькій, Одеській, Дніпропетровській областях рівень смертності був вищим у 5-6 разів, у Донецькій і Луганській області – у 3–4 рази. 
Голод став зброєю масового біологічного знищення українців. Він на довгі десятиліття порушив природний генетичний фонд, призвів до морально-психологічних змін у свідомості нації. Наслідком злочину геноциду також стало руйнування традиційного українського устрою життя. Українцям як етносу було завдано смертельної рани.
Постановою Апеляційного суду Києва від 13 січня 2010 р. Й.Сталіна, В.Молотова, Л.Кагановича, П.Постишева, С.Косіора, В.Чубаря, М.Хатаєвича визнано винними в організації Голодомору.
З 1998 р. в Україні щороку, в останню суботу листопада відзначається День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій, про що видано відповідний Указ Президента України.
Шириться кількість держав світу, парламенти яких визнали Голодомор 1932-1933 років в Україні геноцидом українського народу. (Естонія, Канада, Аргентина, США, Австралія, Угорщина, Італія, Литва, Грузія, Польща, Перу, Іспанія).
Обов’язок живих – вшанувати пам'ять жертв сталінської, більшовицької політики геноциду українського народу. Тому в Україні були засновані Асоціація дослідників Голодомору, Український інститут національної пам’яті. Роки державної незалежності України сприяли дослідженню й висвітленню страшної катастрофи українців у ХХ столітті. Українська спецслужба розкриває для вітчизняної та світової спільноти наявні в неї архівні документи, які залишилися від часів тоталітаризму. Особливого значення для наукового осмислення причин, перебігу і наслідків трагедії, її кваліфікації як геноциду українського народу має виявлення і публікація історичних джерел.

Мета проведення заходів з ушанування пам’яті загиблих від Голодомору:
ü  поглибити знання в читачів-учнів про Голодомор як геноциду Українського народу, його причини, перебіг і наслідки; 
ü  акцентувати на тому, що Голодомор 1932 – 1933 років був наслідком не стихійного лиха, а спланованих системних заходів тоталітарного комуністичного режиму, був злочином геноциду; 
ü  наголосити на сміливому чині людей, що внесли правду у викриття злочинів комуністичного режиму; 
ü  сприяти розвитку всіх видів інтелекту (академічному, практичному, креативному, емоційному й соціальному) як головної умови всебічного розвитку особистості, її самореалізації як громадянина України; 
ü  виховувати почуття стурбованості долею невинних жертв тоталітарного режиму, навчати сприймати чужу біду та біль як свій власний; 
ü  залучення молоді до меморіальних заходів із вшанування пам’яті жертв геноциду Українського народу – Голодомору 1932 – 1933 років в Україні, зокрема акції “Запали свічку”.

Обираючи місце, форми, методи та прийоми проведення заходу, бібліотекарям слід враховувати вікові особливості читачів-учнів. Також бажано приділити особливу увагу оформленню приміщень, де проводитимуться заходи: дотримуватися скорботних кольорів, використовувати композиції із колосків, кетягів калини, перетягнутих траурною стрічкою, хліба, рушників та іншу традиційну народну символіку та побутово-ужиткові предмети.

Пропонуємо наступні методичні рекомендації.

Бесіди для читачів-учнів 5-8 класів.
Ø  «Які причини голоду 1921-1922, 1932-12933 і 1946-1947 років в Україні?»;
Ø  «Голодомор 1932-1933 рр. – злочин сталінського режиму»;
Ø  «Перерване буття українського села»;
Бесіди для читачів-старшокласників 9-11 класів.
Ø  «Голодомор 1932-1933 рр. в Україні: причини, наслідки, уроки»;
Ø  «Голодомор і доля народів в період сталінізму в Україні»;
Ø  «Голодомор у моєму краї» (окремо взятій області, районі, населеному пункті);
Ø  «Доля дітей у період суцільної колективізації в Україні»;
«Вшанування жертв Голодомору 1932-1933 рр. в Україні світовою спільнотою». 

Дискусії для читачів-старшокласників 10-11 класів.
Ø  «Навіщо вивчати такі явища як Голодомор, Голокост. Чи були вони в Україні»?
Ø  «Україна – етнонаціональна держава українців чи поліетнічне суспільство»?
Ø  «Сталінізм в Україні, нацизм у Німеччині: чи можна було їм запобігти?»;
Ø  «Як співвідносяться тоталітаризм і громадянське суспільство? Чи винесло людство уроки з голодоморів в Україні, з Голокосту в Європі?».

Години пам’яті і скорботи, хроніки пам’яті, вечори пам’яті, години-реквієм, історичні години, меморіальні хвилини:  
-                «Той, тридцять третій…»
-                «Велике народовбивство 30-х»
-                «Голод: чому і як?»
-                «Голодомор в Україні: злочини проти народу»
-                «Великий голод. Стань свідком злочину.»
-                «Ці трагічні тридцять… чорні»
-                «У пам’ять про скорботний тридцять третій»
-                «Голодомор: почути голоси крізь мовчання»
-                «Голодні очі»
-                «Невиплакані сльози України»
-                «Гірка правда у серці живе»
-                «Минуле стукає у наші серця»
-                «Великі твої жертви, Україно!»
-                «Пам’ять людська не забуде повік»

Вечори-зустрічі (зустрічі з очевидцями трагедії, викладачами історії, дослідниками історії рідного краю, художниками, літераторами):
-                «І пам'ять зранена болить»
-                «Чорна сповідь моєї Вкраїни»
-                «Пам’ятаємо, щоб не повторилося»
-                «Рік 33-й. Голод…Голод…», «Дзвони пам’яті, дзвони скорботи»
-                «Трагічні уроки історії»
-                «Голодомор устами істориків, мовою документів»

Комбіновані уроки: «Злочин влади – трагедія народу», «Колективізація і Голодомор в Україні: події, факти, уроки» (на якому розглядаються різні аспекти Голодомору).

Урок прес-конференція «Вони не мовчали, щоби світ знав» (у форматі – питання/відповідь).

Усний журнал «Забути цього неможливо» (у вигляді відео-презентації, слайд-шоу):
Ø  Перша сторінка усного журналу носить назву «Пам’ять голоду, пам’ять серця» та присвячена загальним питанням Голодомору в Україні.
Ø  Друга сторінка журналу «Рідної землі трагічні дні»  розкриває тему цієї трагедії у рідному краї.
Ø  Третя і остання сторінка журналу носить назву «Голодомор очима письменників рідного краю».

Круглий стіл: «Голодний 33-й устами очевидців, мовою фактів», «Злочини проти нації», «З присвятою замордованим голодом…», «Уроки Голодомору і сучасна Україна», «Перерване буття українського села». (за яким пропонуємо детально проаналізувати факти та спогади очевидців 1933 року)


Музейні, меморіальні та віртуальні екскурсії до місць пам’яті жертв Голодомору (віртуальні екскурсії в Національний музей «Меморіал пам’яті жертв Голодомору в Україні»).

Відео-урок «Жнива скорботи» (Перегляд відеозаписів свідчень очевидців голодомору, кадри з документальних та художніх фільмів про голодомор та відео-кліп Оксани Білозір «Свіча», а також перегляд документального фільму «Голодомор. Великий злам» із серії «Невідома Україна», «Голод – 33» за мотивами роману В.Барки «Жовтий князь», презентація збірок спогадів очевидців «Свіча пам’яті»).

Читацькі конференції: «Табу на правду. Чому в СРСР забороняли говорити про Голодомор», «Демографічні зміни України внаслідок Голодомору. Вплив на сьогодення», «Голодні очі. Змарноване дитинство».

Залучення читачів-учнів до збору свідчень про Голодомор, документальних і наукових матеріалів: «Родинні спогади про Голодомор», «Я – дослідник історії Голодомору свого міста/ селища/села».

Соціодрами «Завжди є ті, хто говорять правду», «Ваші мертві вибрали мене…» (вид заходу у формі гри з елементами драматургічного моделювання проблемної ситуації на важливу суспільно-політичну тему з метою подолання наслідків колективних травм, відновлення історичної пам’яті та формування особистісної оцінки у ситуації вибору; застосовується переважно серед старшокласників).

Конкурс віршів «Українська ніч 33-го» на краще виконання віршів, поем, уривків із творів українських письменників та поетів «Свіча пам’яті».

Написання творів і рефератів на одну з тем: «Голодний смерч над Україною», «Чорна дошка пам’яті».

Наочні форми роботи.
Книжково-ілюстративні виставка «Голгофа голодної смерті» з розділами:
-                «Очима істориків – мовою документів»
-                «Голод. Смерть. Пітьма.»
-                «Пам'яті жертв…»
-                «Над білим янголом скорботи незгасний духу смолоскип»
Книжкова виставка, виставка-акцент «Дзвони памяті: Україна. 1932-1933» з розділами:
-                «Без крихти хліба…» (або «Три колоски закуті дротом», «Біль голодних років»)
-                «Розсекречена пам'ять» (архівні документи)
-                «Україна пам’ятає – світ визнає.»
-                «Сумний літопис голоду»
На виставці можуть бути представлені документи, фотографії та публікації про геноцид української нації, спогади і свідчення очевидців, тих, хто у своїй пам’яті крізь роки проніс страждання та біль, спричинені тоталітарним режимом.

Виставка плакатів «Стежини скорботи: голодомор в Україні», «Пам’ять кріз призму болю», «Скорбота і пам’ять», «Голодомор в Україні: злочин проти народу», «Ми звинувачуємо! Голодомор 1932-1933 рр. Геноцид українського народу».

Виставка-репортаж, інформ-досьє, медіа-вернисаж «Голод 33-го», «Пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр.», «Голодомор – трагедія українського народу» (на якому можуть бути представлені архівні документи, ілюстровані матеріали та спогади очевидців тієї страшної трагедії).

Інформаційний стенд «Український народ: випробування голодом» (стенд може розміщувати інформацію про перші пам'ятники жертвам Голодомору, встановлені за кордоном та в Україні, зокрема на Одещині).

Меморіальна викладка «Чорні сторінки історії України», «Сповідаю жалобу сумну», «Страшна правда Голодомору».

Огляд літератури «І пам’яті свіча не згасне…» (рекомендований список літератури додається)

Пропонуємо провести наступні акції:
Ø  Акція вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років «Запали свічку пам’яті» (участь у загальнонаціональній хвилині мовчання).
Ø  Акція «33 хвилини» (під час якої з Національної книги пам’яті буде зачитано імена померлих від голоду жителів Одещини).

Про трагедію голодомору існує багато свідчень, багато оцінок, поглядів, тривають дискусії. Розбіжність поглядів існуватиме й надалі. А тому ми пропонуємо провести анкетування, мета якого розкрити розуміння користувачами бібліотеки цієї болючої теми, і виявити ті важливі моменти, на які нам потрібно звернути увагу в подальшій роботі. (Анкета додається).

Анкета

Злочин проти людяності

Шановні читачі!
Про трагедію 1932-33 рр. уже зібрано численні свідчення, створено документальні оповіді та фільми, однак усе глибшим стає усвідомлення: сказано ще далеко не все. Досі не знаємо всього масштабу цієї трагедії, досі є багато оцінок голодомору, є різні погляди, тривають дискусії.
Долучаючись до вивчення теми голодомору 1932-33 рр. бібліотека запрошує Вас взяти участь у нашому опитуванні. Обрані Вами варіанти відповідей відзначте, або ж висловіть свою власну думку на поставлені питання, якщо жоден із запропонованих варіантів Вас не задовольняє.

1.      Чи відомо Вам, що в Україні було 3 голодомори. Якщо так, то про які із них Ви знаєте або чули?
-          голод 1921-1923рр.
-          голод 1932-1933рр.
-          голод 1946-1947рр.
-          не чув(ла), не знаю 
2.      Коли і з яких джерел Ви отримали правдиву інформацію про страшну трагедію ХХ ст.
-          з друкованих видань
-          історична, архівна література
-          свідчення очевидців
-          із засобів масової інформації
3.      Як Ви вважаєте, голод 1932-33-го в Україні це :
-          результат злочинної політики комуністичної верхівки, її вождів і сподвижників (геноцид, винищення нації) 
-          наслідок несприятливих погодних умов, зокрема, посухи
-          непродуманий заготівельний план
-          засіб упокорення народу
-          інше
4.      Чи підтримуєте Ви рішення Президента України про запровадження кримінальної відповідальності за заперечення факту більшовицького геноциду українців у 1932-33рр.
-          Так
-          Ні
 

ПРОГРАМА
обласного семінару «Сучасна бібліотека – синтез традиційних
та інноваційніх технологій: завдання на 2019 рік»
(м. Одеса, вул. Преображенська, 64, 15 листопада 2018 рік)

9.00-10.00    Реєстрація учасників.

10.00-10.15   Відкриття семінару. Вступне слово Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини.

10.15-10.30   «Робота  на  перспективу  –  запорука  успіху  в  сучасних бібліотеках» Палій Т.А., директор комунальної  установи «Одеської  обласної  бібліотеки для дітей ім. В.Катаєва».

10.30-11.00 «Буллінг і як його зупинити». Рекомендації психолога Фісун Ксенії Миколаївни.

11.00-12.00   «Новітня книжка для дітей в Україні: здобутки та виклики». Марченко Н.П., український науковець і письменниця, книгознавець, біографіст, літературний критик, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту біографічних досліджень НБУ ім. В.І. Вернадського, провідний бібліограф НБУ для дітей.

12.00-12.20 «Методичний моніторинг професійної активності працівників бібліотек для дітей: за підсумками підведення»;
Підведення підсумків обласних турів конкурсів: Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу «Творчі канікули», Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання», Всеукраїнського конкурсу проектів «Мої права – моє життя», Всеукраїнського конкурсу-виставки дитячих малюнків «Сторінками книг Чінгіза Айтматова». Нагородження переможців. Москальова Т.Г.,  методист науково-методичного відділу комунальної установи «Одеської обласної  бібліотеки для  дітей ім. В. Катаєва».

12.20-12.45 «Творчість заохочує до читання!» (участь у святковому фіналі Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання» у м. Херсон). Павлюк Т.М., заступник директора по роботі з дітьми Овідіопольської ЦБС.

12.45-13.00 «Поїздка до м. Львів, заключний етап фестивалю дитячого читання «Книгоманія 2018». Фадіна Л.Б., заступник директора по роботі з дітьми Татарбунарської ЦБС.

13.00-14.00    Кава-тайм.

14.00-15.30 «Володимир Рутківський. Тексти долі. Біографічний нарис». Марченко Н.П., Рутківський В.Г., презентація книги.«Мандрівні дні німецької мови»
(2018 рік – рік німецької мови в Україні)
Методичні поради


Сучасна Німеччина є провідною державою з високим рівнем розвитку демократії, локомотивом економічного зростання Євросоюзу та світовим науково-культурним осередком.
На шляху до свого успіху, Німеччина пройшла крізь важкі випробування, серед яких післявоєнна окупація, «нульові роки» бездержавності, поділ нації на прозахідну ФРН та прорадянську НДР, зведення Берлінського муру, Холодну війну.
Німецька мова – це мова великих письменників, відомих філософів та винахідників.
Відомі письменники Німеччини: Гете, Шиллер, а також 10 лауреатів Нобелівської премії з літератури, серед них Томас Манн, Герман Гессе, Генрих Бель та ін. Найвідоміші філософи Кант, Геґель, Ніцше та Маркс.
На території України близько 750 тис. людей вивчають німецьку мову.
Сьогодні німецька мова – перша найпоширеніша мова у Європі і друга за популярністю іноземна в Україні. Більшість найвідоміших інноваційних компаній розташовані саме у Німеччині. Навіть прогресивні японці зосереджуються на німецькій – її вивчають 68% студентів у Японії.
В Україні німецька мова є другою за обсягом вивчення в українських школах після англійської і за статистикою:  52% школярів обирають її для вивчення як другу іноземну; Німеччина посідає друге місце (після Польщі) за кількістю обмінів студентами.
2018 рік оголошено роком німецької мови в Україні, а в Німеччині – роком української мови.
Рішення про проведення Українсько-німецького року мов було прийнято у 2016 році міністрами закордонних справ обох країн, щоб через 25 років після початку дипломатичних відносин поглибити взаємну довіру та дружбу між Німеччиною та Україною, а також ще більше розвинути співпрацю у сферах освіти та культури.
Протягом всього року мова та література стануть платформами для передачі сучасної культури, освітніх стандартів та європейських цінностей.
Метою Українсько-німецького року мов є поглиблення існуючої співпраці між установами освіти та культури обох країн та започаткування нових довгострокових партнерських стосунків і проектів. Німецька мова відкриває перспективи для молодого покоління:
завдяки німецькій мові молоді українці отримують підтримку в їхньому професійному розвитку і перед ними відкриваються кар’єрні перспективи. Вона є ключовим елементом культурної освіти.
Одночасно спільний Рік мов повинен цілеспрямовано сприяти посиленню позицій української мови в Німеччині.
Починаючи з літа 2017 та до літа 2018 року протягом Українсько-німецького року мов заплановані численні заходи по всій Україні, серед яких музичне турне та ряд читань з авторами, літні табори для школярів, різні спеціалізовані симпозіуми, заходи з підвищення кваліфікації вчителів, молодіжні проекти обміну, виставка і вручення нагород видатним перекладачам, учням, вчителям і видавництвам. В Німеччині передбачена різностороння програма заходів, присвячених українській мові.

   
Активізація бібліотечної роботи з дітьми щодо підвищення інформативного і популяризаторського впливу піде на користь не тільки розширенню світогляду дитини, але й сприятиме вихованню таких якостей, які властиві німецькому народу –  патріотизм, організованість, кодекс вірності та честі, колективне мислення, працелюбність, збереження і повага до традицій, інноваційне мислення і успішне втілення інновацій.

Пропонуємо деякі методичні поради на допомогу роботі бібліотек, що обслуговують дітей.
Доцільною формою загально районної (міської) участі бібліотек у виконанні заходів в рамках року німецької мови в Україні може стати «Тиждень Німеччини та німецької мови» в бібліотеках.
Крім цього пропонуємо щомісячно проводити ілюстровані (тобто з показом відеоряду – документальний фільм, мультфільм, географічна карті, матеріали з Інтернету) бесіди, диференційовані для різних вікових категорій, спрямовані  на розширення знань дітей про країну Німеччину.
Кожний день «Тижня Німеччини та німецької мови» пропонуємо присвятити окремим сторінкам знать про Німеччину.
День 1. «Відкрий для себе Німеччину» (загальні відомості про країну).
День 2. «Німецька історія та культура».
День 3. «Німецька література та відомі особистості Німеччини» (письменники, філософи, винахідники).
День 4. «Україна та Німеччина – нові можливості співпраці в усіх цивілізаційних сферах».
День 5. «Країна пива та крутих тачок» (в рамках дня – проведення вікторин та конкурсів про цікавинки з історії країни).

На протязі «Тижня Німеччини та німецької мови» також є доречним проведення наступних форм роботи:
Вікторини «Що я знаю про Німеччину», «Цікавинки про Німеччину»;
Конкурси «Найкраще виконання віршів німецькою мовою»;
Творчі завдання – написання есе («Історія і сучасність держав Україна та Німеччина: незалежність і головні принципи розвитку», «Державна роль України та Німеччини в світі: ООН, дипломатія, державні візити», «Німецькі та українські свята: краса, радість і гордість», «Казки німецьких письменників», «Цікаві винаходи німецьких вчених, без яких ми не уявляємо сучасний світ», тощо);
Учнівські презентації «Знайома та незнайома Німеччина»;
Німецькомовний квест (кросворди, ребуси, завдання на мовну здогадку);
Відеоекскурси «Віртуальні екскурсії містами Німеччини», «Перегляд німецькомовних мультфільмів»;
Відеопрезентаціїї «Німеччина – двигун Європейського Союзу»;
Книжкові виставки, тематичні полиці, огляд літератури «Калейдоскоп творчості Г.Гейне, Й.В.Гете, Ф.Шиллера та ін.»; «Творчість Е.Гофмана, братів Грімм»
Зустрічі з викладачами німецької мови.

Орієнтовні питання до вікторини «Цікавинки про Німеччину»:
·         Назвіть столицю Німеччини (Берлін);
·         Назвіть найбільші міста Німеччини (Берлін, Гамбург, Мюнхен, Кельн, Франкфурт-на-Майні);
·         Найпопулярніший вид спорту (Футбол);
·         Які найбільш популярні бренди автомобілів, що виробляють в Німеччині, ви знаєте (Volkswagen, Mercedes, Audi, BMW);
·         Які найзнаменитіші винаходи належать Німеччині, без яких не можливо уявити сучасний світ (лампочка, калькулятор, автомобіль, двигун автомобільний, винахід інсуліну та ін.);
·         Перерахуйте найвідоміших діячів Німеччини – письменників, винахідників (Гете, Шиллер, Томас Манн, Герман Гессе, Генрих Бель, Кант, Геґель, Ніцше, Маркс);
·         Назвіть найвідоміших німецьких  поетів (Гете, Гейне);
·         Назвіть всесвітньовідомого німецького  композитора (Й. Бах);
·         Який найулюбленіший напій у німців (кава);
·         Якого  кольору  національний  прапор  Німеччини (чорно-червоно-золотий);
·         Назвіть  найдовшу  річку  Німеччини (Рейн);
·         Назвіть  ім′я   найвідомішого  німецького  гонщика (Шумахер);
·         Назвіть  прізвище  найбільшого  німецького  вченого, нобелевського  стипендіата, гуманіста, активного  борця  за  мир (Ейнштейн);
·         Назвіть  рису  характеру  німців, відому в усьому  світі (пунктуальність);
·         Назвіть  прізвище  відомих  німецьких  братів-казкарів (Грімм);
·         Як  на  німецькій  мові  звучить  «я  тебе кохаю»  (ich  liebe  dich);
·         Назвіть  автора  казки  «Бременські  музиканти» (брати Грімм);
·         Яким  німецьким  словом  називають  обдаровану  дитину (вундеркінд).

Рекомендований список літератури:

1.      Berühmte Deutsche: meine Hauslektüre. Für die 7 Klasse. Видатні німці: моє домашнє читання. 7 клас. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2009. — 64 с.
2.      Вдалий старт. Німецька мова / упоряд. Л. Горбач. — Київ: Редакції газет гуманітарного циклу, 2013. — 96 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
3.      Вчимося писати німецькою / упоряд.: Л. Горбач, С. Ляшенко. — Київ: Шкільний світ, 2011. — 128 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
4.      Горбач, Л. В. Німецька мова як друга іноземна: 10 клас: шостий рік навчання / Л. Горбач. — Київ: Шкільний Світ, 2010. — 128 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
5.      Дидактичні ігри на уроці німецької.  Київ: Шкільний світ, 2007. — 112 с., (4) арк. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
6.      Deutsch mit Spaß! Spielen im Unterricht. Grundstufe / ЛГорбач. — Київ: Перше вересня, 2016. — 76 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
7.      Ігрові моменти на уроках німецької мови. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2008. — 80 с.
8.      Інтерактивні прийоми у вивченні німецької мови / упоряд. Л. Горбач. — Київ: Шкільний світ, 2011. — 128с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
9.      Квести на уроках німецької / С. Агапшук. — Київ: Перше вересня, 2016. — 112 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
10.  Міні-театр на уроці німецької / Т. Радченко. — Київ: Шкільний світ, 2009. — 96 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
11.  Німецька мова. Граматичні вправи / Л. Пашунова. — Київ: Шкільний світ, 2009. — 128 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
12.  Німецька мова: посібник-порадник для старшокласників та вступників до вузу / уклад.: Б. І. Гінка, З. Д. Мелех. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 1998. — 200 с.
13.  Німецька мова. Початкова школа / упоряд. Л. Горбач. — Київ: Редакції газет гуманітарного циклу, 2012. — 128 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
14.  Німецька мова як друга іноземна: 7 кл. : третій рік навчання. — Київ: Шкільний світ, 2007. — 128 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
15.  Перші кроки німецькою / упоряд. Л. Горбач. — Київ: Шкільний світ, 2011. — 128 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
16.  Пісні: Німецька мова / упоряд. О. Панюшкіна. — Київ: Шкільний світ, 2007. — 128 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
17.  Позакласна робота. Німецька мова / упоряд. Л. Горбач. — Київ: Шкільний світ, 2011. — 128 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
18.  Робота з віршем на уроці німецької. 9—11 класи / упоряд. Л. Горбач. — Київ: Редакція газет гуманітарного циклу, 2014. — 120 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
19.  Савчук І. Deutsche Hör- und Lesetexte: навчальний посібник для учнів 8—11 класів та вчителів німецької мови / І. Савчук. — Тернопіль: Астон, 2002. — 87 с.
20.  Швидун, Т. Interessantes Deutsch / Т. Швидун, упоряд.: Д. Кузьменко, Т. Швидун. — Київ: Шкільний світ, 2017. — 96 с. — (Б-ка «Шкільного світу).
21.  Sprechen wir Deutsch! 200 Gesprächsthemen. Поговорімо німецькою! 200 усних розмовних тем. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2016. — 288 с.


Методичні поради склала: Любінська О.Г.

*************
«Навіки молоді – герої Крут: трагічні події 29 січня 2018 року»
(100-річчя бою під Крутами)
Методичні поради


Ось уже 100  років  болем  відгукується  в  серцях  українців  слово  «Крути».  Це  була одна із трагічних сторінок історії України – загибель 300 юнаків у бою під станцією Крути.
29 січня 2018 р. виповнилося 100 років з часу бою на залізничній станції Крути між військовими підрозділами Української Народної Республіки та більшовицькими загарбниками доби першої українсько-радянської війни.
Особливістю бою під Крутами 29 січня (за старим стилем 16 січня) 1918 р. стало те, що в ньому на захист Української Народної Республіки добровільно стали київські студенти, гімназисти та юнаки військової школи супроти ворога, який мав багаторазову чисельну перевагу. Тому бій під Крутами, хоча й завершився військовою поразкою для Української Центральної Ради, на довгі часи став прикладом героїчного подвигу і звитяги в ім’я України та її незалежності
Відзначення Дня пам’яті Героїв Крут на державному рівні було розпочато згідно з розпорядженням Президента України «Про вшанування пам'яті Героїв Крут» від 24.01.2003 № 12/2003-рп. Сьогодні воно набуває особливої актуальності, оскільки у 2018 році відзначається 100-річчя з дню бою під Крутами.

Історична довідка.
На початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. Наступ більшовицькі війська вели двома групами: одна вздовж залізниці Харків-Полтава-Київ, друга – у напрямі Курськ-Бахмач-Київ.
Центральна Рада УНР у своєму підпорядкуванні мала окремі частини колишньої російської армії, що були українізовані, а також сформовані із добровольців підрозділи, серед яких варто назвати курінь Січових стрільців на чолі з Євгеном Коновальцем, загони вільного козацтва, та сформований Симоном Петлюрою Гайдамацький Кіш Слобідської України. Саме добровольці і стали опорою Центральної Ради.
24–27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач. Оборона цього міста є однією з героїчних і маловідомих сторінок в історії визвольної боротьби українського народу.
Українські війська змушені були залишити Бахмач і відступити до станції Крути. На підкріплення українських частин в Крути було направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу ім. Б. Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів та 20 старшин (офіцерів). До юнаків школи приєдналась перша сотня (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. Переважна більшість студентів не мала достатньої військової підготовки, студенти були погано озброєні. До курсантів юнацької школи, студентів і гімназистів приєдналося ще десь до 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина.
Загалом, за різними підрахунками, у Крутах 29 січня 1918 року перебувало від 420 до 520 українських воякiв і юнакiв та студентiв, якi мали на озброєнні до 16 кулеметів та одну гармату на залiзничнiй платформi.
Впродовж усього дня вони вели бій за станцію з більшовицькими військами  загальною чисельністю (за твердженням більшості джерел) понад 3000 осіб, в їх числі 400 балтійських матросів. Усі добре озброєні і з артилерією.
Після запеклого багатогодинного бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які знаходилися у резерві, під час відступу потрапили у полон. І наступного дня ці 27 героїв були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.
За сучасними підрахунками втрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих. Серед них  – 37–39 вбитих у бою та розстрiляних студентiв i гімназистів. На сьогоднi вiдомi прiзвища 20 з них. Це студенти Народного унiверситету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти унiверситету Св. Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гiмназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич (з 6-го класу), Григiр Пiпський (галичанин), Іван Сорокевич (з 7-го класу), Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич (з 8-го класу).
Втрати бiльшовицьких вiйськ пiд Крутами були значними, сягали тільки вбитими 300 воякiв.
Затримавши ворога на чотири дні, київські юнаки дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що de-facto означав міжнародне визнання української незалежності.

Важливі акценти:
·         Бій під Крутами став успішною оборонною операцією, оскільки зупинив ворога на кілька днів. Це дало змогу представникам Української Народної Республіки підписати Брестський мирний договір із країнами Четверного союзу.
·         Брестський мир означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.
·         Незалежність Української Народної Республіки довелося захищати від російської військової агресії, ворогові протистояли молоді добровольці.
·         Згодом українські війська за підтримки німецьких та австро-угорських (відповідно до Брестського договору) звільнили від більшовиків практично всю Україну.
·         Події Української революції засвідчили: державність без армії неможлива.
·         Сміливість та жертовність учасників бою зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому Героїв Крут називають першими кіборгами.Методичні поради.
У дитячих бібліотеках необхідно запланувати і провести тематично-інформаційні заходи, спрямовані на виховання патріотизму у дітей і поглиблення інтересу до історії своєї держави: організувати тематичні полички і відкриті перегляди літератури, провести історичні години, відеоінформаційні хвилинки, бесіди, історичні читання, класні години, «вахти» пам’яті, зустрічі з викладачами історії України тощо.
Пропонуємо наступні тематично-інформаційні заходи присвячені 100-річчю бою під Крутами:
·      Тематичні полиці «Крути – символ національної честі», «Любіть Україну як вірні сини», «Крути – бій за майбутнє»;
·      Відкриті перегляди літератури «Вони стали на захист Батьківщини», Подвиг українських юнаків під Крутами», «Вічна  пам’ять в кетягах калини»;
·      Історичні години, класні години, бесіди, дискусії «Герої Крут у нашій пам’яті», «Вони присягнули Вітчизні»;
·      Уроки пам’яті, вахта пам’яті «І знову пам’ять жива», «Хай горить вогонь пам’яті», «Віче пам’яті», «Ніколи Україні не забути, цих юних душ нескорений політ»; «Нам не забути славу Крутів», «Крути – символ національної честі»; «Так, я впав… але в бою…», «Їх подвиг навік збережуть серця», «Вони зупинили орду», «Цих днів не змовкне слава»;
·      Урок-реквієм «Вінок безсмертя»;
·      Літературний екскурс «Спогади учасників бою під Крутами», «Січовики під Крутами»;
·      Відеоекскурс «Герої Крут – «перші кіборги», які захищали Київ»;
·      Година-роздум «Паралелі – Крути та Іловайське пекло»

Рекомендований список літератури та Інтернет-ресурсів.

1.         Бойко, О. Бій під Крутами: історія вивчення // Український історичний журнал. — 2008. — № 2. — С. 43–54.
2.         Воронянський, О.В. Історія України: навчальний посібник / О.В.Воронянський. – Харків: Парус, 2005. – 544с.
3.         Героїка трагедії Крут / Упоряд. В.І. Сергійчук .– К.: Україна, 2008. – 464с.
4.         Героїка трагедії Крут / Упор. В. Сергійчук, Я. Гаврилюк. — Київ: ПП Городенський, 2004. — 341 с.; Українська революція 1917–1921 рр.: подвиг героїв Крут: матеріали наукових читань (24 січня 2008) / Відп. ред. В.Ф. Верстюк. — К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2008. — 173 с.
5.         Гуржій, О.І., Реєнт, О.П. Славетні битви на теренах України / О.І.Гуржій, О.П. Реєнт. – К.: Арій, 2012. – 336с.: іл.
6.         Крути. Січень 1918 р.: документи, матеріали, дослідження, кіносценарій / Упоряд. Я. Гаврилюк. — К.: Вид. центр «Просвіта», 2008. — 840 с.
7.         Крути: 29 січня 1918 р. / Передмова І. Юхновського; упорядник О. Бойко. — К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2007. — 96 с.
8.         Крути. Січень 1918 року: док., матеріали, дослідж., кіносценарій / Іст.- культурол. т-во «Герої Крут» / упоряд. Я.Гаврилюк.– К.: Вид.центр «Просвіта», 2008.– 840с.: іл.
9.         Рог, В.О. Бій відлунав…/ В.О. Рог.– Чернігів: Деснянська правда, 2008.– 96с.
10.     Сорока, Ю.В. Бій під Крутами / Ю.В.Сорока. – К.: Золоті Ворота, 2013.– 120с.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
1.         Бій під Крутами 29 січня 1918 року – причини, наслідки та перебіг подій [Електронний ресурс] // Режим доступу: https://myukraine.org.ua/biy-pidkrutamy/
2.         Бій під Крутами: відомі й невідомі сторінки [Електронний ресурс] // Режим доступу // www.istpravda.com.ua/research/2014/01/29/141189/ Бій під Крутами — бій за майбутнє України! [Електронний ресурс] // Режим доступу: https://porokhivnytsya.com.ua/2017/01/29/battle-of-kruty/
3.         До 100-річчя бою під Крутами - SlideShare [Електронний ресурс] // Режим доступу: https // www.slideshare.net/ONRL_M_Gorky/100-79799351
4.         Крути – не поразка, а перемога [Електронний ресурс] // Режим доступу // www.istpravda.com.ua/short/2016/01/29/148894/
5.         Про вшанування пам’яті Героїв Крут // Закони України /Режим доступу                                      https://uazakon.com/document/spart00/inx00339.htm.
6.         УРЯД затвердив план заходів з відзначення 100-річчя [Електронний ресурс] // Режим доступу: https://www.memory.gov.ua/.../uryad-zatverdiv-planzakhodiv-z-vidznachennya-100-richch...


Методичні поради склала: Любінська О.Г.


Всеукраїнський дитячий літературний конкурс
«Творчі канікули – 2018»

Дорогі друзі!
       Вітаємо вас із закінченням навчального року та початком довгоочікуваних літніх канікул! Попереду три місяці відпочинку, нових вражень, нових книжок та цікавих подій. Минулого року ми оголосили Всеукраїнський літературний конкурс «Творчі канікули», який з успіхом пройшов у 23 областях країни. Майже три тисячі юних авторів спробували свої сили і близько 300 робіт було визнано кращими та надіслано на розгляд Головного журі. Переможці конкурсу отримали чудові призи, а найкращі роботи надруковано у збірці. Тож цьогоріч ми знову вирішили додати до ваших канікул творчості. І чекаємо від вас — талановитих, натхненних та азартних — літературних шедеврів.

       Пишіть про все — про те, що турбує, бентежить, про те, що так важко сказати, але можна і треба написати. Пишіть щиро! А ми чекаємо — з нетерпінням та розумінням!

   
КОРОТКО ПРО НОМІНАЦІЇ
«Знайомтеся — це ми!»
Що ми чекаємо від вас у цій номінації? А саме вас і чекаємо. Таких різних за характером, із різними уподобаннями, зі шкільними історіями, ми хочемо подивитися на вас — сучасних дітей — очима ваших ровесників. Можливо це допоможе дорослим краще зрозуміти ваші пріоритети, а, можливо, читаючи ваші твори, вони (ми) згадаємо і своє дитинство?

«Так, я люблю Україну»
Ми вважаємо, що у цьому розділі будь-які рамки зайві. Так. Ми її любимо! І для кожного з нас є щось своє сильне та тендітне, те, що викликає радість та надію, і те, що є і залишиться драматичним, сумним у нашій любові до України. Вона у всіх на вустах. Але для нас — завжди у серці.

«Природа — джерело натхнення та краси»
Тут відкриваємо безмежний простір для ліриків, яких надихає природа рідного краю (і не тільки рідного), для тих, хто вміє розрізняти тихенький голос листя у шелесті вітру. Малювати пейзажі без пензля та олівця… Отже, ви зрозуміли — природа і ще раз природа.

«І в кожному із нас уже живе філософ!»
Може, правда, ще зовсім маленький і несміливий, але він так прагне розповісти про власне відчуття світу, про розуміння сенсу та мети життя, поділитися своїми думками вголос. Ласкаво просимо і чекаємо від вас твір (поезію), роздум (можна у віршах) про… А про все, що вас турбує, про все, що не дає вам зоряними ночами спати.

«Моя майбутня професія»
Досить серйозно. Ви вже задумувалися про те, ким станете? Так щоб дійсно вибрати те, що потрібно саме вам. А може ви якраз у цей момент обираєте, що саме стане вашим основним заняттям у дорослому житті? Поділіться з нами, нам СПРАВДІ дуже цікаво!

«Безмежний світ моєї уяви»
Тут ніби все зрозуміло? Це все — ваша уява! Казки, фентезі, вигадки. Ніяких меж. Ваша сміливість, ваші світи, ваші найпримхливіші мрії можуть здійснитися у ваших оповіданнях.

«Далі буде» ? Ні, «далі» — вже є!» …
Тут ми чекаємо на справжніх книгоманів, які так вживаються у літературні сюжети та книжкові пригоди своїх улюблених героїв, що перегортаючи останню сторінку книжки, зітхають — а як же так!! Хочу ще…!!! Хочу більше пригод, хочу знати, що сталося далі з моїми улюбленими героями! Фанфік? Так!

Отже, улюблена книга, улюблені герої … і ваше продовження!!

       Шановні юні поети та прозаїки! Чекаємо на ваші роботи до 1 вересня.


Положення
про Всеукраїнський дитячий літературний конкурс «Творчі канікули»

1. Загальні положення
1.1. Це Положення визначає порядок проведення Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу «Творчі канікули» (далі — Конкурс).

1.2. Організаторами Конкурсу є: Національна секція Міжнародної ради з дитячої книги (IBBY), Національна спілка письменників України, Українська асоціація працівників бібліотек для дітей, Фонд Миколи Томенка «Рідна країна»,  Національна бібліотека України для дітей. Організаційно-методичне забезпечення Конкурсу здійснює Національна бібліотека України для дітей.

1.3. Конкурсом передбачається залучення до організації та проведення нових партнерів, підтримка яких сприятиме виконанню мети Конкурсу.

1.4. Інформація про проведення Конкурсу оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національної бібліотеки України для дітей, сайтах обласних бібліотек для дітей та Центральної бібліотеки ім. Т.Г. Шевченка для дітей м. Києва, а також у засобах масової інформації.

1.5. Конкурс проводиться в електронному форматі.

1.6. Під час проведення Конкурсу обробка персональних даних учасників здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про захист персональних даних» від 1 червня 2010 р. № 2297-VI.

1.7. Для організації та проведення Конкурсу затверджується склад головного та обласного журі.

1.8. За результатами проведення Конкурсу буде видано збірку творів-переможців.

2. Мета і завдання
2.1. Мета Конкурсу — сприяння формуванню у дітей та підлітків патріотичних почуттів — любові до рідної природи, краю, Батьківщини; прищеплення любові до рідної мови; розвиток естетичної свідомості, здатності до творчої самореалізації, створення умов для реалізації творчих здібностей та талантів дітей.

2.2. Завдання Конкурсу — самоідентифікація дитини як невід’ємної частини українського суспільства; розвиток інтелектуального потенціалу України; пошук дієвих та гармонійних форм національно-патріотичного виховання; збереження культурної спадщини України, залучення широкого загалу дітей та підлітків до активної участі в культурному житті країни; підвищення культурного рівня дітей.

3. Умови Конкурсу
3.1. У Конкурсі беруть участь діти з усіх областей України у 2-х вікових категоріях:

читачі-учні (вихованці) 11-13 років;
читачі-учні (вихованці) 14-18 років.

3.2. Конкурс проводиться у 7 номінаціях:

«Знайомтеся — це ми!»
«Так, я люблю Україну»
«Природа — джерело натхнення та краси»
«І в кожному із нас уже живе філософ!»
«Моя майбутня професія»
«Безмежний світ моєї уяви»
«Далі буде? Ні, «далі» — вже є!»
3.3. Конкурс проводиться з 1 червня по 30 вересня 2018 року у два тури:

перший – з 1 червня по 1 вересня на обласному рівні;
другий, підсумковий – з 1 вересня по 30 вересня в місті Києві.

3.4. Учасники Конкурсу кожної вікової категорії готують прозовий або поетичний твір, який за темою відповідає певній номінації.

3.5. Творчі роботи надсилаються в електронному вигляді обсягом не більше 10 сторінок у форматі Microsoft Word, шрифт – Times New Roman, 12 розмір, 1,5 міжрядковий інтервал, усі поля – 1,5 см, сторінки формату А-4 на електронну адресу, зазначену на сайті обласної бібліотеки для дітей. Обласні оргкомітети до 1 вересня 2018 року надсилають на розгляд Головнго журі до 14 робіт від кожної області (по 1 роботі-переможцю у кожній номінації для кожної вікової категорії за наявності) на електронну адресу Національної бібліотеки України для дітей nbudd@ukr.net

3.6. Учасники-автори зазначають свої дані (ПІБ, вік, домашню адресу, контактний телефон) на останній сторінці конкурсної роботи та прикріплюють своє фото у форматі JPG

3.7. На Конкурс приймаються тільки індивідуальні роботи.

3.8. До участі у Конкурсі не допускаються роботи, які не відповідають умовам, визначеними цим положенням.

4. Організаційний комітет і журі Конкурсу
4.1. Для підготовки та проведення Конкурсу створюється Головний організаційний комітет, склад якого затверджується наказом генерального директора Національної бібліотеки України для дітей.

4.2. Для проведення першого туру Конкурсу в регіонах України створюються місцеві організаційні комітети та обласні журі, склад яких затверджується наказом директора обласної бібліотеки для дітей.

4.3. Для визначення переможців у другому турі головний організаційний комітет визначає склад Головного журі, до якого входять представники організаторів Конкурсу, дитячі письменники та поети (за згодою).

4.4. За підсумками роботи обласні журі та Головне журі складають протоколи, які підписуються головою, секретарем та членами журі Конкурсу.

5. Визначення та відзначення переможців Конкурсу
5.1. Для переможців Конкурсу встановлюється перше, друге і третє місця у кожній номінації (за наявності) для кожної вікової категорії.

5.2. Головне журі Конкурсу визначає переможців у кожній віковій категорії для кожної номінації.

5.3. Переможці Конкурсу нагороджуються дипломами та подарунками.


Положення
про всеукраїнський конкурс
«ЛІДЕР ЧИТАННЯ»

1. Загальні положення
1.1. Це Положення визначає порядок проведення щорічного всеукраїнського конкурсу «ЛІДЕР ЧИТАННЯ» (далі — Конкурс).
1.2. Конкурс проводиться за ініціативи Національної бібліотеки України для дітей (далі — НБУ для дітей) спеціалізованими бібліотеками України для дітей за сприянням Міністерства культури України, Української асоціації працівників бібліотек для дітей, Національної секції Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY.
1.4. Організаційно-методичне забезпечення Конкурсу здійснює НБУ для дітей.
1.5. Це Положення передбачає залучення до організації та проведення Конкурсу нових партнерів, підтримка яких сприятиме виконанню його мети.
1.6. Основною метою Конкурсу є розвиток інтелектуального потенціалу дітей України; пошук нових дієвих та гармонійних форм національно-патріотичного виховання; заохочення дітей та підлітків до систематичного читання; популяризації та підтримки дитячого читання; підвищення ролі книги серед дітей; заохочення юних до змістовного дозвілля; підвищення міжнародного авторитету України.
1.7. Завданням Конкурсу є залучення широкого загалу дітей до активної участі у культурному житті країни;  почуття любові до рідної Вітчизни й поваги до кращих надбань вітчизняної та світової літератури; розвиток зацікавленості дітей у читанні завдяки «відкриттю» ними книги як результату плідної праці багатьох людей та неповторного засобу самовираження, а також стимулювання дитячих бібліотек до розробки та впровадження власних програм популяризації дитячого читання та залучення до участі у них читачів.
1.8. Інформація про проведення Конкурсу оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національної бібліотеки України для дітей, Української асоціації працівників бібліотек для дітей, обласних бібліотек для дітей, Національної секції Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY, а також у засобах масової інформації.
1.9. Під час проведення Конкурсу обробка персональних даних учасників здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про захист персональних даних» від 1 червня 2010 р. № 2297-VI.

2. Участь у Конкурсі
2.1. Учасником Конкурсу «Лідер читання» може стати зареєстрований читач дитячої бібліотеки, який читає книжки та є активним учасником різноманітних бібліотечних програм підтримки читання: бере участь у волонтерських, творчих, рекомендаційних та PR-напрямах програм читання, обговореннях книжок, зустрічах з авторами, а також позиціонує себе як постійний читач бібліотеки — важливого в житті кожної людини місця зустрічі з книгою. Місця, де працюють професіонали, які допомагають зорієнтуватися у книжковому потоці, рекомендують до читання якісний книжковий продукт — кращі дитячі книжки українських та зарубіжних авторів.
2.2. Бібліотечні програми підтримки читання — це тривалі комплекси заходів переважно під час шкільних канікул, коли діти можуть щоденно певний час перебувати у бібліотеці та брати участь у подіях. Такі програми багато років реалізуються у дитячих бібліотеках України: Всеукраїнський тиждень дитячого читання, Зимові пригоди у бібліотеках, Осінні читання, літні програми змістовного дозвілля на кшталт «Канікули з книгою», «Бібліотечне літо», «Книжкові ігри» та інші тематичні програми, які залучають дітей не лише до читання книжок, а й до творчості, критичного мислення, формування власної точки зору, вчать висловлювати свою думку. Обов’язковим елементом таких програм має стати певна система рейтингів — оцінювання, яке допоможе визначити справжніх лідерів читання.
2.3. Кожна обласна бібліотека для дітей для проведення Конкурсу в області готує положення на власний розсуд про перебіг Конкурсу в області, але з обов’язковим дотриманням основних правил участі. У разі відсутності в бібліотеці власних програм з підтримки читання бібліотека має їх розробити та запровадити у практику роботи з читачами.


3. Строки проведення Конкурсу
3.1. Конкурс проводитиметься щороку, починаючи з 2018 р., у два тури:
-         перший на обласному рівні;
-         другий, підсумковий — на всеукраїнському, у терміни, що відповідають термінам проведення в області заходів з підтримки книжки й читання.

4. Фінансове забезпечення Конкурсу
4.1. Конкурс проводиться на безоплатній основі.
4.2. Витрати на організацію та проведення І туру Конкурсу здійснюються за рахунок обласних бібліотек для дітей, а також коштів, не заборонених законодавством України. Приїзд учасників Конкурсу в обласну бібліотеку дітей для підведення підсумків І туру здійснюється за рахунок учасників, спонсорської допомоги, а також коштів, не заборонених законодавством України.
4.2. Витрати на проїзд переможців І туру до бібліотеки, що проводитиме підведення підсумків ІІ туру здійснюються за рахунок учасників, спонсорської допомоги, а також коштів, не заборонених законодавством України.

5. Організаційний комітет Конкурсу
5.1. Для організації проведення Конкурсу створюється Головний організаційний комітет (Додаток 1).
5.2. Головний оргкомітет щороку визначає та затверджує склад Головного журі для визначення переможців Конкурсу відповідно бази проведення ІІ туру (Додаток 2).
5.3. Для проведення І туру створюються обласні оргкомітети та журі.
5.4. Обласні журі Конкурсу підбивають підсумки І туру, визначають по 1 переможцю, який братиме участь у ІІ підсумковому турі.
5.5. У 2018 р. перше підведення підсумків Конкурсу проходитиме на базі Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки у вересні цього року.
6. Визначення та відзначення переможців Конкурсу
6.1. Визначення переможців Конкурсу відбуватиметься щороку на базі однієї з бібліотек для дітей країни у рамках проведення заходів з підтримки книжки й читання:
·         м. Київ: Мистецький Арсенал, квітень;
               Медвін: книжковий світ, листопад;
               Київська книжкова виставка до Дня знань в Українському домі,    
               що проводиться щороку в кінці літа під патронатом Державного
               комітету телебачення і радіомовлення України;
·         м. Одеса: Одеський Корнійчуковський фестиваль дитячої літератури у рамках книжкового фестивалю «Зелена Хвиля», початок серпня;
·         м. Запоріжжя: літературний мистецький фестиваль «Запорізька книжкова толока», кінець жовтня;
·         м. Кропивницький, «Літфонтан у Кропивницькому», початок листопада та ін.
6.2. Програму підведення підсумків для визначення переможців готує бібліотека, яка є базою проведення підсумкового туру.
6.3. Переможці Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання» увійдуть до складу національного дитячого журі міжнародної премії IBBY.ПОЛОЖЕННЯ
Про обласний тур Всеукраїнського конкрсу
“Лідер читання”

1. Загальні положення

1.1. Це Положення визначає порядок проведення щорічного всеукраїнського конкурсу «ЛІДЕР ЧИТАННЯ» (далі — Конкурс).
1.2. Конкурс проводиться за ініціативи Національної бібліотеки України для дітей (далі — НБУ для дітей) спеціалізованими бібліотеками України для дітей за сприянням Міністерства культури України, Української асоціації працівників бібліотек для дітей, Національної секції Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY.
1.3. Конкурс проводиться з метою:
       розвитку інтелектуального потенціалу дітей України;
       пошуку нових дієвих та гармонійних форм національно-патріотичного виховання;                      
       заохочення дітей та підлітків до систематичного читання;                                                                  
       популяризації та підтримки дитячого читання;                                                                                            
       підвищення ролі книги серед дітей;                                                                                                      
       заохочення юних до змістовного дозвілля;
       розвитку комунікативних навичок, критичного мислення, кращої соціалізації і самореалізації завдяки читанню
       підвищення міжнародного авторитету України.

1.4. Основним завданням Конкурсу є:
       залучення широкого загалу дітей до активної участі у культурному житті країни; 
       розвиток зацікавленості дітей у читанні завдяки «відкриттю» ними книги як результату плідної праці багатьох людей та неповторного засобу самовираження;
       стимулювання дитячих бібліотек до розробки та впровадження власних програм популяризації дитячого читання та залучення до участі у них читачів;
       активізація роботи шкільних, сільських, дитячих та юнацьких бібліотек;
       збільшення кількості читачів у шкільних, дитячих та сільських бібліотеках;
       популяризація найкращих надбань української і світової класичної та сучасної літератури;
       консолідація зусиль громадськості, державних і недержавних установ і організацій, засобів масової інформації для вирішення проблеми дитячого читання.

1.5. Інформація про проведення Конкурсу оприлюднюється на сторінках соціальних мереж дитячих бібліотек та ЗМІ.
1.6. Під час проведення Конкурсу обробка персональних даних учасників здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про захист персональних даних» від 1 червня 2010 р. № 2297-VI.
2. Участь у Конкурсі

2.1. Учасником Конкурсу «Лідер читання» може стати зареєстрований читач дитячої бібліотеки, який читає книжки та є активним учасником різноманітних бібліотечних програм підтримки читання: бере участь у волонтерських, творчих, рекомендаційних та PR-напрямах програм читання, обговореннях книжок, зустрічах з авторами, а також позиціонує себе як постійний читач бібліотеки — важливого в житті кожної людини місця зустрічі з книгою. Місця, де працюють професіонали, які допомагають зорієнтуватися у книжковому потоці, рекомендують до читання якісний книжковий продукт — кращі дитячі книжки українських та зарубіжних авторів.

2.2. Бібліотечні програми підтримки читання — це тривалі комплекси заходів переважно під час шкільних канікул, коли діти можуть щоденно певний час перебувати у бібліотеці та брати участь у подіях. Такі програми багато років реалізуються у дитячих бібліотеках України: Всеукраїнський тиждень дитячого читання, Зимовий калейдоскоп, Осінні та весняні читання, літні програми змістовного дозвілля на кшталт «У книжок немає канікул», «Книжкові вікторини» та інші тематичні програми, які залучають дітей не лише до читання книжок, а й до творчості, критичного мислення, формування власної точки зору, вчать висловлювати свою думку. Обов’язковим елементом таких програм має стати певна система рейтингів — оцінювання, яке допоможе визначити справжніх лідерів читання. У разі відсутності в бібліотеці власних програм з підтримки читання бібліотека має їх розробити та запровадити у практику роботи з читачами.

2.3. Для участі у конкурсі кожній міській або районній бібліотеці для дітей, необхідно надіслати на електронну адресу обласної бібліотеки для дітей (oodb@ukr.net) резюме, а також портфоліо на лідера читання вашої бібліотеки. По 1 учаснику від міста чи району. Портфоліо має включати в себе: досягнення даного читача, його участь у конкурсах, масових заходах, організованих бібліотекю, можливо якісь його проекти по залученню однолітків до читання і т.ін.. Його участь у бібліотечних програмах підтримки дитячого читання.

2.4. Роботи приймаються до 01.07.2018 року.

3. Строки проведення Конкурсу

3.1. Конкурс проводитиметься щороку, у два тури:

       перший на обласному рівні;
       другий, підсумковий — на всеукраїнському, у терміни, що відповідають термінам проведення в області заходів з підтримки книжки й читання.

Підведення підсумків обласного туру Конкурсу відбудеться в серпні місяці на базі обласної бібліотеки для дітей.
Підведення підсумків  ІІ туру та нагородження переможців відбудеться згідно з положенням про конкурс у вересні цього року на базі Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки.
4. Фінансове забезпечення Конкурсу

4.1. Конкурс проводиться на безоплатній основі.
4.2. Витрати на проїзд переможців І туру до бібліотеки, що проводитиме підведення підсумків ІІ туру здійснюються за рахунок учасників, спонсорської допомоги, а також коштів, не заборонених законодавством України.

5. Організаційний комітет Конкурсу

5.1. Для проведення І туру створюється обласний оргкомітет та журі.
5.4. Обласне журі Конкурсу підбиває підсумки І туру, визначає одного переможця, який братиме участь у ІІ підсумковому турі.

6. Визначення та відзначення переможців Конкурсу

6.1. Визначення переможців Конкурсу відбуватиметься щороку на базі однієї з бібліотек для дітей країни у рамках проведення заходів з підтримки книжки й читання:
6.2. Програму підведення підсумків для визначення переможців готує бібліотека, яка є базою проведення підсумкового туру.
6.3. Переможці Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання» увійдуть до складу національного дитячого журі міжнародної премії IBBY.
Положення
про Всеукраїнський конкурс-виставку дитячих малюнків
«Сторінками книг Чингіза Айтматова»

1.Загальні положення

1.1.            Це положення визначає порядок проведення Всеукраїнського конкурсу-виставки дитячого малюнка «Сторінками книг Чингіза Айтматова» (далі – Конкурс).
1.2.            Конкурс проводиться за підтримки Посольства Киргизької Республіки в Україні.
1.3.            Організаційно-методичне забезпечення Конкурсу здійснює Національна бібліотека для України дітей.
1.4.            Інформація щодо проведення Конкурсу оприлюднюється на веб-сайтах організаторів і обласних бібліотек для дітей, а також у засобах масової інформації.
1.5.             Під час проведення Конкурсу обробка персональних даних учасників здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про захист персональних даних».
1.6.             Мета конкурсу – популяризація серед дітей літературної спадщини одного з найвідоміших діячів киргизької літератури – письменника Чингіза Айтматова, активізація пізнавальної діяльності дітей засобами образотворчого мистецтва, розширення знань про історію, культуру, літературу Киргизької Республіки, що сприятиме зміцненню добросусідських відношень між нашими країнами.
1.7.            Завдання Конкурсу:
-          стимулювати розкриття творчих здібностей та талантів у підростаючого покоління;
-          розвинути самостійність та оригінальність у творчій діяльності;
-          викликати інтерес у дітей до киргизької історії, культури, літератури.
1.8.            Конкурс є благодійним та неприбутковим проектом.
1.9.            До участі в організації та проведенні Конкурсу можуть залучатися інші державні органи виконавчої влади, благодійні фонди, громадські об’єднання, творчі спілки та інші зацікавлені установи й організації.
1.10.        Для організації та проведення Конкурсу в обласних бібліотеках для дітей створюються оргкомітети, які відповідають за його проведення на місцях.
2. Умови конкурсу
2.1    На Конкурс надсилаються творчі роботи дітей, в яких власноруч, без допомоги батьків, буде зображено літературних героїв творів Ч.Айтматова.
2.2    Малюнки подаються на Конкурс у довільній живописній формі, виконані олівцями, пастеллю, олійними, акварельними, акриловими фарбами чи гуашшю.
2.3.Розмір роботи повинен відповідати формату А-3 (інші роботи не розглядаються). Згортання та згинання робіт не допускається
2.4. Кожний учасник може подати на Конкурс не більше однієї роботи.
2.5. Після визначення переможців Конкурсу у Національній бібліотеці України для дітей буде створено виставкову експозицію робіт учасників, під час відкриття якої і відбудеться оголошення підсумків та урочисте нагородження переможців.
2.6. Учасники-автори зазначають свої дані (ПІП, вік, домашню адресу, контактний телефон) на зворотному боці конкурсної роботи. До 30 вересня 2018 року творчі роботи надсилаються на адреси обласних бібліотек для дітей для підведення підсумків на обласному рівні
2.7. Конкурсні твори можуть бути використані у подальшій роботі Національної бібліотеки України для дітей.
2.8 Подання власного твору на Конкурс є вираженням згоди учасника (команди учасників) на використання Організаційним комітетом цих матеріалів у некомерційних цілях у будь-який законний спосіб протягом необмеженого строку, а також згоди учасника (команди учасників) на оброблення Організаційним комітетом персональних даних.
2.9. Обласні оргкомітети надсилають інформацію щодо проведення конкурсу та його переможців до організаційного комітету Української асоціації працівників бібліотек для дітей в електронному вигляді.
3.Учасники Конкурсу
3.1.            У конкурсі беруть участь читачі-діти віком від 6 до17 років.
3.2.            Конкурс проводиться за трьома віковими категоріями:
3.3.            перша категорія – автори робіт віком від 6 до 9 років;
3.4.            друга категорія – автори робіт віком від 10 до 13 років;
3.5.            третя категорія – автори робіт віком від 14 до 17 років.

4. Строки проведення Конкурсу
4.1. Конкурс проводитиметься з 30 березня по 19 грудня 2018р у два тури:
перший — з 30 березня по 30 вересня на обласному рівні;
другий, підсумковий — з 1жовтня  по 31листопада у м. Києві.
4.2. Урочисте нагородження відбудеться 19 грудня 2018 року.

5. Організаційний комітет Конкурсу
5.1Для організації проведення Конкурсу створюється Головний організаційний комітет. (Додаток 1).
5.2. Для визначення переможців створюються  Головне журі Конкурсу. (Додаток 2),
5.3. Для проведення І туру створюються обласні оргкомітети та журі.
5.4. Обласні журі Конкурсу підбивають підсумки І туру до 30 вересня, обирають по 3 переможця у кожній віковій категорії та надсилають роботи до Головного оргкомітету за адресою: 03190, м. Київ, вул. Я. Корчака, 60, Національна бібліотека України для дітей не пізніше15 жовтня.
5.5. Головне журі оцінює роботи, що надійшли з обласних бібліотек для дітей, та визначає переможців у кожній віковій категорії.
5.6. Для переможців Конкурсу встановлюється перше, друге і третє місця кожної вікової категорії.
5.7    Переможці нагороджуються Дипломами та заохочувальними призами.
5.8.Урочисте нагородження відбудеться 19 грудня 2018 року під час проведення презентації виставкової експозиції робіт учасників Конкурсу.
ПОЛОЖЕННЯ
про всеукраїнський конкурс проектів
«МОЇ ПРАВА — МОЄ ЖИТТЯ»

1. Загальні положення
1.1. Це Положення визначає порядок проведення Всеукраїнського конкурсу проектів «МОЇ ПРАВА — МОЄ ЖИТТЯ» (далі — Конкурс).

1.2. Конкурс започатковано на виконання Указу Президента № 361\2017 від 14.11.2017 р. «Про оголошення в Україні 2018 року Роком реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право!».

1.3. Конкурс проводиться спеціалізованими бібліотеками України для дітей за ініціативи Національної бібліотеки України для дітей (далі — НБУ для дітей).
1.4. Організаційно-методичне забезпечення Конкурсу здійснює НБУ для дітей.
1.5. Основними завданнями Конкурсу є сприяння цивільному правовому захисту дитини, самореалізації дітей, розвиток інтелектуального потенціалу дітей України; запобігання та профілактика правопорушень з боку дітей, їхньої антисоціальної поведінки; консолідація українського суспільства; підвищення міжнародного авторитету України.
1.7. Метою Конкурсу є формування у дітей правової культури громадянина України, що складається зі свідомого ставлення до своїх прав і обов'язків перед суспільством і державою; ознайомлення дітей зі своїми правами, обов'язками та відповідальністю згідно з чинним законодавством України та Декларації ООН про права дитини; розвиток інтересу до правових відносин; сприяння поглибленню правових знань та формуванню правової свідомості — сукупності правових уявлень, поглядів, переконань і почуттів, що визначають ставлення особистості до вимог законів, регулюють її поведінку в конкретній правовій ситуації.
1.8. Інформація про проведення Конкурсу оприлюднюється на офіційних веб-сайтах НБУ для дітей, обласних бібліотек для дітей, а також у засобах масової інформації.
1.9. Під час проведення Конкурсу обробка персональних даних учасників здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про захист персональних даних» від 1 червня 2010 р. № 2297-VI.

2. Учасники Конкурсу
2.1. Участь у Конкурсі беруть діти, що проживають в Україні, у двох вікових категоріях:
-         учні 7-9 класів від 13 до 15 років;
-         учні 10-11 класів від 15 до 18 років.
2.2. Конкурс проводиться у двох номінаціях: індивідуальні та колективні проекти.

3. Строки проведення Конкурсу
3.1. Конкурс проводиться з 1 квітня по 10 грудня2018 року у два тури:
-         перший — з 1 квітня по 1 вересня на обласному рівні;
-         другий, підсумковий — з 2 вересня по 10 грудня у м. Києві.

4. Фінансове забезпечення Конкурсу
4.1. Конкурс проводиться на безоплатній основі.
4.2. Витрати на організацію та проведення Конкурсу, підбиття його підсумків та нагородження переможців здійснюються за рахунок організаторів, спонсорських внесків, а також коштів, не заборонених законодавством України.
4.3. Витрати на проїзд переможців до м. Києва на урочисту церемонію нагородження здійснюються за власний рахунок, за рахунок спонсорських внесків, а також коштів, не заборонених законодавством України.
5. Організаційний комітет Конкурсу
5.1. Для визначення переможців Конкурсу затверджується склад Головного оргкомітету (Додаток 1).
5.2. Головний оргкомітет затверджує склад Головного журі (Додаток 2), до якого входять фахівці НБУ для дітей, юристи, представники громадських організацій, правознавці.
5.3. Для проведення І туру створюються обласні оргкомітети та журі.
5.4. Обласні журі Конкурсу підбивають підсумки І туру, до 1 вересня  поточного року визначають по 1 переможцю у кожній віковій категорії у кожній номінації і надсилають проекти до Головного оргкомітету за адресою: 03190, м. Київ, вул. Я. Корчака, 60, Національна бібліотека України для дітей, не пізніше 7 вересня. Дата визначається за позначкою на поштовому штемпелі. Проекти, надіслані пізніше вказаної дати, не будуть розглядатися.
5.5. Головне журі оцінює проекти, що надійшли з обласних бібліотек для дітей, та до 1 листопада визначає переможців.
5.6. За підсумками турів обласні журі та Головне журі складають протоколи, які підписуються головою, секретарем та членами журі Конкурсу.
5.7. Урочисте підведення підсумків Конкурсу та оголошення його переможців проходитиме у рамках Всеукраїнського тижня права 10 грудня у День прав людини.

6. Вимоги щодо конкурсних проектів
6.1. Учасники Конкурсу, індивідуальні та групові, кожної вікової категорії розробляють проект, спрямований на соціалізацію, правову освіту дітей та виховання їхньої правової компетентності.
6.2. Проект подається у друкованому вигляді у довільній текстовій формі, де висвітлюється робота з обраного напряму, з додатками (за бажанням) з обов’язковим посиланням на них в описі проекту: відеопрезентації, електронні продукти.  
6.3. Проект має бути спрямований на ознайомлення дітей з їхніми правами, обов’язками, відповідальність за вчинення протиправних дій; формування вміння застосовувати правові знання у повсякденному житті дитини; виховання поваги до загальнолюдських цінностей та потребу їх утвердження у суспільстві.
6.4. У проекті мають бути подані розробки різних форм заходів, мета яких:
·        навчити дітей правових знань, прав та обов’язків громадян у демократичній державі;
·        формувати громадську культуру, засновану на повазі до прав і свобод людини;
·        сприяти вихованню у дітей поваги до переваги правових засад у суспільстві;
·        сформувати правову культуру особистості, підвалиною якої є повага до прав і свобод людини, до демократії як основи державного устрою.
Основними завданнями розроблених заходів є розвиток умінь, навичок, усвідомлення дітьми цінностей і принципів, на яких базується правова система шляхом систематичного навчання і виховання із застосуванням інтерактивних методик.
6.5. Учасники — автори проекту, як індивідуальні, так і групові, зазначають свої дані (ПІП, школу, клас, домашню адресу, мобільний телефон) на останній сторінці опису свого проекту. Допомога дорослих (батьків, родичів, педагогів) не забороняється. Кожен дорослий — співавтор твору — зазначається серед авторів як консультант.
6.6. Усі проекти, подані для участі у Конкурсі, можуть бути використані Організаційним комітетом для некомерційного застосування під час проведення суспільно-значущих масових заходів, соціальних рекламних кампаній, для публікацій у ЗМІ, розміщення у соціальних мережах, інших інформаційних ресурсах.
6.5. Проекти-переможці Конкурсу будуть рекомендовані для запровадження у практику роботи бібліотек для дітей.
6.6. Подання проекту на Конкурс є вираженням згоди учасника (команди учасників) на використання Організаційним комітетом цих матеріалів у некомерційних цілях у будь-який законний спосіб протягом необмеженого строку, а також згоди учасника (команди учасників) на оброблення Організаційним комітетом персональних даних.

7. Визначення та відзначення переможців Конкурсу
7.1. Для переможців Конкурсу, як колективних, так і індивідуальних, встановлюється перше, друге і третє місця у кожній віковій категорії.
7.2. За підсумками складається протокол, який підписують голова (заступник голови), члени Головного журі Конкурсу та члени Головного оргкомітету Конкурсу.
7.3. Головне журі Конкурсу визначає переможців у кожній віковій категорії.
7.4. Нагородження переможців Конкурсу дипломами і призами відбувається за рахунок Головного організаційного комітету, за рахунок спонсорських внесків, а також коштів, не заборонених законодавством України.
Програма  обласного  семінару-практикуму

   БІБЛІОТЕКИ  ОДЕСЬКОЇ  ОБЛАСТІ  -  ДІТЯМ:  ІННОВАЦІЙНІСТЬ,  КРЕАТИВ В  УМОВАХ  СУСПІЛЬНИХ  ЗМІН
2  листопада  2017  року

9.00  –  10.00        Реєстрація учасників
10.00  - 10.10       Відкриття семінару
10.10  - 10.30       Аналітична доповідь

                                  Бібліотеки дітям: сучасний стан, нові ідеї і перспективи розвитку як реалізація Стратегії національно-патріотичного виховання дітей і молоді
                          Палій  Т. А., директор КУ «ООДБ ім. В.Катаєва»

10.30 – 12.30   Консультації
·   Місцева громада і бібліотеки для дітей: проблеми методичного забезпечення та підтримки дитячого читання
                      Москальова  Т .Г., методист наукового - методичного відділу  
·   Конкурсно-ігрові форми роботи дитячих бібліотек - стимулюючі фактори розвитку творчої особистості
                 Церковна В.Є., завідуюча відділом  обслуговування учнів 5-9 класів
·   Систематизація за УДК з урахуванням вікових особливостей користувачів мережі бібліотек для дітей
                 Войтюк  Л .В., завідуюча відділом комплектування та обробки літератури
·   Шкільні канікули – активний час творчого та правового виховання.
              Монакова  Я. В., завідуюча відділом дошкільників та учнів 1-4 класів
·   Бібліотеки Одещини для дітей в Інтернеті і ЗМІ: аналітичні висновки і завдання
             Чернікова  Л. В., завідуюча інформаціоно-бібліографічним відділом

12.30 - 13.00   Урочистості з вручення бібліотекам області збірника «Корнійчуковська премія» та альманаху «Море талантів»
Підведення підсумків обласного туру Всеукраїнського літературного дитячого конкурсу «Творчі Канікули»

13.00 - 14.00     кава-тайм
14.00 - 16.00    Засідання «круглого столу» «Перспективи і стан роботи бібліотек щодо національно-патріотичного виховання дитини в умовах української сучасності »

                          Модератор -  Сергієнко  Г. М.,  заступник директора з наукових  питань

Питання для обговорення:
-          Військово-патріотичне виховання в бібліотеках району
-          Формат виховання патріотичної свідомості в координації із шкільною бібліотекою
-          Реформа місцевого самоврядування: єдина стратегія патріотичного виховання дитини
-          Інформаційно-бібліотечні ресурси:використання для національно патріотичного виховання дітей
-          Поїздка до м. Львова, заключний етап  Фестивалю дитячого читання « Книгоманія-2017»
-          Волонтери - діти  - бібліотекарі: виховання  істинного  патріотизму
-          Дослідження читацьких інтересів і система формування історичної пам’яті в період підготовки і святкування до відзначення 100 - річчя  Української революції

Прийняття рекомендацій учасників «круглого столу»     Підсумки обласного туру Всеукраїнського дитячого літературного  конкурсу «Творчі канікули»


  Підведені підсумки обласного туру Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу «Творчі канікули», який проводився 1 червня  по 1 вересня 2017 року  Одеською обласною бібліотекою для дітей ім. В. Катаєва.  Юні  читачі бібліотек сіл, селищ і міст області, під час літніх канікул, активно долучилися до творчого конкурсу. На розгляд обласного журі було надісланно багато різнопланових робіт, віршів та прозових творів.
У конкурсі брали участь діти у двох вікових категоріях :
читачі-учні (читачі)11-13 років;
читачі-учні(читачі) 14-18 років.

Конкурс проводився у 7 номінаціях:
«Знайомтесь це ми!»
«Так,я люблю Україну»
«Природа - джерело натхнення та краси»
«І в кожного із нас уже живе філософ!»
«Моя майбутня професія»
«Безмежний світ моєї уяви»
«Далі буде? Ні, «далі»- вже є!»

Обласне журі  розглянуло 39 робіт від 32 учасників конкурсу .

В номінації « Безмежний світ моєї уяви» перемогла Онуфриєнко Катерина, 11років, смт.Тарутіно
В номінації  «Природа -джерело натхнення» перемогла Сефер Діана ,14 років, смт.Тарутіно.В номінації «Знайомтесь -це ми» переміг Урсу Данило,10 років, м. Ананьїв   Роботи учасників надіслані до Національної бібліотеки України для дітей м .Київ для участі у другому підсумковому турі Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу «Творчі канікули». Авторам кращих робіт бажаємо перемоги у всеукраїнському турі.


      Про підвищення рівня військово-патріотичного виховання
      в бібліотеках для дітей в зв’язку  з визначенням  2017 року 
     Роком Українських  Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

Методичний лист

                  За ініціативою Президента України Петра Порошенка 2017 рік визначено Роком Військово-морських сил Збройних Сил України. Саме ця ініціатива ставить перед бібліотеками, які обслуговують дітей і підліткі, завдання орієнтації діяльності на військово-патріотичне виховання.
              Сучасна Україна в наш час зіткнулась з реальною війною. Події, що тривають на Сході нашої країни, змушують більш зважено та відповідально ставитися до такого напряму виховання дітей як військово-патріотичний, адже саме військово-патріотична складова обумовлює формування у підростаючого покоління прагнення до захисту своєї Батьківщини та свідомого бажання опанувати військові професії.
            За «Програмою національно-патріотичного виховання дітей та молоді»  сенс  військово - патріотичного виховання  визначається національними інтересами України, а зміст військово-патріотичного виховання – це процес цілеспрямованого, систематичного формування почуття патріотизму, духовної та психологічної готовності до виконання громадянського та конституційного обов’язку щодо захисту суверенітету та територіальної цілісності держави. А тому необхідно підвищувати престиж військової служби в очах юних громадян та культивувати ставлення до військовослужбовця  як до захисника Вітчизни.
            Особливістю військово-патріотичного виховання цього року  в бібліотеках стане підвищення уваги до розповіді за допомогою різноаспектних традиційних та інноваційних форм популяризації книг про історію та сучасність військово-морських сил України.
             Нагадуємо, що історію становлення та розвитку військово-морського флоту слід розглядати крізь призму української державності:
-          Київська Русь
-          Козацька держава
-         Державні утворення 1917-1921 років
-         Сучасна незалежна Україна.
Найбільш видатними датами, які пов’язані зі створенням національного флоту, є:
-          весна - літо 907 року - морський похід і перемога київського князя Олега під Константинополем;
-          весна - літо в 1616 р. - морський похід і перемоги козацької флотилії гетьмана Петра Сагайдачного під Кафою, Синопом і Трапезундом;
-          14 січня в 1918 р. - ухвалення Центральною Радою «Тимчасового закону про флот Української Народної Республіки»;
-          29 квітня 1918 р. - підняття на кораблях Чорноморського флоту прапорів Військового українського флоту, затверджених «Тимчасовим законом про флот Української Народної Республіки»;
-          15 липня 1918 р. - оголошення закону про уніформу для українського флоту;
-          18 липня в 1918 р. - прийняття закону про Військово-морський прапор;
-          липень 1918 - створення постійно діючого з’єднання Військово-морського Флоту Української держави - бригади тральщиків;
-          5 квітня в 1992 р. - видання Президентом України Указу «Про невідкладні заходи щодо створення Збройних Сил України», початок формування Військово-морських Сил України на базі Чорноморського флоту;
-          Липень 1992 р. - перехід сторожового корабля СКР-112 під юрисдикцію України;
-          липень - серпень 1996 р. - проведення перших оперативно-тактичних навчань Військово-морських Сил України під прапором Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України - Президента України.

        Пропонуємо на протязі року провести комплекс  заходів, присвячених завданням «ВІйськово-патріотичне виховання молодого покоління Української суверенної держави в зв’язку з тим, що 2017 рік визначено як рік Військово-морських Сил Збройних Сил України», особливу увагу, звернувши на розкриття цієї теми під час святкування  Дня ВІйськово-морських Сил Збройних Сил України, який згідно Указу Президента України №331/2015 від 12 червня 2015 року відмічається у першу неділю липня. Цього року це свято відбудеться 2 липня .
                                               
                                         Примірна програма комплексу наступна:

   Постійно діюча виставка  «Військово-морські сили України : від сивої давнини до сучасності»
-          цикл бесід-оглядів літератури для старшокласників наступної тематики:
1.       «З віків, повитих сивиною»
2.       «Запорізька Січ і Чорноморська гребна козацька флотилія»
3.        «На світанку ХХ століття: Український національно-державний військово-морський флот» (1917-1921 роки : Центральна Рада, Гетьманат, Директорія)
4.       «ВІйськово-морський флот нової України»
5.       «Вірні присязі Україні» (розповідь про курсантів факультету воєнно-морських сил України ОНМА, які під Українським Прапором виїхали з окупованого Криму»)
-          Святковий ранок «Нашої державності оплот – український військовий флот»
-          За участі членів дитячих аматорських клубів конкурс віршів та літературних есе на тему «Вірно служать моряки незалежній нашій Україні»
-          Виставка дитячих малюнків (учні 1-4 класів)під загальною назвою «Синьо-жовтий прапор гордо майорить  над кораблями Українських ВМС».

              Під час підготовки заходів пропонуємо користуватись матеріалами, опублікованими  у Вікіпедії  - сторінки «Військово-морські Сили Збройних Сил України» та «Чорноморській флот». Бажано також  користуватись матеріалами книгою О.С. Олійниківа «Сторінки історії українського військово-морського флоту», виданої в Одесі, видавництвом «Маяк» 2004 року за програмою випуску соціально-значущих видань. У книзі міститься значний бібліографічний список видань за темою історії і сучасності українського флоту.  


                 Обласний семінар заступників директорів по роботі з дітьми
                                                     28 квітня 2017 року
                                                                                                                    
                                                                      ПРОГРАМА:


9.00 – 10.00 - реєстрація  учасників
10.00 – 10.15 – Вступне слово Управління культури, національностей, релігій  та охорони об’єктів культурної спадщини
10.25 – 10 45 – Доповідь: «Соціальне включення бібліотек, які обслуговують дітей, в життя  громад: головний фактор сьогодення»
                                                           Палій Т.А., директор КУ «ООДБ ім. В. Катаєва»
10.45 – 12.00   Консультації:
·         «Конкурси дитячої творчості, як ефективний метод  повернення бажання читати: підсумки і перспективи»
                                    Церковна В.Є., завідуюча відділом обслуговування учнів 5 -9 класів та керівників дитячим читанням.
·         «Шкільні канікули: активний час творчого та правового виховання дитини бібліотекою»
                         Монакова Я.В.,зав. відділом обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів
·         «Інклюзивна освіта, «сонячні діти» і бібліотека: оцінки сьогодення і погляд у майбутнє»
                    Герасименко В.А., зав. відділом естетичного виховання та масової роботи з читачами
12.00-13.00  –  Кава-тайм
13.00 – 14.30 – Професійні зустрічі «Розбір польотів сьогодні та у майбутнє»:
Ведучий: Сергієнко Г.М., заступник директора з наукових питань
Теми семінару для затупників директорів ЦБС по роботі з дітьми:
-  Інновація чи лише оновлення існуючих форм роботи під сучасними назвами: ефективність у дії чи на папері?
-  Як повернути читача в бібліотеку: конструктивні  ідеї, практика та результативність?
-  Електронні книги втрачають популярність – доводять світові дослідження, що робити публічним бібліотекам в умовах слабкого поповнення фондів традиційним продуктом? 
-  Громада і бібліотека: як зробити громадську думку нашим помічником?
14.30 – 16.00 – Підведення підсумків роботи журі конкурсу «Книгоманія – 2017. Найкращий читач року»

СОЦІАЛЬНЕ ВКЛЮЧЕННЯ БІБЛІОТЕК, ЯКІ ОБСЛУГОВУЮТЬ  ДІТЕЙ ,
В ЖИТТЯ ГРОМАД: ГОЛОВНИЙ ФАКТОР СЬОГОДЕННЯ

Аналітична доповідь

     Створення об’єднаних територіальних громад в області спонукає публічні бібліотеки до швидкої модернізації своєї діяльності. Стає зрозумілим, щоб стати незамінними в соціальному та культурному розвитку ОТГ , бібліотекам необхідно мати чітке уявлення стосовно своєї ролі в житті громад. Ми маємо отримати в своїх  думках відповідь на три принципово важливі питання: чим може бути корисною книгозбірня для ОТГ, чого вона(бібліотека) прагне, якими шляхами має досягти поставленої мети.
     Ми, бібліотечні працівники, під час реформування галузі повинні   довести своїм громадам, що публічні бібліотеки, особливо враховуючи, що майже половина  наших користувачів саме діти – майбутнє громад,  є необхідною складовою життя громад, важливими точками доступу до інформації, що ми відкриті і доступні для всіх, кому потрібна книга, спілкування та інформація.
     А необхідні ми багатьом групам населення, які є членами ОТГ, і головне – ми потрібні дітям. Ми надаємо дітям можливість поглиблення знань, отриманих в школі, можливість розвивати таланти, можливість спілкування за інтересами, творчого розвитку.
      І перш за все ми визначаємо гостроту проблеми соціальної допомоги, щоб зробити цей напрямок пріоритетним у своїй діяльності. І лише потім маємо окреслити відповідні послуги, спрямовані на задоволення потреб нашої категорії – дітей.
      Зупинюсь на соціальних проблемах, які вирішують сьогодні усі книгозбірні держави.
      Даного часу важливу увагу держава надає  так званій інклюзивній освіті. Інклюзив перекладається, як включення, залучення. До речі, цим терміном сьогодні ми характеризуємо усю діяльність бібліотеки в новоствореній громаді - це і розширення сфери бібліотечного впливу, і співробітництво з громадськими об’єднаннями і багато іншого.
       Але дозволю собі зупинитись на терміні «інклюзив» відповідно до освіти і процитую визначення цього терміну у Вікіпедії. «Інклюзивна освіта передбачає створення освітнього  середовища,  яке б відповідало потребам і можливостям кожної дитини в незалежності від особливостей її психофізичного розвитку." Саме ця спрямованість ставить перед бібліотеками важливі державні завдання, які розширюються, тому що на перший план виходить інклюзивна компетентність педагога, його знання принципів інклюзії у всіх випадках і створення таких умов, щоб усі діти мали можливість навчатись разом, незважаючи на певні труднощі чи відмінності, які існують між ними. Робота  бібліотек на допомогу педагогам в цій, досить новій для працівників шкіл спрямованості,  виходить на перший план. І саме публічні бібліотеки громад повинні чи не першими розробити і втілити в практику систему заходів на допомогу і вчителям, і дітям. 
        Щоб не повертатись до розповіді про значення цієї теми для роботи бібліотек, наполегливо звернусь до вас: інклюзивна освіта – це здобуток цивілізованої демократичної освітньої системи, покликаної стерти принизливі кордони, які виникають стосовно дітей, яких ми сьогодні звемо «сонячними», дітей з фізичними вадами.  Бібліотеки, навіть, якщо таких дітей немає в сфері обслуговування , повинні розповідати про це дітям, виховуючи розуміння  цінності кожної дитини для суспільства. Ми виховуємо доброту, а дітям з вадами даємо можливість  не замикатись в собі, не боятись світу і не комплексувати стосовно своєї інакшості.  Ми – бібліотекарі, усвідомили, що інклюзивна освіта надзвичайно актуальна для держави, адже вона демонструє не тільки успіхи психологічного чи навчального розвитку дитини, вона ще й показує рівень громадського суспільства та людської толерантності.
        Пропонуємо доповнити річні плани роботи комплексом заходів  з цієї тематики, в якому виділити блок інформаційних виставок та оглядів , розрахований на допомогу педагогам «Інклюзивна компетентність педагога – вирішальна складова успіху», та блок бесід та уроків доброти для дітей «Сонячні та кришталеві діти разом з усіма – до спільних перемог», «Параолімпійці  України – наша гордість», «Ми разом – на шляху до успіху».   
         Особлива і дуже важлива категорія – діти з неблагополучних родин, які потребують піклування, розуміння і любові дорослих, які недоглянуті, й,може, не надто ситі. Нагадую, що ми започаткуємо під час шкільних канікул бібліотечну акцію «Кожна дитина має талант», яка буде йти в межах обласної програми «Бібліотека проти самотності» (методичні пропозиції ви отримаєте у травні. Просимо системно відкривати блог нашої бібліотеки «Сторінка методиста»). І ми впевнені, що робота бібліотек саме в цьому напрямку буде схвально оцінена громадою. 
          До  проблеми соціального включення бібліотеки в життя громади, яку вирішують бібліотеки, ми віднесемо соціальну значимість роботи з дітьми внутрішньо переміщених осіб та дітьми тих, хто захищає кордони держави в зоні АТО. Адже діяльність бібліотек із соціальних питань ми не станемо розглядати ізольовано від життєвих реалій і  вона природно ефективно поєднується з роботою, по-перше, освітніх закладів,  місцевих соціальних  служб, волонтерських та громадських організацій. Абсолютно точно відомо, що спільна робота, спільна пропозиція послуг таким групам населення, завжди ефективніше відстороненості від загального життя громади.
       Названу вище діяльність ми визначимо, як діяльність пріоритетну, спрямовану на те, щоб оточити турботою цих дітей. На наш погляд, важлива для старшокласників цієї категорії правова інформація на допомогу переселенцям, на допомогу учасникам АТО та волонтерам. Важливо представити за допомогою юридичної служби громади роз’яснення цим дітям щодо міжнародних та державних нормативно-правових актів з означених питань.
          Але крім інформаційної та роз’яснювальної діяльності  слід  у книгозбірнях залучати цих дітей разом з усіма дітьми громади  до різноманітних креативних соціокультурних заходів.  Ефективним заходом можна вважати ,популярний сьогодні в багатьох бібліотеках країни, захід – «жива книга», який має об’єктивно  вражаюче значення для усіх присутніх. Методику проведення його ви знайдете на блозі бібліотеки.  Безперечно впливовими можна вважати і театралізовані заходи. Спробуйте театралізувати для дітей популярну  книгу Сергія Лойко «Аеропорт» про героїв  АТО . І знову ж таки, нагадую, толерантність, розуміння, доброта у відношенні до цих дітей мають також і виховне значення для усіх дітей мешканців громади.
         І все, про що я говорила відносно дітей переселенців та членів сімей воїнів АТО , назвемо одним сучасним терміном – бібліотерапія , бібліореабілітація. І саме це є – успішне включення бібліотека в соціальне життя громади.
          І знову ж таки, нагадую : активна участь дітей,організована бібліотекою, у Всеукраїнський акції «Бібліотека українського воїна» не повинна ослаблюватись. Це сприятиме практичній участі бібліотеки в соціальному житті громади.
          Серед важливих завдань соціального включення бібліотеки у життя громади ми назвемо і встановлення зручних годин роботи з урахуванням занять у школі, роботи таборів відпочинку, сезонів, можливостей надання у користування електронного середовища та інших причин.
            Бібліотеки повинні творчо  використати інноваційні підходи для надання послуг. І, хай це буде не зовсім інноваційна послуга, до речі цю тему ви обговорите під час професійного спілкування сьогодні. Але навіть нова назва відомої форми роботи теж принесе успіх у залученні дітей до участі в заході, не за примушенням, а тому, що цікаво. Назву лише деякі нові назви старих форм роботи. Наприклад: «Кашпо запитань», «Поліфонічна мозаїка нової літератури», «Парад суперкниг», «Літературний карнавал», «Захист фантастичних проектів», цикл вечорів «Розгадані і нерозкриті таємниці Планети». Мабуть, немає сенсу говорити, що це - вечори запитів і відповідей, читацькі конференції, огляди. Але як сучасно звучить! Так і хочеться заглянути за завісу тайни, а може й попросити у бібліотекаря якусь книгу за темою.
            В нагоді стануть у процесі активізації включення бібліотеки в соціальне життя громади і наші традиційні акції – тижні дитячої книги, Всеукраїнський конкурс «Книгоманія. Кращий читач року». «Україна очима дітей», «Бібліотека моєї мрії», вихід бібліотечних заходів за межі бібліотеки – в парки, на вулицю. Активна реклама цих  акцій на місцях сприяє підвищенню авторитету бібліотеки і її працівників в очах громади. Бажано, щоб ці акції яскраво висвітлювались в ЗМІ та в соціальних мережах. Ще і ще раз зверніть увагу на роботу в соціальних мережах,на  ваші сторінки, відкриті у Фейсбуці. Проявіть наполегливість щодо висвітлення роботи бібліотек з дітьми на сторінках центральних бібліотек, управлінь культури, адміністрацій. Ми проаналізуємо ваші інформації щодо проведення тижня дитячої книги і опублікуємо, впевнені, яскраву розповідь про цю акцію. Матеріали про обласний етап «Книгомаії» теж знайдуть своє місце на «Сторінці методиста».
             Нарешті дозволю собі нагадати вам, що актуальність роботи бібліотеки, сучасні теми, які ви висвітлюєте, це теж важливий чинник включення бібліотеки в соціальне життя громади. Головні теми нинішнього року, ваша участь в обласному конкурсі, присвяченням у100-річчю Української революції, розповідь про рік Японії в Україні, про рік українського військово-морського флоту – все це сприятиме вашому авторитетові в очах громадської думки. Слідкуйте за сучасними рухами громадської думки , будьте на гребні цієї хвилі і саме це і буде вашою участю в соціальному житті громади.  
             Наші бібліотеки мають неабиякий досвід роботи в напрямку соціального включення  бібліотек в життя громад. Цей досвід різнобарвний і різноаспектний. Навіть в одному районі ми не маємо ідентичної діяльності кожної бібліотеки. Тому бажано, щоб заходи з підвищення кваліфікації активніше і  більш професіонально давали можливість колегам ділитись своїм досвідом. Тому пропонуємо використовувати таку сучасну форму , як стендова презентація, тобто демонстрація ідеї, або вже переверненого досвіду з використанням відео ряду – аналітичних таблиць, матеріалів вивчення читацьких уподобань, навіть змін у поглядах та інш. Не повинні ми, розповідаючи про досвід навіть своїм колегам, обмежуватись сухим переліченням назв виставок, чи іншою, не підтвердженою результативністю, доповіддю про роботу, яка вам здається цікавою, а може вона зовсім не ефективна і не популярна у громади. 
            На завершення: бібліотека – це поліфункціональний заклад. Наш розвиток як соціокультурного феномену визначається багатством напрямків нашої роботи. Розвиваючись і адаптуючись до сучасності, бібліотека володіє універсальною компетенцією, а бібліотекар, хоча б поверхово, має поняття про досягнення цивілізації.
          Не даремно Національна бібліотека України для дітей ініціювала анкетування на тему «Професійна компетентність бібліотекаря дитячої бібліотеки».  Його висновки стануть в основі змін професійних поглядів на нашу діяльність і на працівника дитячої бібліотеки.
         Робота ,спрямована на соціальне включення в життя громади, є пріоритетним напрямком роботи бібліотек по обслуговуванню дітей. Мета наша – довести і членам громад, і представникам влади, що книгозбірні є важливою частиною суспільного життя і спроможні брати участь у соціальних перетвореннях.  
               
         
           
                  
           
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ
УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ, НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ, РЕЛІГІЙ ТА ОХОРОНИ ОБ’ЄКТІВ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
 «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ ім. В. Катаєва»

Про роботу бібліотек, які обслуговують дітей, на виконання Указу Президента України «Про заходи з відзначення 100-річчя Української революції 1917 – 1921 років» №17/2016 від 22.01. 2016 і в зв’язку з  оголошенням 2017 року Роком Української революції 1917 – 1921 років.
Методичний лист
Олександр Довженко писав: «Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців». Українська держава розвивається, вивчаючи своє минуле, і громадяни її розуміють, що історична свідомість є вищою духовною цінністю нації.
22 січня 2016 року Президент України підписав Указ №17/2016 «Про заходи з відзначення подій Української революції 1917-1921 років» і оголошення 2017 року Роком Української революції. Цей Указ спрямований на «вшанування традицій боротьби за незалежність і соборність України та військової звитяги захисників рідної землі, творців національної державності, тисячолітньої історії державотворення нашого народу, визнання історичного значення подій, пов’язаних з визвольною боротьбою початку ХХ століття та утвердження української державності у формі Української Народної Республіки, Української держави і Західно-Української Народної Республіки, їх значення для відновлення Україною незалежності  у 1991 році, утвердження історичної єдності земель, консолідації суспільства, зміцнення міжнародного авторитету України та у зв’язку зі 100-річчям зміцнення міжнародного авторитету України».
Високі завдання, поставлені цим документом, вирішують і  бібліотеки, що працюють на виховання патріотизму та історичної свідомості  у майбутніх громадян – дітей України.
Саме бібліотека і книга закладають підвалини історичних  уявлень дітей про минуле українського народу, про державно-політичне життя, як невід’ємної складової формування європейської цивілізації.
З огляду на значимість і перспективність роботи щодо реалізації завдань, поставлених в Указі Президента, пропонуємо кожній центральній, і усім бібліотекам мережіскласти   перспективні плани роботи на 2017-2021 роки «Про роботу бібліотек, що обслуговують читачів-дітей щодо виконання Указу Президента України «Про заходи з відзначення 100-річчя Української революції 1917-1921 років». Природно, ці плани увійдуть блоком до загальних перспективних планів бібліотек району (міста). Бажано, щоб територіальна громада, органи місцевого самоврядування, громадські організації були проінформовані про значимість і системність роботи бібліотек в означеному широкомасштабному проекті. Ефективною вважається також розгортання цієї роботи з навчальними закладами та іншими закладами культури (клубний заклад, музей).
Пропонуємо проект перспективного плану роботи на 2017-2021 роки
 «Національно-визвольна боротьба українського народу: 1917-1921 роки»
Комплекс заходів на відзначення 100-річчя Української революції 1917-1921 років
2017 рік:  
            «Українська державність. 1917 рік». Цикл історичних уроків  і презентацій виставок для учнів старших класів, в тому числі:
«Центральна рада і Перший універсал»
«Українська Народна Республіка: новий досвід  державотворення»
«Одеса – південна столиця Української революції»
«Патріотизм і жертовність героїв Української Революції : шлях до мрії»
          «Історичні постаті національних героїв». Цикл літературних ранків і презентацій виставок під девізом «Вірні українській державності»:
«Михайло Грушевський – перший Президент УНР»
«Володимир Винниченко – мета життя – користь Україні та її народу»
«Симон Петлюра – жертовний шлях до мрії усього життя»
Конкурс  дитячих малюнків або літературних есе про Українську революцію 1917-  1921 років «Моя Україна: тяжкий шлях до волі»  пропонуємо оголосити в 2017 році. Підсумки підіб’ємо в грудні. Малюнки слід збирати завчасно і ілюструвати ними виставки. Цим заходом можливо поповнити плани роботи на цей рік.
2018 рік:
 «За волю і незалежність: крок за кроком». Цикл історичних уроків і презентацій книжкових виставок, в тому числі:
«Павло Скоропадський: останній гетьман з роду Кочубеїв»
«Директорія УНР: роль в історії України»
«ЗУНР – українське державне утворення: золотий лев на синьому полі»
2019 рік:
«100-річчя Соборності України: найвеличніша подія нашої історії». Цикл історичних уроків, літературних читань і презентацій книжкових виставок.
 «Партизанська боротьба і партизанські формування на території України». Презентація книжкових виставок, демонстрація кінофільмів і Інтернет відеоряду.
2020 рік:
«Державні утворення на території України: уроки для майбутніх поколінь». Цикл презентацій виставок і історичних уроків.
2021 рік:
«Українська національно-демократична революція 1917-1921 років: уроки перемог і поразок». Історичні читання і презентація виставок.
Відкриваючи у 2017 році цикл заходів, присвячених Українській революції слід підкреслити, що існування України сьогодні – це результат тисячолітньої боротьби  українського народу за державну незалежність протягом свого історичного шляху.
Проводячи кожний захід в цьому комплексі необхідно показати витоки українського патріотизму, обов’язково яскраво підкреслюючи образи тих, хто став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну: подвиг героїв Крут, боротьбу за волю України повстанців Холодного Яру, діяльність Української Повстанської Армії, Січових Стрільців, спротив дисидентів тоталітарній системі, сьогодення боротьби за Український Донбас. Ці теми є надзвичайно емоційними, хвилюючими і дають можливість для розкриття такої людської якості, як самопожертва в ім’я нації і держави.
Історія України цього періоду, це не тільки події, це – історичні постаті. На прикладі їх життя, діяльності і боротьбі за державу, бібліотекар яскраво продемонструє національну гідність нашого народу, його прагнення мати власну державу. В цьому контексті пропонуємо залучити до обговорення художніх книг, про осіб того часуучнів старших класів, назвавши цикл заходів «Літературні роздуми – акцент на особистість», в тому числі зацікавленість викличуть  обговорення книг Віктора Савченка «Симон Петлюра», «Павло Скоропадський – останній гетьман України», Володимира Сергійчука «Нестор Махно козак свободи», І.  Болгарина та  В. Смирнова «Девять жизней Нестора Махно» та книга-спомин, написана особисто Нестором Махно «Мятежная юность». Маємо впевненість, що обговорення літературних творів сприятиме осмисленню фундаментальних цінностей духовного підйому нації в цей період та формуванню патріотизму учнівської молоді.
Можна запропонувати свято 100-річчя Української революції у вигляді літературно-історичного ранку за наступним сценарієм:
 «УКРАЇНСЬКА ЗОРЯ»
Пропонуємо таку ж назву надати виставці, що розкриватиме буремні події тих років і особистості, які історією не забуті. Виставку слід презентувати на закінчення святкового ранку.
На відкритті звучить пісня про Україну (або в запису, або у виконанні аматорського колективу).
Виходять ведучі заходу – учні старшокласники, бажано - в українських національних костюмах, якщо населений пункт багатонаціональний, то костюми, природно, повинні відбивати національний колорит. Пропонуємо до кожного смислового розділу підбирати відеоряд.
1-й ведучий:
- Шановні гості, ми розповімо вам про історію визвольних змагань за державну незалежність нашої країни на початку ХХ століття, історію трагічну і тяжку, але переможну і патріотичну.
2-й ведучий:
Дороги іншої не треба, коли горить Чумацький шлях.
Я йду до тебе, моя рідна, по золотих твоїх стежках
3-й ведучий:
Зацвітає калина,
Зеленіє ліщина,
Степом котиться диво-луна…
Це моя Україна,
Це моя Батьківщина
Що, як тато і мамо, одна
4-й ведучий:
Двадцяте століття принесло людству криваві війни та страшні соціальні потрясіння, але воно ж відкрило перед багатьма країнами шляхи самостійного розвитку.
1-й ведучий:
 Український народ зробив свій вибір ще на початку століття. В березні  1917 році був сформований керівний орган - Центральна Рада, яка усіма силами боролась за надання Україні національно-територіальної самостійності.
2-й ведучий:
З переходом у жовтні 1917 року влади до більшовиків між новими господарями Кремля та Центральною Радою виник гострий конфлікт – Рада продовжувала виступати за самостійну Українську Народну Республіку. У відповідь Москва рушила регулярні війська на Київ.
3- й ведучий:
Гордою сміливою бурею бурхливою встань народе зраджений, як один устань:
З гімном перемоги новими дорогами підемо на брань. 
Так  відповів народ українській більшовицькій навалі, військам царських генералів.
4-й ведучий:
12 разів переходив з рук у руки наш Київ з 1918 до 1920 року. Під час страшних змін загинув талановитіший молодий поет – борець за українську незалежність – Василь Чумак. Він був розстріляний денікінцями. А було йому 19 років.
1-й ведучий:
Пробудіться, орли сизі, славні козаченьки,
Заверніть колишню славу України – неньки,
Бо ні за що підкарнали нашу славу круки,
Залишивши нам на спомин муки, муки, муки.
2-й ведучий:
От такі слова лишив нам на спомин та на заклик до бою за славу рідної України цей 19-річний хлопчик. Слова стали піснею. Послухайте її. (запис у виконанні Марії Бурмак, або у живому звуку – аматорський колектив)
3-й ведучий: 
На всіх крутих поворотах історії  зірками спалахували масштабні особистості, чия діяльність в політиці, культурі, духовному житті крок за кроком просувала Україну до її одвічної мрії – до волі та незалежності.
4-й ведучий:
Ми розповімо вам про жертовний шлях до мрії про самостійну Україну, по якому йшли ті – яскраві і віддані,100 років тому. Ми розповімо про тих, хто запалював українську зорю незалежності.
1-й ведучий:
Рік 1917. Створено Центральну Раду, яка на законодавчому рівні заявила про повну політичну незалежність України від Росії. На чолі її стояв Михайло Грушевський – учений і державний діяч, унікальна особистість. Тільки в сучасній Україні його служіння Батьківщині отримало справжнє визнання, як лідера національного відродження України. Його багатотомну титанічну працю «Історія України – Русі» дослідники називають «метрикою нашого народу».
2-й ведучий:
Але ніякі декларації самі по собі не здатні захистити демократію. На Київ рушила навала  регулярних військ більшовиків. 29 січня 1918 року в нерівному бою під Крутами загинули 300 студентів і гімназистів, які добровільно взялися захищати Київ.
(Бажано, щоб під час цієї розповіді ведучі підняли в руках вінки з маків, або квіти – маки.)
3-й ведучий:
Пломеніли жаринами квіти,
Як ті мрії у юних серцях,
А вони були майже діти,
А вони так любили життя.
Розквітали під Крутами маки…
Догоряли свічки їхніх доль.
Не злякались.. Ішли як солдати.
Під град куль, під пекельний вогонь.
4-й ведучий:
Триста зір спалахнуло на небі…
Триста мрій назавжди відбули…
Триста впали в червоні замети…
Триста їх до останнього йшли…
Ще не соколи, а – соколята,
А в серцях – недитячий вогонь.
1-й ведучий:
Ми добре зараз знаємо, що в обстановці війни і революції не можна покладатись тільки на політику і дипломатію. Збереження Україною територіальної цілісності вирішують сьогодні наші герої на Сході – воїни АТО, кіборги української сучасності.
2-й ведучий:
Короткий історичний період між 1917-1919 роками був насичений для України драматичними подіями. На історичній арені одна за одною з’являлись сильні і суперечливі фігури, такі як Пало Скоропадський і Микола Міхновський. Боротьба йшла не тільки за збереження українського суверенітету, а й за те якою бути Україні в майбутньому: або з’єднати традиції козаччини з поміщицько-монархічним ладом, або стати на позицію Міхновського, який відстоював радикальні погляди самостійності. Доля обох була тяжкою. Скоропадський пішов в еміграцію після того, як до влади прийшла Директорія – новий демократичний уряд України, Міхновський після арешту і жорстоких допитів в ДПУ повісився в садибі свого друга. Він був правий в одному  пророкуванні – соціалістичний режим призводить до повної анархії в сільському господарстві та розкладанні армії.
3-й ведучий:
Ось що писав про ці смутні часи Василь Чумак:
Хай летять мої думи-пісні-метеори
Не в палаци гучні, не в безмежні блакитні простори
А в хатину людську, де в кутках оселилися злидні,
Мої співи прості і робочому серцю потрібні.
4 –й ведучий
Край важко жилось пересічним українцям. І мабуть саме цей стан викликав наступні зміни – за кілька днів до падіння режиму гетьмана Скоропадського було створено Директорію – орган демократичних сил,  який був призначений для керівництва повстанням проти гетьмана, влада якого трималась на німецьких багнетах. Директорія проіснувала близько двох років. Владу на місцях Директорія передбачала передати трудовим радам, підлягали вилученню та розподілу між селянами державні, церковні й великі приватні землеволодіння. Ця влада забезпечила собі підтримку селянства. Але не надовго – в обстановці війни з Росією, територія, яку контролювала Директорія, ставала дедалі меншою. Уряду України довелось робити багато різних кроків, щоб урятувати молоду республіку від анархії і розрухи.
1-й ведучий:
Давайте згадаємо доброю згадкою про тих, хто стояв на чолі молодої Республіки і робив усе, на той час можливе, щоб принести найбільшу користь Україні і її народу. Володимир Винниченко – письменник і політик, був автором усіх головних законодавчих актів  УНР. З приходом радянської влади він був оголошений «ворогом народу», його книги знищувались, його ім’я було викреслено з історії. Але сьогоднішня незалежна Україна відродила пам'ять про політика і видатного письменника.
2-й ведучий:
Головний отаман Української Народної Республіки, останній голова Директорії, талановитий публіцист і державний діяч Симон Петлюра – нащадок стародавнього козачого і священицького роду. У роки Української революції став одним з провідних діячів національно-демократичного руху, членом Центральної Ради, генеральним секретарем військових справ. Його головною справою стало формування боєздатної української армії. Але сил в України на цей час майже не залишилось і Варшавський договір, який було підписано Петлюрою, нічого не вирішив. Петлюра у еміграції був убитий анархістом, а може КДБістом? Петлюра похований на цвинтарі Монпарнас у Парижі.
3-й ведучий:
Ось вірш, який присвятив Дмитро Павличко  Симону Петлюрі:
На могилі Симона Петлюри
Скидаю шапку, наслухаю тиш,
Дивлюся в небеса на білі хмари
Полтаву чую, хоч навкруг Париж…
Я знаю Симоне, що ти не спиш,
І не заснеш в чужій землі ніколи
Вставай та одягайся в золотаву спиж,
Вертайся на прабатьківські околи.
4-й ведучий:
До останнього подиху боролись за незалежну самостійну Україну її волелюбні сини. 20 листопаду 1917 року Третім Універсалом Центральної Ради було проголошено Українську Народну Республіку. В цей час почалось відкрите протистояння більшовицьких рад і УНР – найкривавіші сторінки в історії  боротьби на незалежність нашої держави.
1-й ведучий:
Ми зараз згадаємо Євгена Коновальця, учасника формування Куріня Січовиїх Стрільців, що був однією з найбільш боєздатних частин армії УНР і підтримав Директорію. Коновалець командує дивізією у бойових операціях проти більшовицьких і денікінських військ. В еміграції Коновалець був підступно убитий, розкриваючи поштовий пакет, у якому знаходився вибуховий пристрій, переданий йому агентом радянських спецслужб.
2-й ведучий:
Сумна доля спіткала вождя руху анархістів, командира повстанських загонів, неперевершеного майстра ведення партизанської війни Нестора Махно. На початку 1920 року проти Махно були кинуті головні сили радянської армії під командуванням Іони Якіра. Зі змінним успіхом велась запекла боротьба, повністю виснаживши сили повстанців. Коли Махно перейшов у серпні 1921 року кордон Румунії його супроводжувало лише 77 бійців. Помер в еміграції, урну замуровано у Стіні комунарів на паризькому цвинтарі Пер-Лашез.
3-й ведучий:
Згадаємо вірш, який у 1921 році написав Нестор Махно. Він і сьогодні звучить так, нібито написав його хтось з командирів АТО.
Вы простите меня, кто в атаку
Шел со мною и пулей сражен,
Мне об вас полагалось заплакать,
Но я вижу глаза ваших жен.
Вот они вас отвоют, отплачут,
И лампады не станут гасить,
Ну, а батько не может иначе.
Он умеет не плакать, а мстить.
Вспоминайте меня, вспоминайте,
Я за правду, за вас воевал.
4-й ведучий:
24 серпня 1991 року Україна проголосила державну незалежність. Ми живемо в своїй, рідній, самостійній і незалежній країні. Ми пам’ятаємо і чтимо свою історію, ніколи не будемо ми людьми, що не пам’ятають своєї спорідненості. Пройшло 100 років, коли запалала на весь світ українська зоря – Українська революція. Сьогодні ми живемо на землі, що завоювала для нас Революція Гідності, що омита кров’ю Небесної сотні і з гордістю згадуємо героїчну епоху 100-річної давнини.
1-й ведучий:
Перше наше слово з нами повсякчас,
Мати Україно, ти одна у нас!
Ниви і діброви, і садів окрас –
Рідна Батьківщино,
Ти ж одна у нас.
2-й ведучий:
Хай же мир і дружба поєднає всіх,
І дзвеніть дитячий безтурботний сміх,
Нам зоріє доля світла і ясна.
Рідна мати Батьківщино
Ти ж у нас одна.

Склав: Амельченко Ю.С., головний бібліотекар
Відповідальний за випуск: Палій Т.А., директор


МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ
УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ, НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ, РЕЛІГІЙ ТА ОХОРОНИ ОБ’ЄКТІВ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
 «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ ім. В. Катаєва»
м. Одеса, вул. Преображенська, 64                                                                                            725-86-77, 725-68-82

Про стан планування роботи бібліотек Одеської області, що обслуговують дітей на 2017 рік
Аналітична довідка
       З метою аналізу стану планування роботи бібліотек по обслуговуванню дітей на 2017 рік, з урахуванням того, що  саме цей процес  визначає стратегічні напрямки діяльності і конкретні заходи щодо їх реалізації, було вивчено 20 планів-звітів , в тому числі 17 паперових варіантів планів-звітів на 2017 рік:
-         ЦБС м. Білгород - Дністровський
-         Подільської міської дитячої бібліотеки
-         Арцизької центральної районної бібліотеки для дітей
-         Балтської центральної районної бібліотеки для дітей
-         Березівської районної бібліотеки для дітей
-         Білгород Дністровської центральної районної бібліотеки для дітей
-         Біляївської районної бібліотеки для дітей
-         Бібліотек КУ «Болградська районна ЦБС», що обслуговують дітей
-         Бібліотек Захарівського району, що обслуговують дітей
-         ЦБС Іванівського району
-         Кілійської районної дитячої бібліотеки
-         Лиманської районної бібліотеки для дітей
-         Овідіопольської районної дитячої бібліотеки на 2017 рік
-         Миколаївської ЦБС по роботі з дітьми
-         Подільської районної дитячої бібліотеки
-         Ренійської районної дитячої бібліотеки
-         Роздільнянської районної дитячої бібліотеки
Та електронні варіанти планів на 2017 рік:
-         ЦБС для дітей м. Одеса
-         Тарутинська ЦБС
-         Міської дитячої бібліотеки міста Чорноморськ.
        В означені терміни (період здачі річних звітів) не надали для аналізування плани-звіти по роботі з дітьми на 2017 рік (а ні електронний, а ні паперовий варіанти) Ізмаїльська міська ЦБС, Южненська міська бібліотека, районні  бібліотеки -  Ананьївська, Велико-Михайлівська, Ізмаїльська, Кодимська, Окнянська, Любашівська, Саратська, Татарбунарська, що є негативним свідченням організації діяльності бібліотек, особливо у терміни трансформації їх роботи з дитячим контингентом в період реалізації державної Програми національно-патріотичного виховання дітей і молоді.
       Вивчення планів названих вище бібліотек свідчить про наступне:
-         Усі плани мають досить чітку традиційну структуру.
-         Деякі плани чітко визначають спланованість заходів і загальної роботи у відповідності з типовими нормативами бібліотечної роботи.
-         Більшість планів спрямована на збереження і розширення контингенту читачів - дітей в бібліотеках усіх рівнів.
-         Координація та кооперація  діяльності роботи бібліотек усіх відомств в районі (місті) з органами державної влади, самоврядування, органами охорони правопорядку, навчальними закладами, медичними закладами є головною спрямованістю багатьох планів.
-         Бібліотеки планують видавничу діяльність – видання пам’яток, буклетів, бібліотечних дайджестів.
-         Достатньо уваги приділяється створенню позитивного іміджу бібліотеки, формуванню громадської думки про участь бібліотеки в житті мешканців, співпраці в цьому напрямку із ЗМІ.
-         Плани відкриваються розділом «Основні напрямки», що саме і є визначенням стратегії діяльності у цьому році. У більшості цих розділів чітко визначені головні політичні і професійні події, над популяризацією яких працюватимуть бібліотеки в цьому році. Особлива увага приділяється датам загальнодержавного значення у відповідності до Указів Президента України, постанов Верховної Ради та конкретних цільових програм обласного та місцевого значення.
-         Усі бібліотеки цікаво запланували участь у Тижні дитячого читання, конкурсах «Книгоманія», «Найкращий читач року».
-         Бібліотеки розширили перелік форм масової роботи з дитячим контингентом, особливу увагу приділяючи інтерактивним формам спілкування, роботі, яка спрямована на розвиток  ініціативи, творчості. Традиційні форми роботи – уроки пам’яті, тематичні і літературні вечори, презентації виставок, вечори зустрічей та інші теж знайшли своє місце в планах роботи. Позитивом є винесення багатьох форм роботи у сквери, на вулиці, у місця відпочинку. Флешмоб стає традиційною формою популяризації книги і читання для бібліотек. Достатньо великий вплив на підвищення ефективності традиційних форм популяризації книги має  застосування відеоряду – предметного, Інтернет – відео, фотографічного, що знайшло своє місце в багатьох з проаналізованих планів.
-         Корись аналізу планів для усього регіону додасть перелік деяких особливо цікавих заходів, запланованих бібліотеками. Наприклад, новими і цікавими можна вважати:
-         «У пошуках поетичних перлин» вебквест - Б. - Дністровська міська ЦБС.
-         «Кожний спроможний випробувати себе» - творчий конкурс книжкових майстрів – Одеська міська ЦБС.
-          «О, писанко, ти символ України» - виставка-інсталяція  - Подільська міська бібліотека.
-         «Шарль Перро запрошує» - бібліотечний бал маскарад -  Арцизька районна бібліотека.
-         «Ми Сотнею пішли на небо» (до Дня пам’яті героїв Небесної Сотні) - урок пам’яті – Балтська районна бібліотека.
-         «Наша гордість – безсмертний Кобзар» - літературний вернісаж – Березівська районна бібліотека.
-         «Є обов’язки у тебе, їх виконувати треба» - правові сходинки – Б. - Дністровська районна бібліотека.
-         «Нехай земля квітує всюди – природу збережемо, люди» - екологічний круїз – Біляївська районна бібліотека.
-         «В нас єдина мета – Україна свята, нездолана ніким і ніколи» - історична екскурсія (до 100-річчя Української революції) – Болградська районна бібліотека.
-         «Знати і поважати  герб своєї Вітчизни, її прапор і Гімн» (до 25-річчя державних символів) – історична година – Захарівська районна бібліотека.
-         «Буду я навчатись мови золотої» - мовознавчий турнір – Іванівська районна бібліотека.
-         «Диво мандрівка до країни Читалії» -  день відкритих дверей в бібліотеках Кілійського району.
-         «Нові часи – нові герої» - урок мужності до Дня захисника України (варіанти заходів, присвячених цій даті є в кожному з наданих планів).
-         «Її величність українська книга» (до Всесвітнього дня книги і авторського права) - виставка – заохочення – Лиманська  районна бібліотека.
-         «Українцем я зовусь і цим іменем  пишаюсь» - літературний діліжанс – Овідіопльська районна бібліотека.
-         «Білий янгол скорботи» - голосне читання споминів свідків Голодомору в Україні – Миколаївська ЦБС.
-         «Цікавинки про Японію для дітей» (до Дня Японії в Україні» - книжкові і відео екскурсії – Подільська районна бібліотека.
-         «Моріс Метерлінк – синя птиця у пошуках щастя» (до Днів Європи в Україні) - театралізована бібліотечна зустріч із книгою – Ренійська районна бібліотека.
-         «Юні прокурори, судді, адвокати» (превентивне виховання) – рольова гра за участі правоохоронних органів – Роздільнянська районна дитяча бібліотека.
-         «Чи знаєш ти Європу?» - єврохвилинка – вікторина – Тарутинська ЦДБ.
-         Майже усі бібліотеки виділили окремим розділом свою роботу під час літніх канікул.
-         Практично в кожному плані є розділ, присвячений роботі на допомогу шкільній програмі.
-         Планується робота дитячих гуртків, засідання клубів аматорів.
-         Більшість бібліотек запланували заходи в межах обласної бібліотечної програми «Бібліотека проти самотності», звернувши особливу увагу на роботу з дітьми, які мають особливі потреби. Цікаво використовують бібліотеки нову форму презентації книг для цих дітей  – скрайбинг, як форму розвитку візуального мислення.
-         Усі бібліотеки запланували свою участь у соціологічних і бібліотечних дослідженнях за програмою Національної бібліотеки України, Одеської обласної бібліотеки для дітей та місцевих дослідження.
-         Частина бібліотек запланувала участь в методичному забезпеченні діяльності бібліотек території, підвищенні кваліфікації колег, особливо корисні такі заходи, як практикуми для сільських бібліотекарів. Заплановані також заходи з вивчення інновацій, досвіду кращих бібліотек з конкретних напрямків діяльності та ін.
        Позитивно оцінюючи творчий підхід до планування більшості районних і міських дитячих бібліотек, необхідно звернути увагу на наступні проблеми, що знижують рівень  роботи цих бібліотек, як культурних та методичних центрів територій:
-         Не чітко заплановані, а також не виділені окремим розділом заходи щодо реалізації в бібліотеках території  основних напрямків «Програми національно-патріотичного виховання дітей і молоді» (конкретно на 2017 рік). Дане питання не виноситься на розгляд ради при директорі центральної бібліотеки, не заплановані аналітичні довідки про стан цієї роботи в районі, місті.
-         Більшість бібліотек не винесли окремим розділом роботу  щодо відзначення 85-річчя Одеської області, 120-річчя з дня народження В. Катаєва, 80-річчя письменника, громадського діяча В.Г. Рутківського, 500-річчя Реформації та деякі інші славетні дати.
-         Абсолютна більшість бібліотек не дає конкретних  даних та заходів роботи сільських і міських книгозбірень території  щодо обслуговування дітей, які складають не менш 40% користувачів цих закладів. Саме це свідчить про низький рівень відповідальності центральних дитячих бібліотек за стан роботи мережі закладів.
-         В розділах, присвячених роботі бібліотек на допомогу навчальному процесу, в більшості відсутні конкретні заходи на допомогу шкільній програмі за учбовими планами.
-         В ряді планів не знайшли місця в гідному обсязі заходи щодо методичної роботи.
-         В частині планів заплановані на 2017 рік основні показники діяльності не порівнюються з виконаними показниками 2016 року, що не дає можливості розглянути реальність кількісної частини планів.
-         В частині планів розглядається використання платних послуг для читачів - дітей, що ні в якій мірі не відповідає сучасним вимогам організації роботи дитячих бібліотек.
-         В деяких планах не забезпечується робота щодо відповіді на анкети, присвячені Історії дитячих спеціалізованих бібліотек Одещини.
-         Частина не використовувала норми часу на основні бібліотечні процеси.
-         Недостатньо уваги приділено роботі з довідково-бібліографічним апаратом для дітей, особливо спрямованої на допомогу сільським бібліотекам в організації каталогів.
-         Недостатньо уваги приділено методичні і організаційній допомозі бібліотекам, які увійшли до складу закладів культури об’єднаних територіальних громад.
     Просимо коректувати плани у відповідності з даними пропозиціями та цікавими інноваціями колег. А також, беручи до уваги велику кількість інноваційних форм масової роботи, обласна бібліотека для дітей вивчить до кінця ІІ кварталу 2017 року досвід найбільш ефективних заходів і надасть методичний лист за результатами вивчення. 
Склав: Амельченко Ю.С., головний бібліотекар

Відповідальний за випуск: Палій Т.А., директор

МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ
УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ, НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ, РЕЛІГІЙ ТА ОХОРОНИ ОБ’ЄКТІВ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
 «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ ім. В. Катаєва»
                           Діяльність бібліотек Одеської області, які обслуговують дітей у 2016 році
                                              Аналітична довідка
Науково-методичним відділом КУ «ООДБ ім. В.Катаєва» були проаналізовані наступні  документи, які характеризували діяльність бібліотек Одеської області, щодо обслуговування дітей у 2016 році:
Статистичні звіти
Текстові звіти
Довідки за результатами вивчення діяльності на місцях
Документи про проведення головних конкурсів року: «Книгоманія-2016. Найкращий читач року», Всеукраїнський конкурс дитячої творчості «Мрії про Україну: дитячий погляд»
Інформація про організацію щорічного свята  «Тиждень дитячої книги»
Інформація, спрямована на  висвітлення  заходів бібліотек в соціальних мережах.
У 2016 році бібліотеки працювали на виконання головних завдань згідно з державною програмою «Національно-патріотичне  виховання дітей і  молоді  на 2016-2020 роки» та обласної програми «Бібліотека проти самотності».
Соціальне спрямування діяльності бібліотек йшло на користь новим організаційним фактам, пов’язаних з реалізацією адміністративно-територіальної реформи в області. В той же час, ця акція спонукала бібліотеки до швидкої модернізації своєї діяльності, спрямованості на розширення своєї сфери, що не завжди приводило до ефективності, але підвищувало креативність в роботі.
На превеликий жаль, минулого року мережа спеціалізованих дитячих бібліотек скоротилась на 7 одиниць: 4 - в Саратському районі, 2 – в Окнянському, 1 – в м. Б-Дністровський і складає на 01.01.2017 року 71 книгозбірню.
Великі зміни торкнулись мережі сільських бібліотек. Закриті у зв’язку з децентралізацією – 12 сільських бібліотек в Захарівському районі, які, крім дорослих, обслуговували читачів-дітей, відбулась децентралізація бібліотечної системи в Саратському районі. В цьому районі за даними на кінець 2016 року бібліотеки сіл: Долинка, Молодове, Надярне, Негрове, Пасічне, Плахтіїївка (дитяча) не працюють, фонди передані до районної бібліотеки. Замість бібліотек-філій у селах Введенка, Надежда, Плахтіївка, Світлодолинське створені пункти видачі, які увійшли до КЗ «Саратська районна бібліотека». Центральна дитяча районна бібліотека стала відділом КЗ «Саратська районна бібліотека».
Книжкові фонди, розраховані на використання читачами дитячого віку, в багатьох випадках за якістю та змістом не задовольняють потреб, поставлених перед бібліотеками суспільством і державою.
Але слід позитивно  оцінити те, що не дивлячись на зростання ціни на дитячу книгу, в більшості ЦБС згідно з статистичними даними, дещо збільшилось надходження нової літератури. На 258 примірників книг більше ніж у 2015 році отримали діти, що користуються Чорноморською дитячою бібліотекою (1101 примірник), на 2.6 тисяч більше книг надійшло до бібліотек Балтського району (3365 примірників), більш ніж на 1 тисячу примірників  у порівнянні з 2015 роком виросли надходження у фонди бібліотек Болградського району (2235 примірників), майже на 1.8 тисяч книг збільшились фонди дитячої літератури в Кілійському районі (у порівнянні з 2015 на 700 книг більше). Достатньо значні надходження поповнили фонди бібліотек Роздільнянського, Тарутинського, Березівського, Кодимського та деяких інших районів.
Активність бібліотечних працівників. Проведення акцій «Подаруй бібліотеці книгу», спонсорська допомога зіграли свою роль в покращанні формування фондів дитячої літератури.
І хоча в цьому питанні ще багато прогалин, не задовольняє читача край незначний перелік періодичних видань для дітей, на допомогу шкільному вчителю, але не бачити і позитив не можливо.
Бібліотеки минулого року, використовуючи на усю міць існуючі ресурси – технічні, фондові та творчі, працювали в напрямках, позначених головним державними і обласними програмами і здійснювали комплекс традиційних і інноваційних заходів, в тому числі здійснювались заходи спрямовані на розвиток зацікавленості  до читання книга та наступної тематичної  спрямованості:
Національне та громадсько-патріотичне виховання, до якого були включені заходи, присвячені 25-й річниці Незалежності держави, 20-й річниці Конституції України, 150-річчю з дня народження Михайла Грушевського - Першого Президента УНР, Дню Соборності України, дням перемоги над фашизмом у Другій Світовій війні, Дню пам’яті Небесної Сотні, Дню пам’яті героїв Крут, 75-ї річниці загибелі громадян держави в Бабиному Ярі, Дню захисника України та іншим пам’ятним датам і подіям української історії і сучасності
Трудове виховання
Художньо-естетичне виховання і розвиток  особистісних інтересів і талантів, відзначення на державному рівні 160-річчя народження Івана Франка, 60-річчя Міжнародної премії Г.Х. Андерсена
Виховання потягу до здорового способу життя
Правове виховання
Допомогу дитині і вчителю в навчальному процесі
Робота на виконання завдань Року англійської мови в Україні
Розвиток краєзнавства
Створення бібліотечного простору, як простору спілкування, бібліотеки як центру сімейного дозвілля
Інформаційне і бібліографічне обслуговування читачів усіх категорій – діти, батьки, викладачі
Робота бібліотеки в період шкільних канікул.
Слід констатувати, що яскраві, ілюстровані  текстові звіти надали усі бібліотеки області і, головне, вони були фактично інформативно  наповненні.  В багатьох звітах розміщені копії газетних статей про діяльність бібліотек, що свідчить про співпрацю бібліотек з органами ЗМІ і грає неабияку роль в створені позитивного образу бібліотеки в громадській думці і рекламі бібліотеки та підвищенні ролі закладу в громадському житті.
Достатньо уваги приділено розкриттю та аналізу діяльності створених при бібліотеках СОУПів та їх ролі в підвищенні бібліотечного рейтингу в очах громадськості.
Наведемо деякі приклади успішних заходів для дітей, як, так званих, камерних так і широко рекламованих – масових:
Система радіо  і відео годин різної тематики, започаткованих Б-Дністровською міською ЦБС, де головною спрямованістю є популяризація книги («Галілео Галілей – зірковий вісник», «Символ української душі, або її Величність – вишиванка» та ін.)
Літературний ігровий лабіринт Літературні скарби» (Б-Дністровська міська ЦБС)
Постійне діюче «Бюро професій», яке діє під девізом «Мрій і все збудеться». Сама незвичайна мрія була – мрія бути пожежником. (Б-Дністровська міська ЦБС)
Хіт-виставка «Гламурна десятка»
«Конкурс малюнків 1-4 класів «Верблюд – корабель пустелі» (2016 рік – Міжнародний рік Верблюдових – оголошення ООН) - Ізмаїльська центральна районна бібліотека
«Посміхнись, Плането, дітям!» бібліотечний флеш-моб до Дня захисту дитини – Подільська центральна районна
«Хвилинка тихого читання» - Березівська центральна бібліотека
Інсценізація казок Івана Франка  в межах реалізації завдань районного конкурсу «Нам пора для України жити, присвяченого 160-річчю з дня народження Івана Франка (Іванівська ЦБС)
Заходи в межах спільного огляду конкурсу діяльності закладів культури, присвяченого 25-річчю Дня Незалежності - номінація «Військово-патріотичне виховання, увічнення героїзму української зброї в історичній пам’яті народу», які активно протягом року проводили бібліотеки Кілійського району.
Інтелектуальна гра «Правопорушення в країні Казкарії» (Балтська ЦБС)
«Книголенд відкритий для всіх» свято бібліотеки під час Тижня дитячої книги (м. Южне)
«Ланцюжок єдності Заходу і Сходу» флеш моб у День Соборності (Подільська міська ЦБС)
Година державності «Цвітуть, неначе квіти волі, знамена жовто-голубі» (Ананьївська ЦБС)
«Тато, мамо, я – читацька родина» гра-конкурс (Біляївська ЦБС)
«Каракурт – моя мала батьківщина» - діяльність краєзнавчого клубу під цією назвою в селі Каракурт Болградського району, де нову батьківщину знайшли переселенці албанці, болгари і гагаузи
Цикл віртуальних подорожей «Ми читаємо завзято, а читання нам – це свято» (В.Михайлівська ЦБС)
Читацька дискусія «Батьки і діти» (Захарівська ЦБС)
«Вечорниці у світлиці» - літературно-музичний вечір, присвячений народним традицім (Лиманська ЦБС)
«Ростислав Палецький – майстер народної створчості» - зустріч у дитячому мистецькому клубі – Любашівська ЦБС
«Світлішає на світі, коли радіють діти» свято дітей, батьків і  дитячих книг, у програмі відвідання Замку загадок і вікторин, бліц – турнір (Окнянська центральна бібліотека)
- ІІ тур районного огляду-конкурсу читців українського гумору «Олійниківські читання» (Миколаївська ЦБС)
«Барвиста країна моя» - цикл віртуальних подорожей містами України (Овідіопольська ЦБС)
«Тиждень безпеки дорожнього руху» - цикл флеш мобів, оглядів книг, перегляду виховних фільмів, зустрічі з працівниками  ДПС – робота  бібліотек Подільського району під час шкільних канікул
«200-річчя народження Ренійського морського торгового порту» - цикл краєзнавчих
заходів бібліотек Ренійської ЦБС
«Соборна мати Україна – одна на всіх, як оберіг» - цикл уроків патріотизму в бібліотеках Роздільнянської ЦБС, в тому числі історичні екскурси, години національної свідомості «Від героїв УНР до героїв АТО», літературно-музичні ранки «Допоки світить праведна зоря – шануймо рідну Україну»
«Їх долі і стежки через Одещину пролягли. Письменники рідного краю з Україною в серці» - спільний з освітянами краєзнавчий проект Татарбунарської ЦБС.
Бібліотеки досить активно відображають свою роботу щодо обслуговування читачів дітей в соціальних мережах, особливо позитивно можна оцінити в цьому сенсі зусилля Подільської, Арцизської, Велико-Михайлівської, Березівської, Біляївської, Болградської, Саратської,  Овідіопольської, Роздільнянської, Татарбунарської районних, Чорноморської, Ізмаїльської, Б-Дністровської, Ізмаїльської, Одеських міських бібліотек. 
Статистика свідчить про те, що не дивлячись на складнощі минулого року, деякі бібліотеки зберегли сферу впливу і навіть збільшили кількість користувачів-дітей, книговидач та відвідувань.  Відзначимо лише ті бібліотечні заклади, які значно збільшили головні показники нашої діяльності, або хоча б зберегли показники минулого року. Це - Ізмаїльська міська ЦБС, Біляївська, Іванівська, Любашівська, Миколаївська, Подільська районні централізовані системи.
Серед складнощів минулого року назвемо головні: низький стан поповнення книжкових фондів, низький рівень комп’ютеризації читацьких місць в дитячих бібліотеках, збільшення уваги бібліотечних працівників на використання можливостей СОУПів за рахунок зменшення уваги до популяризації книги, зниження методичного впливу на впровадження ефективних форм роботи, низький рівень проведення заходів підвищення кваліфікації, не достатня увага роботі з дітьми з боку керівництва – розгляд цих питань на засіданнях ради при директорі, складності перехідного періоду під час організації роботи бібліотек в новостворених об’єднаних територіальних громадах, всеосяжна перебудова роботи в таких новоутвореннях, яке працює на кінець року в Окнянському районі. Всі ці недоліки потребують вивчення  і вироблення плану дій щодо збереження і розвитку процесів, передбачених державною програмою національно-патріотичного виховання дітей.
Ми повинні негативно оцінити те, що навіть не дуже значні поповнення фондів дитячої літератури, ще більше зменшились у 2016 році в бібліотеках Окнянського,  Ананьївського, Арцизського,  Б-Дністровського, Овідіопольського, Савранського районів, міста Южне. І саме це відразу ж впливає на зменшення такого головного показника якості бібліотечної роботи, як книговидача і кількість обслуговуваних читачів.
В багатьох районах і містах зменшилась  кількість читачів-дітей: від незначних показників –  мінус 12 осіб в м. Южному, мінус 20 осіб в Роздільнянському районі, мінус 30 осіб в м. Чорноморськ та в бібліотеках на інших територіях (пояснення таким показникам одне – послаблення  контролю за виконанням основних показників) до дуже великого зменшення сфери бібліотечного впливу, яке не можна в деяких випадках навіть виправдати змінами в мережі, в тому числі – мінус 730 осіб в Саратському районі, мінус 551 особа в Тарутинському району, мінус 216 в Болградському району, мінус 248 в Овідіопольському та ін.
Зменшення книговидачі і відвідань в багатьох районах просто вражає. Наприклад, в  Ананьївському районі книговидача зменшилась у порівнянні з 2015 роком на 16356 примірників, відвідання на 7639, в Кілійському районі книговидача зменшилась на 13507 одиниць, відвідання на 7156, в Б-Дністровському районі книговидача зменшилась на 9894 одиниці, відвідування менше на 3862, в Захарівському районі книговидача зменшилась на 9736 примірників, відвідування – на 2938 разів.
З метою кардинальних позитивних змін в роботі бібліотек, що обслуговують дітей, в реаліях сьогодення пропонуємо:
- Детально проаналізувати стан роботи кожної бібліотеки щодо обслуговування дитячого контингенту, зробити чіткі, конкретні, прив’язані до реального стану закладу пропозиції, які винести на розгляд ради при директорі центральної бібліотеки, підготувати офіційну довідку на розгляд сільської ради, або ради ОТГ
Переглянути і встановити зручні години роботи з урахуванням потреб та інтересів членів громади, не тільки дітей, але й батьків та освітян
Окремими пунктами виділити роботу з метою соціального включення на допомогу наступним категоріям мешканців: внутрішньо переміщеним особам, дітям з особливими потребами з метою впровадження інклюзивної освіти та дотримання прав людини з обмеженими можливостями, рішення проблем їх соціалізації
Визначити гостроту соціальної проблеми щодо обслуговування дитячого контингенту (неповні родини, не соціалізований контингент, діти з проблемних сімей, наркоманія та ін.) і зробити цей напрямок пріоритетним в своїй роботі, чим заслужити схвальну оцінку громади
Збільшити увагу до партнерських стосунків з владними структурами і громадськими організаціями
Збільшити увагу до надання бібліотечних послуг за межами книгозбірень, особливо спільно з іншими закладами культури, освіти
Результати та успішність бібліотечної послуги регулярно оцінювати відповідно до визначених цілей і показників  ефективності
Розробити окремі плани проектної діяльності бібліотек – «СОУП – складова бібліотечної роботи», «Кожна дитина має талант» (під час шкільних канікул), «Бібліотека у сфері соціального захисту» та інші проекти за ініціативою бібліотечного колективу
Продовжувати роботу щодо популяризації книг і інших матеріалів, спрямованих на захист і забезпечення загальнолюдських і демократичних цінностей, використовуючи широкий перелік сьогоднішніх форм роботи, не зациклених лише на використанні Інтернет ресурсів, а сприяючих творчому розвитку особистостей.
Склав: Ю.С. Амельченко, головний бібліотекар
Відповідальний за випуск: Т.А. Палій, директор
   

МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ
УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ, НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ, РЕЛІГІЙ ТА ОХОРОНИ ОБ’ЄКТІВ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ 
ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
«ОДЕСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ ім. В. Катаєва»
ПРО РОБОТУ БІБЛІОТЕК, ЯКІ ОБСЛУГОВУЮТЬ ДІТЕЙ, ЩОДО ВИКОНАННЯ УКАЗУ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ «ПРО ВІДЗНАЧЕННЯ В УКРАЇНІ 500-РІЧЧЯ РЕФОРМАЦІЇ».
                                   Методичний лист
26 серпня 2016 року Президентом України з «метою визнання вагомого внеску протестантських церков і релігійних організацій в розвиток релігійної, культурної і соціальної сфери в Україні, вияву поваги до їх ролі в українській історії та становленні незалежної держави» було підписано Указ «Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації»(№ 357/2016). В даному документі визначено ряд заходів з підготовки до урочистостей, в яких участь бібліотек, як просвітницьких і інформаційних центрів громад, має бути обов’язковою.
500-річчя з початку масштабного духовного відродження, яке назавжди змінило хід історії, у 2017 році буде відзначати весь світ.
Початком Реформації прийнято вважати 31 жовтня 1517 року, коли вчений священик Мартін Лютер розмістив на брамі Собору у Віттенберзі свої 95 тез, де піддав критиці католицьку церкву і особливо засудив торгівлю індульгенціями. Треба лише уявити, якою сміливістю та впевненістю у своїй правоті володіла ця людина, що в епоху пізнього Середньовіччя зробила такий вчинок. Соціальні явища, породжені Реформацією, стали одними з найвпливовіших в Новій історії людства.
В популяризаторській роботі слід нагадати, що у Лютера були попередники – Ян Гус та Ієронім Празький. Обоє були визнані єретиками на соборі в Констанці, засуджені інквізицією і спалені на вогнищі. Образ Яна Гуса надихнув Тараса Шевченка написати поему «Єретик», розповідь про яку стане в нагоді для досягнення мети яскравої інформації читачів - дітей про часи Середньовіччя в Європі, про жахливу діяльність інквізиції, про селянські війни, епоху Реформації, розкол католицької церкви, гуситські війни.
Завдання бібліотек в роботі з дітьми розповісти про життєвий шлях цих непохитних героїв європейської цивілізації, життя європейських країн того часу, селянську війну, яка спалахнула після вчинку Лютера, життєві і духовні цінності Реформації. Заходи, які пройдуть в бібліотеках, сприятимуть більш глибокому розумінню подій пізнього Середньовіччя, Нової історії, виробленню поваги до стійкості і сміливості Людини, коли вона впевнена у істині власних переконань . Загально відома фраза Мартіна Лютера: «На цьому стою, бо не можу інакше» повинна стати головною тезою розповідей про цю людину. 
Пропонуємо протягом року провести цикл заходів, присвячених знаменній даті в історії Європи – Реформації.
Весь комплекс може бути названий «500-річчя Реформації: погляд з ХХІ століття і духовні цінності людини назавжди». 
До уваги дітей молодшого шкільного віку можна запропонувати цикл бесід - яскравих розповідей про казки або про дитячі оповідання, пов’язані з традиціями, боротьбою за перемогу добра в зловісні часи. Назвемо цей цикл казкових зустрічей : «Зачаровані добром, що перемагає зловісні сили» (дітям про 500-річчя Реформації) і , враховуючи, що Лютер був народжений у Німеччині (Айслебен, в багатодітній побожній родині шахтаря мідних копалень), розповідь бажано почати з казок, які були створені народом Німеччини, а потім отримали літературну обробку і стали взірцем гуманізму. 
Наприклад , гуманістичний напрямок казок братів Грімм («Дванадцять братів», «Братик і сестриця», «Попелюшка», «Спляча красуня», «Снігуронька», «Шість лебедів» і ін.) затверджує тотожність соціального і морального, обов'язковість щастя як природної нагороди для соціально-обездолених. Саме ці ідеї співпадають з ідеями 95 тез Мартіна Лютера та селянських війн ХVІ столітті. 
Світ казок - це світ праці, справедливості, честі, носіями яких є прості люди, навіть якщо, за казковою традицією, вони часом виявляються принцами і принцесами або утопічними добрими королями («Хоробрий кравець», «Попелюшка», «Бременські музиканти», «Столик — накрийся, золотий осел і кийок з мішка»).
Наближуються до цих ідей – перемоги добра над злом і побутові казки братів Грімм, які за жанром ближчі до поняття «побутових повістей - «Невдячний син», «Розумна Ельза», «Три ледарі», «Щастя Ганса», «Соломинка, вугіллячко і біб», «Тямущий Ганс» і ін. 
Казки братів Грімм не локалізовані ні в часі, ні в просторі, вони споконвічні, як саме життя, і це допоможе бібліотекареві в розповіді про епоху Реформації, коли йшла боротьба добра і справедливості зі злом, наприклад, можливістю злодія, ката купити за гроші прощення гріхів (індульгенцію). Формули «десь», «колись», «в давні часи», «жив колись» підкреслюють стан поза часом. Не координований у часі і просторі і герой казки, до того ж є носієм якого-небудь одного або двох подібних якостей: доброти і справедливості («Братик і сестриця», «Кравець на небі»); працьовитості і доброти («Пані Метелиця», «Попелюшка»); розуму і спритності («Хоробрий кравець», «Бременські музиканти») і т. д. Казки братів Грімм відомі всьому світові, постійно перевидаються і є свого роду арсеналом для бібліотечного працівника в розповіді про перемогу добра в будь-які часи.
В нагоді в цій роботі бібліотекареві стануть і казки Гофмана. Казка для Гофмана це - краса духовного світу людини: «... людська душа — це сама чудова на світі казка... Який прекрасний світ укладений у наших грудях!» («Принцеса Брамбілла»). Гофману було дано зрозуміти багато істин свого часу раніше, ніж більшість його сучасників, він побачив страшні гримаси буржуазного світу, зрозумів страшну і безлику силу грошей, що перетворює людину в бездушний автомат, куди більш жахливий, ніж семиголовий дракон («Піскова людина»). Всього три золотих волоски на верхівці маленького виродка — малюка Цахеса — роблять його володарем над розумами, душами, долею цілої держави («Малюк Цахес»). І в цих випадках у Гофмана, як і в народній казці, каліцтво і злиденність духовне виражається в каліцтві зовнішньому. Мертвий Цахес, звільнений від влади золота, стає раптом красивим.
Гофман спробував виміряти нормою казки реальне життя буржуазного світу і зрозумів, що в цій реальності добрій казці немає місця. Світ, що убив казку, нелюдський і населений у Гофмана неймовірними чудовиськами в людському вигляді. Бібліотекареві слід чітко зрозуміти, що філософська казка Гофмана досить важка для дитячого сприйняття, як і проблеми, яких вона торкається. Тільки дві казки Гофмана безпосередньо позв'язані зі світом дитинства: «Чуже дитя» і «Лускунчик і мишачий король».
Гофман з величезним інтересом відноситься до дитинства. Для нього — це країна, що існує за своїми законами краси, недоступними для дорослої людини. І справа зовсім не у віці, як такому. У казках Гофмана зустрічаються дорослі і старі диваки — «ентузіасти», як іменує їх письменник, яким теж доступний світ казок. Казку не можна «зробити», вважає автор, навіть якщо ти митецький майстер, а тим більше купити або визначити їй ціну. Адже за гроші, як стверджував Лютер, не можна купити «прощення гріхів». Казка приходить сама до добрих і люблячих сердець, здатних розглянути навіть у виродливому Лускунчику внутрішню красу. Тому в трагічній війні, що веде Марі в захист самої непоказної іграшки, маленького виродка Лускунчика, такими нікчемними, незначними виявляються всі дорогі ляльки і загони блискучих гренадерів, що належать братові Марі. Мабуть в цьому ми побачимо душевні цінності, що підняла на щит Реформація. І через казку розповімо про ці ідеї малюкам.
Величезний пласт українських народних казок присвячений цим же ідеям – перемозі добра, високим людським якостям, непересічним духовним цінностям, які у великій мірі співпадають з цінностями біблійними і які не можна купити за гроші, а перемога дістається лише людям з великими чеснотами. Бібліотекар використає розповідь про ці казки, створення яких у часі часто співпадає з епохою Реформації. Але саме про цю епоху складаються казки і сьогодні. Наприклад , авторські казки Аліни Третяк . Напрочуд яскраві та колоритні образи героїв казок, славних козацьких ватажків Семена Палія, Івана Підкови, Івана Сірка, гетьмана Івана Мазепи авторка змальовує, опираючись на історичні джерела та використовуючи при цьому українські народні легенди та перекази. Образи чарівних персонажів: козаків Нечипора Голоти, Славка Переліта, Івана Вишиванюка, Свербивуса та Перебийніса приваблюють своїми козацькими чеснотами, вірністю своєму народові, справедливістю, мужністю, силою духу та захоплюють своїми хвацькими пригодами. Як потрапило на Україну тюльпан-дерево, як літали повітряні козацькі чайки, чому шипшину називають в народі свербивусом, що то за чарівний птах дрофа, яку таємницю мали Мазепина сорочка та килимок Івана Підкови? Відповіді на ці та інші запитання діти знайдуть на сторінках цієї книги. Авторські казки Аліни Третяк несуть у собі мудрість нашого народу, яка відточувалася поколіннями, збагачують дитячу душу великими ідеалами щирості та любові до рідної землі, адже письменниця апелює до цінностей, які ми називаємо вічністю. ЇЇ власне бачення світу, майстерне володіння словом не залишать байдужими не тільки юних читачів, а й дорослих.
На розсуд і ініціативу бібліотекаря залишаємо розвиток теми – українська казка і епоха Реформації. 
Більш захоплюючими зроблять ці розповіді використання відеоряду – мультфільмів та оформлення виставок «Казкові пригоди і життя за заповіддю добра та справедливості».
Для дітей старшого віку розповідь про Реформацію можна побудувати теж протягом декількох заходів у єдиному циклі: «Стійкість і незламність: подія, що змінила хід історії людства» (до 500-річчя Реформації)
Початком циклу стане літературний вечір , присвячений людині, яка пророкувала пришестя Реформації, Яну Гусу. Виставку, яку презентує бібліотекар до початку літературної частини вечора, можна назвати наступним чином - «Він спалахнув у темряві Середньовіччя» (Ян Гус – національний герой Чехії). Цитатою до неї стануть слова Яна Гуса, якими за легендою він пророкував Реформацію і діяльність Мартіна Лютера: «Я лише Гусак, а за мною прийде Орел». Перший розділ виставки має бути присвячений літературі про епоху Середньовіччя - «Середньовіччя, як історична і культурна доба в Західній Європі і в Україні». Другий розділ назвемо - «На Голгофу у кайданах». Головну спрямованість цього розділу буде виражено цитатою з поеми Шевченка «Єретик»: 
 «Задзвонили в усі дзвони, 
І повели Гуса 
На Голгофу у кайданах. 
І не стрепенувся... 
Перед огнем; став на йому 
І молитву діє…»
Увагу дітей слід залучити також легендами про події під час страти Гуса, які доводили, що він був доброю, не злобивою людиною. Наприклад , знаменитою легендою про те, що, коли вже вогнище палало , стара жінка підкинула хмизу. Гус, вже охоплений полум’ям, сказав: «Свята простота». Він не проклинав її - прощав. Його стійкість і впевненість в правоті доводить і така легенда . Вже прив’язаний до стовпа, він сказав: «І в цій істині, яку я проповідував згідно з Євангелієм Ісуса Христа і тлумаченням святих учителів, я сьогодні радісно хочу померти», і вогнище запалало. 
Вечір можна розпочати декламуванням вірша Дмитра Павличка «Ян Гус»: 
І вийшов Гус на стрімке кострище.
І вужищем його прип'яли до стовпа.
І підходила мовчки - все ближче і ближче -
Закосичена смолоскипами чорна товпа.
І шуміли вогні, як осіння діброва.
І стогони чути було з олив'яних розп'ять.
І не важивсь ніхто першим кинути полум'я в дрова -
Першим недобре бути... Перші так само згорять.
І вже бачив Гус, як палають його коліна,
Як удавом на шиї сотається дим.
Як піт виступає з букового поліна -
І поклав собі єретик бути в стражданні твердим.
І вже бачив Гус, як у вогнище серце пада,
 Як попелом розсипається його сіда голова.
 І показались два пальці, ніби язичище гада,
 З позолоченого кардинальського рукава.
І пішло по рядах сичання кардинала:
"Кидайте факели! Кидайте факели в стос!"
Та народу юрба, наче глуха, непорушне стояла,
Здавалося, їй байдуже, де тут Люцифер, а де Христос.
І Гуса клясти почало святенництво сите.
 І жбурляли плюгавствами в нього (всі боялись вогню)
чужинецькі старші.
І найзліші були в прокльонах перевертні - колишні
гусити,
І найголосніші були в прокльонах колишні товариші.
І не бралось багно до сивих наскронних прядив,
 Ні до чола побілілого, ні до зв'язаних рук і ніг.
Болю завдати не може той, хто Чехію зрадив,
І спокійно молився Гус за землю батьків своїх.
І вийшла бабуся з юрми... Яне... це ж ніби мати, мати!
 І закричала: "Чого стоїте! Паліте, паліте його!"
 І взялась вона запопадливо хмизу назбирувати і ламати...
 І, як дома в печі, роздувати вогонь.
І заплакав старець сльозами дитини.
 І не чув він уже нічиїх проклять.
 Тільки чув, як сльози падають на жарини,
 І як, згоряючи, нестерпно вони болять.
А юрма на вогнище - хто віхоть соломи,
 Хто головешку, хто факел, а хто патик...
І, входячи в пломеню темні й холодні проломи,
 Над нещастям народу свого ридав Єретик.
Підвищить інтерес до теми вечора участь, у ньому аматорів творчих дитячих колективів, які художньо декламуватимуть поему Тараса Шевченка «Єретик», власні вірші. Бібліотекар може зробити огляд таких художніх книг, як «Ян Гус» Милоша Вацлава Кратохвила, в якому яскраво розповідається про життя національного героя Чехії і доводиться, що вогнище, на якому спалили Гуса, стало початком великого світанку – Реформації. Також можна продекламувати вірш Ф. Тютчева «Гус на костре», текст безперечно вплине на чутливі струни душі кожного «В своей высокой простоте не изменив ни Богу, ни народу, боролся он и был необорим – за правду Божью за ее свободу».
На завершення, при технічній можливості, можна подивитись кадри з міні серіалу «Ян Гус».
До відома, день страти Яна Гуса (6 липня 1415 року) є загальним вихідним днем в Чехії – Днем пам’яті великого мученика .
Бібліотеки повинні провести тематичні вечори,презентувати виставки, присвячені найбільш яскравим історичним особистостям епохи Реформації в Західній Європі в тому числі - Томасу Мюнцеру (селянська війна), Жану Кальвіну (Реформація у Франції), Ульріху Цвінглі (лідер Реформації в Швейцарії). Виставку, присвячену цим особам, пропонуємо назвати «Народжені Реформацією: сучасники і послідовники».
Епоха Реформації в Європі – це і епоха розквіту, відродження культури. Велетням тих часів слід присвятити виставку альбомів, зробити огляд, присвячений життю і творчості Леонардо да Вінчі, Мікельанджело Буанаротті, Босха, Дюрера . Назвемо цю виставку - «Вічні і зрозумілі».
Не менш цікавою стане популяризація літератури про особистості України, життя яких співпадає з епохою Реформації. Це – Северин Наливайко (керівник найзначнішого народного повстання), гетьман Петро Сагайдачний, Дмитро Вишневецький (Байда) та інш. Вечори і однойменні виставки можна назвати «Лицарство і героїзм: українські особи епохи Реформації у Європі».
Цікавість учнів має викликати і виставка «Гуманістичний настрій ідей Реформації в українській культурі». Серед ідей Реформації чи не головною була ідея перекладів Священних текстів мовою, зрозумілою народу. Тому заходи, присвячені книговидавництву і перекладацькій роботі в Україні, будуть точно вписуватись в перелік тем, присвячених 500-річчю Реформації. Наприклад, важливо розповісти дітям про «Пересопницьке Євангеліє», яке вважається першим перекладом Священного тексту українською мовою або про друкарню Івана Федорова, на надгробному пам’ятнику якого написано «Друкарство занедбане обновив».
Цікавість до епохи Реформації викличуть огляди художньої пригодницької літератури, присвячені цьому значному періоду в житті людства. Назвемо лише деякі книги:

«Ян Гус. Мартин Лютер. Жан Кальвин. Торквемада. Лойола»(Серія:Життя визначних осіб). В цю книгу увійшли біографічні есе про найбільш яскраві історичні особистості епохи Реформації.
Лютер Блиссет «Кью» Це книга про релігійні війни,що потрясали Європу у 16 столітті в епоху Реформації .
 Мігель Делібес « Еретик» - динамічний історичний роман. Європою котиться хвиля лютеранства. Палають вогнища інквізиції. В центрі розповіді доля людини, яка прийняла лютеранство. Роман «Єретик» був висунутий на Нобелевську премію.
Сапковський Анджей «Башня шутов». Це перша книга з циклу «Сага о Рейневане», сюжет розвивається в Пізньому Середньовіччі (лицарі-хрестоносці, гусити, вогнища, епідемії, відьми, криваві битви). Сюжет допоможе дитині осунутись в світ, проти якого повстали Ян Гус і Мартін Лютер.
В подальшому ця робота залежатиме від наявності книг, рекомендованої тематики, в фондах бібліотеки, або в особистих бібліотеках мешканців. Бібліотекар може звернутись з проханням до активу бібліотеки надати такі книги у тимчасове користування.
Для старшокласників можна провести і лекції (бажано з відеорядом – карта Європи епохи Реформації, кадри документальних і художніх фільмів, використання інформації, розміщеної в соціальних мережах Інтернету) на теми « Мартін Лютер і його 95 тезисів: історія Реформації і контрреформації», «Роль протестантів у ранній модерній і сучасній Україні», зустріч краєзнавців із залученням учнів – учасників краєзнавчих гуртків «Німецька діаспора на півдні України: від історії заселення до сучасності».
На урочисте завершення відзначення 500-річчя Реформації пропонуємо святкову презентацію виставки «500-річчя Реформації та релігійна свобода в сучасній Україні» і концерт духовної музики.
Бібліотека може бути ініціатором проведення засідання «круглого столу» на цю ж тему, до участі в якому слід залучити владні структури, громадські і релігійні організації, краєзнавців, викладацький склад учбового закладу.
Посилання: https://uk.wikipedia.org/wiki/Реформація

Склав: Ю.С. Амельченко, головний бібліотекар
Відповідальний за випуск: Т.А. Палій, директор                                                                                                    


МІСЦЕВА ГРОМАДА І БІБЛІОТЕКИ ДЛЯ ДІТЕЙ: ПРОБЛЕМИ МЕТОДИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ПІДТРИМКИ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
Консультація
Амельченко Ю.С., ОДБ ім. В. Катаєва

З метою не вийти за межі регламенту, я дозволю собі читати консультацію, електронна презентація якої надасть можливості вам, колеги, зробити корисні, на ваш погляд, замітки. Крім цього, маю впевненість, що ви назубок знаєте Стратегію розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Якісні зміни бібліотек задля сталого розвитку України». Тому, спираючись на її головні позиції, в своїй консультації не стану вам постійно про неї нагадувати.

Не витрачаючи марно часу, зразу ж констатуємо, що публічні бібліотеки зіткнулись з проблемами, по-перше, організації надання бібліотечних послуг в умовах об’єднаних територіальних громад, по-друге, зі створенням нового обличчя бібліотеки, яка обслуговує дітей, посилення її ролі в вихованні істинних патріотів нашої держави. Крім сказаного, серед проблем першого ступеню все ще має місце проблема зниження зацікавленості дітей у читанні. Хоча якщо працює бібліотека, ця проблема світового рівня не виглядає так тривожно.

Сьогодні ми повинні спробувати створити ім’я закладу, необхідного громаді, яка теж є досить новим громадським утворенням. Ми повинні відрізнятись від інших закладів культури, запам’ятовуватись своєю креативною діяльністю, привернути до себе увагу. Не розцінюйте це як спробу перетягнути ковдру на себе. Це просто головний шлях, яким повинні йти до успіху сучасні бібліотеки, що обслуговують дітей.

Оперативний аналіз методичних заходів, які ви заклали в плани на 2016 рік, показав, що робота з читачами-дітьми, на жаль, не є головною спрямованістю центральних бібліотек територій. Не достатньо розглядались питання особливостей популяризації книги для дитячої аудиторії, мало було заходів, де б використовувались методики так званого «мозкового штурму». Ми вважаємо, що вкрай недостатньо використовувались також методики майстер-класів, творчих лабораторій, не видавались конкретні аналітичні довідки про організацію роботи з дитячою категорією.
На жаль, майже усі методичні заходи йшли в одному контексті роботи з дорослою і юнацькою аудиторіями, хоча серйозні відмінності і особливості підходів вимагають і цільових заходів, де б розкривалась конкретність підходів для роботи з нашою складною, сучасною, дуже поінформованою аудиторією. Навіть в результатах-висновках участі бібліотек в обласному огляду-конкурсі «Спільна діяльність бібліотек і закладів культури в рік 25-ї річниці Незалежності України» не підкреслювались результати роботи бібліотек з нашим читацьким контингентом. До речі, питання роботи бібліотек з дитячою категорією недостатньо активно розглядались на засіданнях Ради при директорі, не приймались конкретні реформаторські рішення.

Буду намагатись, чітко притримуючись названої раніше проблематики, дати поради щодо організації методичного забезпечення в сучасних умовах, стверджуючи, що головним читачем в більшості бібліотек області за кількістю і за важливістю впливу є – дитина. Так, в бібліотеках Одеської області усіх рівнів читачі-діти складають 30% загальної кількості, а в селі читачі-діти – це 40% усього контингенту. Якась частина – підлітки-тинейджери. А далі категорія дорослих читачів, робота з якими завжди в центрі уваги методичних центрів усіх рівнів. Спробуємо розвернути увагу до себе.

Метою реформи місцевого самоврядування є забезпечення його спроможності самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення. Одним з критеріїв спроможності територіальної громади є її здатність забезпечити належний рівень надання бібліотечних послуг населенню в новостворених об’єднаних територіальних громадах. І зараз, коли процес створення ОТГ ще не завершений, їх діяльність переживає процес стабілізації, нам дуже важливо організувати бібліотечні послуги на необхідному громаді рівні, підтверджуючи свою потрібність громаді.
Не даремно ми просили вас взяти участь у анкетуванні, аналіз його дасть нам можливість зробити конкретні висновки щодо надання методичної допомоги в цих нових умовах. Адже погляд з середини процесу на багато важливіший ніж усі наші рекомендації. Головне – необхідно користуватись в питаннях організації надання бібліотечних послуг в умовах ОТГ вже існуючими Рекомендаціями НПБ України та листом Голови Профспілки працівників культури.
І ще одне зауваження: необхідно знати, що в усіх варіантах створення ОТГ повинна бути виділена бібліотека, яка забезпечує методичну допомогу. В районах, де діяли централізовані бібліотечні системи, методичне забезпечення здійснює центральна районна бібліотека, в разі, коли даного часу централізована система відсутня, слід, природно, за підтримки органу самоврядування новоствореної громади, вирішити питання методичного забезпечення бібліотек територіальних громад.
На наш погляд, методичне забезпечення залишиться за центральними бібліотеками, а центральні бібліотеки територіальних громад вже за системою маркетингу будуть розповсюджувати і контролювати виконання рекомендацій центральних бібліотек району (міста) бібліотеками громади. До речі, мабуть буде створена єдина публічна бібліотека громади з розвинутою структурою: філіями, відділами. Є бажання, щоб у цій адміністративній роботі не була забута дитяча спеціалізація.

Ми пропонуємо в кожній територіальній громаді, якщо на території району їх декілька, забезпечити організацію постійно діючої школи бібліотекаря в центральній бібліотеці громади. Природно, це завдання буде вирішуватись спільно відділом культури, центральною бібліотекою району. Але слід наполягати, щоб ваші пропозиції були ураховані.
До планування, я впевнена, ви підійдете, ретельно зваживши умови сучасної дійсності. Бажано внести до річного плану бібліотек району, крім загальних заходів підвищення кваліфікації, де будуть розглядатись в тому числі питання роботи з дітьми, цільові заходи щодо нашого контингенту.
Успіх роботи кожної бібліотеки створюється її кадрами. Не буду оригінальною, коли скажу, що це – професіоналізм, креативність, невпинний пошук нових ідей.
Робота щодо професійного розвитку бібліотечного персоналу будуватиметься на зосереджені уваги до головних тем популяризаторської діяльності 2017 року, на варіанті змін в мережі бібліотек в залежності від процесів створення ОТГ, на змінах в цьому сенсі організації проведення заходів з підвищення кваліфікації: або загальних для усіх бібліотек району, або в, так званих, школах бібліотекаря територіальної громади, за умови декількох громад на території району.

Переходжу до конкретних порад організації методичної роботи, спрямованої на реалізацію «Стратегії національно-патріотичного виховання дітей і молоді» на 2017 рік і на підтримку дитячого читання взагалі.

Беручи до уваги головні завдання, висвітлені в доповіді Міністра культури України «Нова філософія у формуванні культурної політики України» під час години запитань у Верховній Раді, в тому числі визнання державного пріоритету за виданням дитячих книг і підвищення уваги до розвитку української мови, як основи національної ідентичності і згуртування нації, пропонуємо провести семінар-практикум «Особливості та найбільш ефективні форми популяризації української книги дітям».
Під час семінару необхідно надати конкретні пропозиції щодо організації комплексу заходів «Слово, моя ти єдиная зброя…». Ця тема, вважаю, буде найважливішою. І від її розкриття методами бібліотечних заходів спільно із освітньою структурою залежатиме виховання любові до читання у дитини. Маємо впевненість, що вона пронесе її через все життя. Просимо активніше використовувати методи презентації виставок української книги – симбіозу усної і наглядної популяризації, живого слова і відеоряду. Саме використання відеоряду залучатиме увагу дитини. Маємо впевненість, що ви не забудете дати рекомендації, щодо використання такої форми популяризації дитячої книги, як усні журнали за ефективною участю в їх проведенні дітей, аматорських клубів дитячої творчості.

Одночасно просимо розгорнути надання методичних порад щодо використання для популяризації названої тематики сучасних ігрових форм роботи з дітьми, таких як бібліотечний лібмоб «З книгою на лавці», буккросингу «Книга по колу», флешмоб «Книга рідна – всім нам потрібна». Ці заходи стануть частинами загальної промоційної акції, результатом якої стане привернення уваги до ролі бібліотек в популяризації сучасної і класичної української книги. І просимо робити ці акції не тільки в День бібліотек.

Важливою залишається робота дитячих бібліотек на допомогу навчальному процесу, тому просимо ініціювати проведення занять на тему «Бібліотека для дітей в освітньому просторі: традиційний і інноваційний підхід». Пропонуємо ці заняття зробити все ж таки у формі семінару-тренінгу за участі педагогів. Під час підготовки програми обов’язково зверніть увагу на проведення не традиційного, на наш погляд, анкетування серед дітей на тему «Чому наше майбутнє залежить від бібліотеки, читання, знання і фантазії?». Питання в анкеті може бути лише одне, але саме воно повинно розбудити дитячу ініціативу у відповідях. Кращим досвідом щодо роботи центрів «Вільна освіта», створених при бібліотеках, можуть на семінарі поділитись колеги з Арцизького та деяких інших районів у вигляді постів в Інтернет-просторі, на сайтах бібліотек, а ваше завдання – розповсюдити цей досвід серед бібліотек сільської ланки.

Методичне забезпечення роботи бібліотек, пов’язаної з головними політичними темами року «100-річчя Української революції», «75-річчя Одеської області», «Волонтерська діяльність і громадські організації», «Захист української держави на Сході», а також важливими датами щодо літератури, мистецтва, не повинно лишитись поза вашою увагою.

На рівні дитинства усі бібліотеки беруть участь у реалізації обласної програми «Правова освіта – частина процесу самореалізації нації». Традиційні і нові форми цієї роботи , спрямовані на знання законів нашої держави, диференційовано знайшли місце в роботі бібліотек усіх рівнів. Особливо ініціативно велась робота за проектом «Моя нова поліція, моя довіра» (проект, пов'язаний з реформою Національної поліції). В кожній центральній бібліотеці створено консультаційні пункти правової допомоги населенню.

Пропонуємо, щоб дитячі структурні підрозділи стали ініціаторами створення при бібліотеках дитячих центрів психологічної допомоги. Ця акція, вважаємо, буде дуже сучасною в умовах дитячої поінформованості, переобтяженості дитячої психіки негативом. Бесіди, конкурси малюнків, перегляд мультфільмів з обов’язковою перемогою добра, обговорення книг, залучення педагогів, рольові ігри, лялькові спектаклі – казки, літературні квести з пошуку справжніх героїв – переможців зла, створення «Скарбнички добрих справ» – все це допоможе в лікуванні та забезпеченні правильної спрямованості дитячої психіки. Одними з провідних тем в цьому сенсі повинні бути наступні: «Сирітству – НІ!», «Допомога   переселенцям в наших силах», «Ми – волонтери, пластуни», «Бумеранг доброти».   Мабуть ця робота стане в нагоді щодо реалізації обласної програми «Бібліотека проти самотності». Адже самотність, на жаль, властива не тільки дорослим, але й дітям. Розробляючи програму роботи цих центрів, не забувайте про увагу до «сонячних дітей» та дітей з особливими потребами.
Поради відносно розвитку роботи бібліотек на виконання Стратегії національно-патріотичного виховання дітей і молоді ви отримали, і, маємо впевненість, що в кожній бібліотеці існує безліч інноваційних починань, творчих розробок з цього приводу. Деякими плановими позначками на цю роботу ви поділитись з нами під час засідання «круглого столу».

Рекомендації щодо участі у Всеукраїнському конкурсі дитячого читання «Книгоманія – 2017» ви отримаєте трохи пізніше, але ініціатива з вашого боку щодо участі регіону в цій акції повинна бути вже зараз, і саме вона повинна отримати конкретизацію в планах методичного забезпечення.
Рекомендуємо більш активно використовувати форми підвищення кваліфікації, спрямовані на розвиток ініціативи, використання власного і обмін кращим досвідом. Наприклад, в наступному році бібліотеки області візьмуть участь у Всеукраїнському конкурсі «Книжкові майстри». Проведіть майстер-клас «Моя книга в тренді», «Видавай правильно, редагуй фахово», «Мистецтво книговидання від Івана Федорова до мистецтва сучасних майстрів». Природно, доповніть розповідь про техніку книговидання розповіддю про видатних ілюстраторів, майстрів книжкової справи сьогодення, покажіть оригінальні книги різних видавництв, ініціюйте дитячі вміння і конкурс пройде позитивно.
Розбудить професійну ініціативу і бібліотечна дискусія «Шукаємо формулу успіху: професіоналізм і креативність, а що ще?». Дискусію можна розпочати на сторінках місцевої преси, а у кінці року об’єднати проблеми і пропозиції їх вирішення.

2017 рік стане роком проведення Всеукраїнських соціологічних досліджень «Книга. Бібліотека. Читацька компетентність дітей» (І – ІІ кв.), «Професійна компетентність бібліотекаря дитячої бібліотеки» (І – ІІ к.), всеукраїнського моніторингу «Незадоволений читацький попит на дитячу літературу в бібліотеках України у 2017 році» (підсумки НБУ для дітей підводитиме у IV кварталі 2017 року).
Програми Всеукраїнських досліджень щодо компетентності читача і бібліотекаря обласна бібліотека отримає до кінця цього року і вчасно з можливими обласними методичними рекомендаціями направить в районні та міські методичні центри.

Відносно вивчення незадоволеного читацького попиту на дитячу літературу, просимо вас забезпечити постійне і акуратне ведення Зошитів незадоволеного попиту в сільських і міських бібліотеках територій, щоквартальне підведення підсумків з переліком конкретних назв книг, авторів. Просимо при підведенні підсумків незадоволеного попиту на дитячу книгу відокремити попит дітей, педагогів, батьків. Матеріали вивчення просимо надіслати до ОДБ до 1 грудня 2017 року.
На розгляд Ради при директорі просимо ініціювати питання «Публічна бібліотека для дітей: модернізація в контексті часу». Для підготовки цього питання просимо підготувати аналітичну інформацію про репертуар традиційних і інноваційних послуг , про можливості зміни дизайну бібліотечного дитячого простору, про використання Інтернету (якщо така послуга отримала розвиток і є якісь матеріальні основи – комп’ютер, програмне забезпечення, існування в соціальних мережах), про ефективність в цьому напрямку системи підвищення кваліфікації.

Даючи деякі методичні рекомендації, я впевнено повторюю «Інноваційний пошук – основа розвитку». Тільки не завмирати на досягненому, тільки мислити і втілювати в життя нові ідеї, тільки піар наших дій, тільки опора на громаду і її вимоги зроблять нас необхідними і підтвердять нашу роль в житті суспільства. Навіть замінити простий надпис: «Черговий бібліотекар» на слова «Запитайте у мене» - внесок до зміни дизайну, наближення до реалізації головної бібліотечної філософії сучасності майбуття – ЧИТАЧЕЦЕНТРИЗМ.


УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ, НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ, РЕЛІГІЙ
ТА ОХОРОНИ ОБ’ЄКТІВ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
ОДЕСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
КОМУНАЛЬНА УСТАНОВА
«ОДЕСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ

ІМ. В. КАТАЄВА»


«Робота бібліотек, які обслуговують читачів-дітей,
на відзначення 85-річчя Одеської області»Методичні поради

ОДЕСА, 2016

              Одеська область відіграє важливу роль в житті  нашої держави і значною мірою впливає на економічне, культурне, політичне життя країни. Вона є потужним промисловим центром, провідним агрономічним комплексом. Знані морські порти створюють її європейське обличчя.  Одещина – це не тільки регіон, котрий має найбільшу територію, найбільшу кількість націй і національностей ,  це - найбільш глобалізований і європеїзований регіон, що має найбільшу протяжність морського і сухопутного кордонів. Наш край славиться багатьма національними і світовими діячами культури, мистецтва, науки, літератури, людьми, якими пишається народ України. Гідна мережа бібліотечних закладів, які обслуговують дітей, створює можливість сприяти розвитку наукового і творчого потенціалу області.
               На історичному шляху нашої області було багато чого: і радість творення, і військове лихоліття, і надлом 80-х років, і початок нового життя, який не можна назвати абсолютно безпроблемним,  і сьогоднішні складнощі, і завдання економічних  перебудов, і реформа місцевого самоврядування. Все це – історія і сучасність нашого краю, все це – наше життя. 27 лютого 2017 року Одеській області виповнюється 85 років.
               Бібліотеки області – служать її громаді. Особливо значні завдання вирішують бібліотеки, що обслуговують дітей, які беруть участь разом з освітніми закладами у вихованні патріотизму, любові до Батьківщини через любов і повагу до рідного краю.
       Саме діти в недалекому майбутньому будуть практично вирішувати ті  завдання, які допоможуть   Одещині і надалі лишатися  локомотивом науковим , інтелектуальним, творчим,  що рухає Україну вперед, до європейських цінностей.  У області є для цього все: люди, розум, красива територія.  А, бібліотекарі спрямують світогляд  дітей сьогодення  на те, що  саме вони повинні  у своєму дорослому житті оберігати, використовувати, сприяти розквіту інтелектуального потенціалу, який  накопичували століттями предки – земляки.
             Розглядаючи роботу бібліотек  назустріч святкуванню ювілею Одещини, як один з напрямків патріотичного виховання дітей, пропонуємо включити до планів роботи на 2017 рік (січень - лютий ) комплекс заходів краєзнавчої патріотичної спрямованості під загальною назвою:
             «ОДЕЩИНА :  ЯСКРАВА ІСТОРІЯ І ПЕРСПЕКТИВИ УЛЮБЛЕНОГО КРАЮ»
            Кожна бібліотека має оформити для дітей різновікових категорій наступні виставки, доповнені відеорядом (бажано використати  малюнки за темою саме учнів, музичні записи, предмети ужиткового мистецтва, етнографічні цікавинки, листи військових , фотографії,інші документи сучасні і історичні) та презентувати їх за участю викладачів, членів творчих гуртків:
-          Для дітей 1-4 класів  пропонуємо  відкрити виставку  «Одещина - перлина в українському вінку», з підрозділами : «Навічно вкарбована слава мого краю», «Ми єдині в своєму розмаїтті», «Моє майбутнє – Одещина золоті ворота до Європи».
-          Для дітей 5-9 класів корисно  презентувати виставку  «Одещина: земля перемог і злагоди» з підрозділами: «Спадкоємність поколінь: від козаків Головатого до воїнів АТО і волонтерів-земляків», «Імена і доля:різні національності – єдиний улюблений  край», «Ми - будівничі майбутнього держави».
                       В період підготовки до головного ювілейного  свята необхідно провести цикл заходів, спрямовуючих увагу дітей в необхідне патріотичне русло. Пропонуємо заходи спланувати наступним чином:
                       Для дітей 1-4 класів доцільно провести на протязі січня – лютого щотижневі «Ранкові зустрічі», які мають бути короткими, не стомлюючими, заповненими цікавою інформацією і з обов’язковою  активною участю дітей  :
-          «Земля батьків – моя Одещина мила» - урок-подорож в історію села, міста, області.  Розповідь про знаних людей, археологічні знахідки, історію заселення, про родини, які найбільш довгий час живуть в населеному пункті, про тих, хто зараз захищає кордони України
-          «Гортаю книжки дивні сторінки  і все про наш з тобою дім розповідаю» - година запитів і відповідей («Які національні страви готують у тебе вдома?», «Які пісні співають?», «Які книжки про наш край ти читав?», «Може ти знаєш на пам'ять віші про наш край», «Кого із відомих людей нашого краю ти знаєш» та інші). Дитина, яка надала найбільше відповідей і цікавість яких оцінюють усі присутні, отримує Диплом , або якусь іншу відзнаку «Знавця краю»
-          «Мій край одеській – рідна Україна» - «Відкритий марафон – «Складаймо  разом вірш про батьківський край».  Діти підбирають спершу слова, які характеризують край і Україну (славні, рідні, святі, чарівна, щедра, мальовничі, неповторна, єдина, красива та інш.). А далі бібліотекар називає  віршований рядок і діти( з його допомогою )рядок закінчують хором, проявляючи ініціативу, вигадуючи останнє слово вірша . Наприклад:

Мій сад чарівний, мальовниче село.
Це ти Україно - добра… джерело

Одещина рідна в моїй Україні
Для кожного з нас ти у серці … єдина

Ось небо блакитне і  мрії в зеніті
Край мій український найкращий ….у світі

Щасливо живемо , сьогодні ми -  вільні
Ми – діти Одещини в любимій …. Україні

Ми впевнені, знаємо, що  могутні і сильні
Все зробимо для слави своєї…України

Люблю свій край – рідненький і красивий
Ціную те, що вже живе  віки… однині

-          « Людьми і краєм я  пишаюсь» -  час запитань і відповідей про сучасність . Приклади запитань : «Моя школа . Яке свято, акція, подія шкільна мені сподобалась?», «Що ти знаєш про своїх знаних земляків. Хто вони?», «Які твої сподівання на майбутнє?», «Що  знаєш про славу сучасної  України?», «Як добились  твої сучасники  гідності нашої в світі?» .
-          « Різні національності  в дружбі, повазі  і злагоді» - урок знань про історію національностей, які проживають  на території. Бажано урок провести за участю творчих колективів , які покажуть дітям велич національних культур.
                                       Для дітей 4-9 класів пропонуємо провести  передсвятковий цикл з 5-ти заходів  «Стежками рідного краю в моїй Україні»:
-          «З прадавніх вибухлих  віків бере початок край наш славний» -  літературний квест  - гра - пошук  книг про Одещину, пошук історичних фактів:  від скіфів і греків до чорноморського козацтва, від Української революції 1917 року до сьогодення.
-          «Я за мир! За мою Україну! – головне із дитячих бажань» - літературно-музична година, де обов’язково потрібна інформація про воїнів ВСУ, захисників східних кордонів держави, волонтерів  – земляків, героїчних  мешканців Одеської області 
-          «Одещина відкриває світ»  - вікторина про знаних мешканців Одещини – Георгій Гамов – астроном і астрофізик (теорія великого вибуху), батьки космічної галузі та ракетобудування – Королев, Нудельман, Глушко та інші винахідники – сучасники і історичні особи . Бібліотекареві слід підготуватись за допомогою довідників і  Інтернету для того, щоб допомогти дітям у відповідях.
-          «Літературна і мистецька  слава Одещини » -  конкурс дитячих есе на вказану тему.  Підготовчий період цього конкурсу повинен розпочатись тижня зо два до самої акції. Бібліотекар допомагає майбутнім конкурсантам у знаходженні матеріалів, в ілюструванні есе музичними вставками, або експонуванні  копій картин  на моніторі, або книг, які допомогли читачам. Есе можна складати за різними напрямками, наприклад, «Одещина – літературні шедеври», «Одещина малює», «Одещина співає», «Великі музиканти», «Одещина сміється» та інші. Обов’язково слід передбачити Дипломи, або призи для учасників  за допомогою спонсорів.
-          «Привіт , мій край – єдиний для нас» - бліц-вікторина з знань про національності, які проживають на рідній території. Швидку відповідь учасники ілюструють піснею, віршем, рецептом бабусиної страви.
                                  Свято ювілейного дня, можливо, слід розпочати дитячим флеш мобом – сучасною вуличною акцією. Бажано було б, щоб цю акцію 27 лютого о 14 годині одночасно розпочали усі бібліотеки Одещини.
                                 Ініціатива, програма, реклама  акції саме за бібліотекарями і шкільними керівниками.  Якщо населений пункт багатонаціональний ,діти мають бути в національних костюмах, якщо відсутня багато національність, то природно, костюм має бути характерний для титульної нації. 
                              На наш погляд,достатньо  10 - 15 хвилин вуличного поздоровлення Одещини – ювіляра , яке пройде під девізом «Державу не твориться в будучині, державу будується нині»(О.Ольжич). Коротке поздоровлення , пісня, або танець, запрошення на продовження свята у приміщенні. Акція повинна бути чітко організована, авторитет акції підійме участь владних структур, дирекції учбового закладу,викладачів.
                            О 14.30 одночасно усі бібліотеки області мають продовжити  дитяче свято в приміщенні бібліотеки або будинку культури, або іншому приміщенні ,обраному для цієї акції владою, або піклувальною радою бібліотеки.
                    Пропонуємо сценарій свята, в якому обов’язково візьмуть участь представники місцевої влади та органів самоврядування,  викладачі історії і літератури,  активісти, члени творчих дитячих гуртків та інші талановиті особи.
                                  «З днем народження, рідна Одещина!»
                      Свято розпочинається піснею «Як же нам жити на рідній землі» муз. Г. Татарченка, слова Ф. Тишка.
                      На сцену виходять ведучі – школярі  в національних костюмах даного району, або села.
1-й Ведучий.  Сьогодні нашій рідній Одещині виповнилось 85 років. Привітаємо ювіляра оплесками.
       2-й ведучий.  Одещина! – це отча земля, це рідний край. Її багатства – це хліб і цукор, це широкополі лани, села  і міста, порти світового значення
       1-й ведучий Одещина – це всесвітньовідомі   театри і музеї, Академії та університети, бібліотеки і палаци культури, це – Білгород-Дністровська фортеця і  шедевр світової архітектури Оперний театр, Ізмаїльська фортеця
       2-й ведучий  Одещина – це письменники, які склали славу не тільки національної літератури, а й літератури усього світу, це художники і артисти, лікарі і ракето будівники.
На авансцену виходять читці . Бажано, щоб читці були в українських костюмах
    1 -й  Читець
Стоїмо ми на зламі степу й моря
І слухаєм, як хвилі гомонять
Про край мій і його високі зорі.
Його лани про майбуття дзвенять.
1-й ведучий  Одещина – невід’ємна частина  нашої рідної України.
   2-й читець
Нехай ніхто не половинить ,
Твоїх земель не розтинна,
Бо ти єдина ,Україно,
Бо ти на всіх у нас одна.
  Звучить пісня «Моя Україно, любов моя»(слова Д. Луценка, музика І. Шамо)
        2-й ведучий  Любов до Батьківщини починається з любові до свого рідного краю, до батьківського дому. Лише той може осягнути своїм розумом красу, велич і могутність Батьківщини, хто збагнув тепло рідного краю
1 –й читець.
Ось берег мій – початок України.
На південь море – за плечима степ.
Стають здається хвилі на коліна
До ніг землі, де хліб святий росте.
1-й ведучий. Моя Одещина, земля моїх батьків – це приклад  мужності, витривалості, духовності,вірності відданості справедливості .  Історія її, губиться в глибині віків, вона з найдавніших часів складна, а шлях крізь час нелегкий.
2-й ведучий. Моя Одещина. ЇЇ історія це і скіфи, і гуни, і зв’язки з античним світом Середземномор’я, і чорноморське козацтво.
1-      й читець
! козаки Захарія Чепіги
За тебе гинули в полях.
У небесах сузір’я Лева
Нам світить крізь Чумацький шлях.
2-й читець
Така вже доля в пана вояка:
Узяв шаблюку – борони Вітчизну.
І будеш мати славу у віках,
Хоча й по тобі справлять друзі тризну.
1-й читець
І Головатий козаків гукнув,
І Чорноморське об’єднавши військо,
За неньку рідну в бій за рідний край
Він їх повів, щоби звільнить Вітчизну.
Звучить пісня «Засвистали козаченьки в похід з полуночі…»
2-й читець
В небесних краях, в ноосфер них шарах
Збирають козацьку  раду:
«Якщо не доглянув нащадок наш край,
Той пам'ять козацьку зрадив».
1-ведучий . Ні, не зрадив і ніколи не зрадить. Як предки великі , боронить  наш народ свою Україну, свій рідний край - Одещину від ворожої навали завжди.  І під час Другої світової, і на Майдані,  і під кулями Донецького аеропорту. Бо ми – єдина Україна, ми – її народ. Ми пам’ятаємо все.
1 читець
Мовчить на батареї тишина,
Аж вуха, як в гробу позакладало.
А що тут було? Знає лиш солдат,
Якого вже серед живих не має:
І кров, і піт, і постріли гармат,
І все оте, що на війні буває.
2-й ведучий  Ми пам’ятаємо тих, хто віддав життя за Україну, за нашу Одещину  на Майдані. Низький їм уклін. Ми серцем і душею з тими, хто боронить нашу свободу на сході України. Святково  назвати тих, хто є солдатами з рідного села, з району, назвати волонтерів), ми пам’ятаємо і свято чтимо пам'ять тих, хто віддав життя задля нашого щасливого майбутнього.
1-й Читець
Я знаю: буде даль стогнати
Вогнем, залізом і свинцем
І буду я, Вітчизна мати,
Твоїм поетом і бійцем.
2-й читець
 Як треба, в бій за тебе встану,
І смерть зустріну в боротьбі,
Як треба, кров’ю вірш останній
З любов’ю напишу тобі.

Звучить одна з українських пісень про героїзм воїнів АТО.

1-й ведучий Рідна Одещина – ти єдина, велика багатонаціональна  родина. А ми – твої діти.
По черзі виходять діти - представники різних національностей і представляються піснею, танцем, віршем. Їх представлення  - це ініціатива і творчість бібліотекаря, викладача, клубного працівника.
1-й читець
Ми – майбуття великого народу
І наша лінія в наступний час  ясна.
2-й читець
Ми – діти України, її квіти
І  горді тим, що щастя маєм  жити,
Країну в доблесті, і в  болістях  любити,
             Обидва читця разом:
 Одещину рідненькою  назвати
Ото є щастя . Хай живе в віках.
А завтра буде знову день роботи
І наш польот,  і  часу вічний плин.
2-й ведучий.
       Тож давайте примножувати багатство і славу  Одещини, то й буде слава нашої України. Нехай наливається добром кожне серце!
1-й ведучий 
       Нехай кожний із нас відчує гордість за рідну землю, за нашу державу, бо ми – її діти.
2-й ведучий
           Кожен із нас сьогодні має бути справжнім патріотом і громадянином. Будемо гідними своєї великої історії і героїчної сучасності.

Усі разом з залом : «Слава Україні! Героям слава!»

Склав головний бібліотекар
науково-методичного відділу  Амельченко Ю.А.

Відповідальний за випуск         Палій Т.А.СИСТЕМНІСТЬ І НОВАТОРСТВО:
ДОСВІД І ПЕРСПЕКТИВИ РОБОТИ З ЧИТАЧАМИ-ДІТЬМИ.

Аналітична доповідь

           Адміністративно-територіальна реформа, гібридна війна проти України виводять на перший план  необхідність  суттєвих  змін в роботі бібліотек, особливо з найзначнішою категорією наших читачів – з дітьми. Формування системи ціннісних орієнтацій дитини, національно – патріотичне виховання як ідеологічна основа української громадянської ідентичності – закладені в наших планах щодо реалізації державної програми «Національно-патріотичного виховання дітей і молоді на 2016-2020 роки». І саме  громадянська значущість цієї діяльності спонукала мене  взяти до розробки і вироблення хоча б попередньої концепції тему моєї співдоповіді.
           Не тому, що це модно, а просто тому, що ці цитати визначають головний напрямок виступу, я дозволю собі навести слова слогана Бостонської консалтингової групи: «Нема старих шляхів до нових напрямків» та цитату Альберта Ейнштейна, яка мені сподобається навіть більше: «Якщо ви завжди робите те, що ви робили завжди, ви будете отримувати лише те, що завжди отримували» . А ніяких новаторських  змін в наш стрімкий час – це перший крок до негативних змін у структурі мережі.  Тобто не спочивайте на лаврах.
           Ось результати минулого року – скорочується мережа спеціалізованих дитячих бібліотек – 7 бібліотек закрито в Саратському, Окнянському районах і місті Б.Дністровському.  Чому під удар попали дитячі бібліотеки? Мабуть це – результат короткозорості керівників , їх невміння подивитись на крок вперед. І ось зростає покоління, котре буде вважати, що Інтернет (до речі, разом із «синім китом») є головним в інформаційному просторі, зростає покоління, для якого не буде місця для творчого інтелектуального спілкування.
          І саме тут вважаю за необхідне нагадати, що більш ніж чверть читачів Одещини – це діти. 188 тисяч малюків реально, в більшості  щодня, приходять до бібліотек, особливо в селах, де їм більше нема куди йти.
         На державному рівні, під час парламентських слухань, було звернуто увагу на допомогу дітям з неблагополучних родин, які потребують піклування, розуміння і любові дорослих. Марина Порошенко підняла на державний рівень проблему інклюзивної освіти для дітей з особливими потребами – сонячні діти мають право бути такими, як усі.
         Бібліотекарі ніколи не будуть осторонь цієї проблеми. І ми оголошуємо, поки що на період шкільних канікул, бібліотечну акцію «Кожна дитина  має талант», розробка на допомогу проведення якого вже нами підготовлена і буде вами отримана найближчого часу. Ця робота буде йти в межах відомої обласної програми «Бібліотека проти самотності».  І це ще , крім відомих  конкурсів «Книжкові майстри», та «Книгоманія - 2017 – найкращий читач року», підсумки якого ми по області отримаємо до 1 травня. Нагадую: районний і міський етапи конкурсу завершились 1 квітня. 1-3 червня відбудеться у Львові заключний етап конкурсу «Фестиваль дитячого читання – «Книгоманія-2017».
          Щоб не повертатись до теми – робота бібліотек з дітьми, що мають особливі потреби, інформую, що ми розпочали використання нової форми презентації книг для дітей з особливими потребами – скрайбинг , як форма розвитку візуального мислення. Її методику ви знайдете в наших  пропозиціях щодо роботи в межах акції «Кожна дитина має талант». До речі, наш методичний центр позитивно оцінює як обсяг, так і смислову наповненість планів роботи бібліотек під час шкільних канікул. Особливо це торкається активізації в цей час роботи аматорських клубів, гуртків прикладної творчості, таких як «Фантазія рукоділля» (виготовлення м’яких іграшок) «Мистецтво аплікації» , «Робимо красу своїми руками: печворк та декупаж», «Крапка, крапка, кома з краю – личко вийшло ? Я не знаю»(гуртки малюнків малюків. Назва з ніжним дитячим  гумором завжди привертає увагу), «Журналістський рядок: гурток фанатів ЗМІ» .
      Видано читачам-дітям минулого року було 3.6 мільйонів  книг і журналів, що складає теж більш ніж 26 % усієї видачі бібліотек регіону. Висновки напрошуються самі. І, не відмовляючи собі і вам в отриманні позитивних відчуттів, наведу позитивні приклади статистики. В Балтській ЦБС кількість читачів – дітей збільшилась на 230 осіб, В Миколаївському районі – на 400 осіб, в Подільському на – 300, збільшення користувачів-дітей відбулось в Б.Дністровському, Любашівському, Кілійському, Лиманському та деяких інших районах.
          Глибокий аналіз, зроблений нами за результатами виїздів на місця, за матеріалами текстових звітів та статистичних даних,  дає нам змогу достатньо конкретно оцінити саме системність і новаторство в роботі бібліотек області по обслуговуванню читачів – дітей.  Більшість текстових звітів  інформативні, яскраві та неупереджено об’єктивні. Особливо слід відмітити, як позитив, що Роздільнянська ЦБС надала яскраві ілюстровані звіти практично по кожній сільській бібліотеці окремо. Користуючись цими матеріалами, ми плануємо надати аналітичну статтю до Всеукраїнського журналу «Бібліотечна планета». Гадаємо, що  робота сільських бібліотек Одещини  з дітьми буде цікавою усій бібліотечній громадськості України.
        Зроблений нами аналіз стверджує головне – бібліотеки  в своїй роботі з дітьми  придержуються головного принципу  успішної діяльності – системності, що передбачає комплексність, послідовність та безперервність в підходах до вирішення усіх проблем. Цей тезис стверджують плани роботи, в яких, як правило, передбачається робота за тематичними блоками, комплексами, які послідовно розкривають тему. Вважаємо, що підтвердження цього тезису ми знайдемо і в щорічності – системності  проведення «тижня дитячої  книги» і у щорічному проведенні конкурсу «Книгоманія».
        Щодо новаторства, то в цьому сенсі, виходячи з визначення термінів – «новаторство» -  вияв ініціатив, творення нового, «novator»(латинською)  - «обновитель»,  ми не завжди вірно оцінюємо свою роботу, як інновацію.  Частіше – це просто трошки більше ініціативи і творчості (набридло якесь не українське слово «креатив») в роботі. А іноді – це просто інша назва здавна відомої форми роботи. Але ж новаторство в нашій роботі є. Приведемо, як приклад – тематичні  флеш моби, які практикують дитячі бібліотеки, читацькі марафони і віртуальні подорожі(коли є технічні можливості) ,читацькі квести і вахти пам’яті Небесної сотні .
        Слід відзначити, що більшість бібліотек   системно спрямувала свою роботу з читачами-дітьми  на реалізацію державної програми національно-патріотичного виховання і не втратила своїх читачів – дітей.   Підставою позитивних результатів минулого року стала спрямованість роботи на відновлення бажання читати, яка втілилась в активній участі бібліотек і дітей в конкурсі «Найкращий читач року-2016». Переможцями стали читачі Татарбунарської районної дитячої бібліотеки і бібліотеки села Приморське Татарбунарського району.
        Як свідчення постійних змін в роботі бібліотек з дітьми , ми наведемо приклади не їхньої діяльності минулого року,до речі, коли вже закінчився 1-й квартал досить пізно аналізувати минуле, адже, головне -  «не шкодуйте за пролитим молоком, а не наступіть на ті ж граблі» , а приклади змін, які ми побачили в їхніх планах на цей рік.
        Хоча, користуючись нагодою, скажу, що усі бібліотеки в роботі з читачами нашої вікової категорії спрямували роботу на поглиблення знань  дітей щодо історії і нових суспільно-політичних реалій в Україні, розвивали пізнавальні інтереси і патріотичні почуття. Яскраві заходи проводились з метою прищеплення почуття причетності до історичної долі України, гордості за тих, хто відстоює недоторканість наших земель на сході. Я б могла назвати багато цікавих, емоційних  заходів бібліотек, розповісти про роботу патріотичних дитячих клубів і аматорських об’єднань.  Ці матеріали ви знайдете на нашому блозі в матеріалі, який аналізує діяльність бібліотек по роботі з дітьми в 2016 році.
         У цьому ж році  бібліотеки розширили репертуар форм масової роботи з дитячим контингентом, особливу увагу приділяючи інтерактивним формам спілкування, роботі спрямованій на вироблення особистої громадянської думки, розвиток творчості.  Традиційні форми роботи бібліотек не забуті :  уроки пам’яті,  вечори – зустрічі, читацькі конференції (підтверджено, що саме публічне  обговорення і сприяє оформленню своєї думки в чітку громадянську позицію) знайшли своє місце в планах роботи.
        Ми вважаємо позитивним і ,ще трошки новаторським, винесення багатьох форм спілкування у сквери, на вулицю, у місця відпочинку дітей, хоча б на дитячі площадки. Так званий,флеш моб стає традиційною формою популяризації книги і читання.
         Найкраще підтвердження теорії про новаторство в роботі бібліотек - це практика, і я дозволю перелічити деякі приклади з їх роботи, які можна вважати новаторством. Це – веб-квест «У пошуках поетичних перлин», який проведе Б.Дністровська міська ЦБС, «О писанко – ти символ України» - виставка-інсталяція Подільської міської бібліотеки, «Шарль Перро запрошує» - бібліотечний бал-маскарад в Арцизській ЦРБ, «Нехай земля квітує всюди – природу збережемо , люди» - екологічний круїз , що проведе Біляївська ЦРБ, «Буду я навчатись мови золотої» - мовознавчий турнір в Іванівському районі, «Українцем я зовуся і цим іменем пишаюсь» - літературний діліжанс, що прямує від  Овідіопольської бібліотеки,»Білий янгол скорботи» - голосна читка споминів свідків Голодоимору, яку запланувала Миколаївська центральна бібліотека, «Морис Метерлінк – синя птиця у пошуках щастя» - театралізована зустріч з книгою, яка пройде в Ренійській центральній бібліотеці, «Юні прокурори, судді, адвокати» рольова гра за участю правоохоронних органів, яка пройде в Роздільнянській районній бібліотеці. Так і хочеться задати в цьому разі питання «А підсудні будуть?»Жартую..
           Зразу ж дозволю собі оцінити, як позитив у ставленні до Одеської області з боку Всеукраїнського  методичного центру – Національної бібліотеки України для дітей , те, що  Одеська область обрана базою Всеукраїнських досліджень «Бібліотека. Книга. Читацька компетентність дітей» та «Професійна компетентність бібліотекаря  дитячої бібліотеки». Первинна інформація по першому дослідженню своєчасно відправлена нами до центру, друге дослідження завершуються 30 квітня. На теренах України – ми відомі.
           Інформуємо вас, колеги, що цього року Національна бібліотека України продовжує роботу щодо задоволення попиту на українську книгу для дітей. Це вічне, як мені здається питання, стан вирішення якого погіршується з року в рік.
           Можна констатувати однією фразою, зараз усі скажуть – не конструктивною, але реально оцінюючою стан питання – фонди книг і періодичних видань для дітей в бібліотеках області, особливо в сільських, не відповідають завданням, які поставлені в програмі Національно-патріотичного виховання. Треба зауважити, що наш контингент – діти зараз настільки поінформований і вважається значно дорослішим, ніж ми звикли оцінювати ситуацію. Попит дітей на книгу змінився. Мабуть, з цим пов’язана необхідність досліджень, про які я сказала вище. Поки йдуть дослідження ми будемо оперувати даними статистики і оцінкою фондів під час виїздів на місця.
           Не новина для вас, що фонди дитячої літератури край зношені і не відповідають  потребам ані учбовому процесу, ані розвитку особистості. Особливо недостатньо періодичних видань. І хоча деякий позитивний вплив на стан дитячої літератури має їх поповнення за державною програмою, за громадською акцією «Подаруй бібліотеці книгу», допомога меценатів в деяких районах, але цього край недостатньо.  Поповнення бібліотечних фондів дитячою літературою на суму, що складає не менше ніж 30% усіх витрат на комплектування, але з районних бюджетів у своїй більшості ці суми складають копійки, враховуючи ціни на сучасну  дитячу книгу. Ці питання слід активніше і цілеспрямовано, аргументовано і настійливо підіймати перед керівниками ОТГ, на сесіях рад.
         Як можна роздумувати про якість роботи бібліотек з дітьми, коли на одну дитячу бібліотеку в  минулому році бібліотеки в середньому отримали 0.15 нової книги. Про формування фондів електронних книг навіть незручно говорити, але  це питання повстає все актуальніше і ставиться в державних програмах створення електронних бібліотек власних ресурсів. І поширення знань без використання бібліотечних фондів визнано людством неспроможним. Продовжу у високому ключі – суттєві переваги електронних ресурсів, створених не на «чистому місці», а на основі наших фондів, сьогодні вважається головним напрямком інформаційного століття.
         Не перекладаючи усю вагу недоліків на плечі бібліотекаря, я повинна констатувати, що в «нашому бібліотечному королівстві» не все гаразд, і не тільки тому що змінилась мережа, і не тільки тому що слабка матеріальна база і мало нових книг. Зараз ми маємо зменшення кількості читачів – дітей в місті Б.Дністровському на 400 осіб, в  Саратському районі – на 750, в Тарутинському районі – на 551 особ, до речі  в районі немає змін мережі, в Окнянському районі сумне зменшення складає – 600 осіб, в Ренійському – 400.
          Негативно вплинуло на стан бібліотечної роботи з дітьми  і відсутність посад заступників по роботі з дітьми, і відсутність спеціалізованих методичних служб, або невиразні, неконкретні положення та по садові обов’язки методичних відділв центральних бібліотек. Все ще коливається, все ще в стані перебудови, але бійтесь залишитись без реального читача, якому, не боюсь у цьому сенсі «високих слів», належить майбутнє.
          На закінчення нагадую, що ОДБ оперативно  публікує на своєму блозі актуальні методичні матеріали на допомогу роботі бібліотек. Наприклад в цьому році були опубліковані листи на допомогу роботі бібліотек в рік 100-річчя Української революції, в Рік Японії в Україні, до 80—річчя Рутківського, 120-річчя Катаєва,85-річчя Одеської області. До того ж ми намагаємось систематично користуватись інформацією, яку ви публікуєте на своїх сторінках в соцмережах і самі яскраво висвітлюємо свою роботу, що теж  взаємно небезкорисно

         Головне, зверніть увагу: в офіційних  документах все рідше  використовують у відношенні до бібліотек  термін «користувач», а все частіше – «читач». Побажаємо нам усім визначати свою роботу , як роботу, спрямовану на повернення цікавості саме до ЧИТАННЯ. Користуватись можна чим завгодно, а читати – КНИГУ!. Користуючись нагодою   - перший рік (23.03.2016 року) схвалення стратегії розвитку бібліотечної справи  на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», процитую на завершення  приємні рядки «бібліотеки України є базовим елементом культурної, наукової, освітньої, інформаційної інфраструктури держави і … будуть і в подальшому своєю діяльністю сприяти розбудові ЧИТАЮЧОЇ, мислячої та освіченої нації…»   

                           РОМАНТИК В ПОШУКАХ ПРИГОД, 
                             ІСТОРИК І ДОБРИЙ КАЗКАР.

                                          Методичний лист «Про роботу бібліотек, що обслуговують дітей, до 80-річчя письменника, мецената і громадського діяча Володимира Рутківського»

                                                                          «Яке то  неймовірне щастя – бути просто людиною»
                                                                                                         В. Рутківський

                     Володимир  Рутківський – один з найпотужніших українських письменників, а його книжки – велика насолода не лише для юного, а й для цілком дорослого читача, який не втратив здатності дивуватись, переживати, мріяти, любити. 
                    Письменник народився 18 квітня в с. Христителеве Чорнобаївського району Черкаської області. Навчався в Одеському політехнічному інституті (нині Національний політехнічний університет).І надалі усе життя пов’язав з Одещиною. Закінчив Вищі літературні курси. Працював на Одеському суперфосфатному заводі, редактором  Одеського телерадіокомітету, кореспондентом газети «Одеські вісті». З 1969 року – член Одеської обласної організації Національної спілки письменників України.
                 Літературну діяльність розпочав як поет. У його доробку поетичні  збірки «Краплини сонця», «Плоти», «Повітря на двох», «Знак глибини», «Відчиніть Богданове вікно», «Рівновага», «День живої води».
                А надалі письменник починає  творити переважно для дітей і юнацтва: повісті «Аннушка», «Гості на мітлі», «Бухтик з тихого затону», «Канікули у Воронівці», «Намети над річкою», «Слуга баби – Яги», повість-легенда «Сторожова застава», книга нарисів «Земля майстрів», п’єса-казка  «Прибульці», історичний роман «Сині води», книга про фашистську окупацію під час Другої світової війни «Потерчата», пригодницька  тетралогія про джур «Джури козака Швайки», «Джури характерники», «Джури і підводний човен», «Джури і Кудлатик».
            Творчість письменника удостоєна багатьох нагород: премія імені Лесі Українки, літературна премія імені М. Трублаїні, премія імені В.Близнеця, Національна премія імені Т. Шевченка, премія освітнього фонду імені Ярослава Мудрого. Роман «Сині води» став книгою року Бі-Бі-Сі – 2011. Але найголовнішою премією автора ми вважаємо любов і нескінчений  інтерес  читачів різного віку до книг і їх героїв, які потрапляють до безлічі захоплюючих пригод , з яких  виходять переможцями.
         Рутківським заснована приватна мистецька премія «Джури».  Премію «Джури» присуджують за нові твори для дітей і юнацтва історично  - краєзнавчої тематики, а також за ілюстрації до книжок та літературно-критичні праці, спрямовані на виховання в дитині національної лояльності та загально – людських  духовних цінностей . Першим переможцем цієї премії став  художник – ілюстратор Максим Паленко,  2014  року – письменник Анатолій Качан.
           Окремі твори автора виходять в перекладах білоруською, болгарською, угорською, польською, чеською та іншими іноземними мовами.
            На відзначення ювілею  письменника  слід  розпочати підготовку за два тижні  до  дати.  Пропонуємо для різних вікових категорій учнів провести в цей період  наступні заходи:
-           «Ранок - мандрівку у країну добрих казок» (для учнів 1-3 класів) , під час якого  розповісти учасникам про  могутню силу добра у повісті-казці «Аннушка», про вміння  протистояти злим силам   у казці «Гості на мітлі», про веселі, добрі та смішні події, коли перемагає щире співчуття, в повісті – казці «Бухтик з тихого затону».  Під час заходу можна оголосити конкурс на кращий малюнок за сюжетами  казок-повістей Рутківського. Ці малюнки прикрасять головну виставку під час святкування ювілею.
-          «Ранок - мандрівку у пригодницьку країну козацької слави»(для учнів  4-9 класів). Зрозумілішою  і яскравішою зробить розповідь про книги (тетралогія «Джури» - «Джури козака Швайки», «Джури характерники», «Джури і підводний човен», «Джури і Кудлатик», історичний пригодницький роман «Сині води») відео-ряд  - показ буктрейлерів за творами «Джури козака Швайки» , що вже набули популярності в соціальних мережах. Маємо впевненість, що ця розповідь, а потім читання цих книг,  відкриє для підлітка  світ пригод, за якими він буде слідкувати з широко розплющеними від захвату очами. А саме ці пригоди  відкриють для нього велич і героїзм  минулого нашої держави.
          Бібліотекарю слід продумати можливість театралізованого представлення дітям казок і романів Рутківського, якщо у клубному закладі є театральний гурток.  До речі, як відомо, Рутківський є автором  п’єси – казки «Прибульці». Саме її можна поставити силами гуртківців.
        Дітей  зацікавить розповідь про дитинство Володимира Рутківського. Як згадує письменник :«Дитинство моє минуло над Сулою, поміж Руссю і Диким  степом. Саме в наших місцях зупинявся князь Ігор перед невдалим походом на половців. І з полону тікав теж через наші місця. У наших місцях бився Наливайко, неподалік народився Морозенко – той самий, за яким плакала Україна. Тож жити поза історією я просто не міг».   В рідному селі Велика Бузинівка на Черкащині Володимир Рутківський із товаришами – школярами розкопав стоянку кінця ашельської епохи (близько 300 тисяч років тому) Це відкриття було таким вагомим, що академік-археолог Іван Шовкопляс заніс стоянку до значних історичних відкриттів.  Усі  факти дитячої біографії ювіляра  можна підтвердити яскравою розповіддю про ці події учнів – учасників заходу та показом на карті України цих місць.
         До відома, організаторів  заходів: у  грудні на екрани виходить фільм «Сторожова застава (пригодницьке фентезі Юрія Ковальова за  однойменним твором Рутківського).
          Можливо у цей час запросити викладачів на засідання «круглого столу», де обговорити питання «Як використовувати історично – пригодницьку прозу Володимира Рутківського  у  національно - патріотичному вихованні  дітей різних вікових категорій?»
          Ефективним методом підвищення інтересу до творчості письменника вважається проведення вікторин.
            Пропонуємо питання  вікторини для учнів  молодшого віку:
1.       В якій  повісті розповідається про пригоди дівчинки, що поїхала в село на канікули? («Аннушка»)
2.       Як можна витягти відро, яке впало в колодязь? («кішкою», повість «Аннушка»)
3.       Чи колючі голки у маленького їжачка? («ні», повість «Аннушка»)
4.       В якому селі з Василем та Степаном  трапляються незвичайні пригоди? (в Горобцях повість-казка «Гості на мітлі»)
5.       Як звали бабу ягу та її кота ? (Ядвига Олізарівна та Аристарх (казка – повість «Гості на мітлі»)
6.       Який підступний намір бажала здійснити баба яга (викрасти дівчинку Таню та зробити її своєю наступницею. Казка-повість «Гості на мітлі»)
7.       Звідки беруться мавки з лісовиками? Хто запитав про це, хто і що відповів? ( запитала дівчинка  Наталя, відповів Коля Горобчик : «Бабуся колись мені казала, що мавки – то дівчатка , що загубились у лісі чи болоті, а хлопчики у лісовики йдуть». Повість – казка «Намети над річкою»)
8.       Що подарував заєць? (торти, але це була вигадка Костянтина Івановича. Повість-казка «Намети над річкою»)
9.       Хто допоміг  одужати  дівчинці  Олі? ( Її друзі. Повість – казка «Бухтик з Тихого затону»)
10.   Чому вчать казки Володимира Рутківського  (доброті, уважному , бережливому відношенню до рідної природи, працьовитості, щирому співчуттю, дружбі)
Бібліотекар може за власною ініціативою  додумати ще ряд питань за казками Рутківського. Правильна відповідь на питання повинна оцінюватись кількістю балів, що виявить переможця, який повинен отримати нагороду у вигляді диплома, грамоти.
              Маємо впевненість, що форма читацької конференції за книгою «Сині води» найбільш чітко спрямовує погляди читачів – тинейджерів  у національно-патріотичне русло. Пропонуємо провести цей захід в період підготовки до ювілею автора і розглянути на ньому наступні питання:
-          Чи долає потяг до свободи будь – які перепони?
-          Чи згоден ти з думкою автора про те, що справжній патріотизм іде рука об руку з глибокою і щирою приязню й повагою до іншої нації?
-          Як дивишся ти на досі мало вивчену сторінку з вітчизняної історії – битву на річці Сині води?
-          Чим близький до твоїх поглядів образ князя  Дмитра Боброка?
-          Підлітки – герої повісті (Петрик і Тимко)і: чи бажав би ти у машині часу бути на їх місці?
-          Чи є в повісті герої, яким ти не хотів би наслідувати ані в звичках, ані в діях? Чому?
          В нагоді до підготовки ювілейного свята  стане  літературна вікторина для учнів 5-9 класів  за історично пригодницькою повістю «Джури козака Швайки». Пропонуємо примірні питання:
-          В якому столітті відбувається дія роману? (ХУ століття)
-          Про яку історичну подію згадується в творі? (Битва під Синіми водами)
-          Що означає татарською мовою слово «козак»? (вільна людина)
-          Ким був козак Швайка? (розвідник-вивідувач)
-          Яке прізвисько отримав Демко від діда Кібчика? (Дурна Сила)
-          Хто водночас служив і татарам і шляхті? (Тишкевич)
-          Чому навчав Санька дід Кудьма? (Ворожбі і знахарству)
-          Як називалось житло козаків? (курінь)
-          Про кого козаки вирішили : «На острові їх тут не буде»? (про жінок)
-          Інші питання подаються на розгляд бібліотекаря.
         Ця вікторина, мабуть, теж повинна оцінюватись балами (правильність відповіді і швидкість її надання). Переможець отримує диплом, грамоту.
        18 квітня бібліотека повинна провести ювілейний святковий ранок, запросивши до участі викладачів, працівників клубу. Підготовка до свята проводиться за активною участю учасників мистецьких гуртків.
       Під час свята презентуємо книжкову виставку «Україна: наша історія, наші казки, наша країна в творах Володимира Рутківського» (до 80-річчя письменника) з підрозділами : «Добрий казкар», «В пошуках історичних відкриттів"«Герої Рутківського: погляд сучасника» . Крім літератури, примірний список якої надається в кінці методичного листа, виставка має бути прикрашена малюнками дітей за творами ювіляра, історичними  предметами побуту Х1У – ХУ століть, які може надати краєзнавчий музей, деякими природними деталями – гілками, де по легенді живуть мавки, сухою травою з озера, в якому живуть водяні, мітлою – транспортом баби яги, які зроблять виставку яскравою і незабутньою. Ефективніше б сприймалась презентація, якщо б про розділи виставки розповідали діти.
       Надалі повинна бути представлена мистецька частина презентації: уривки фільмів на сюжети творів ювіляра, козацькі пісні, театралізовані  казки на сюжети автора. Можна запропонувати і костюмоване свято – усі запрошені в костюмах за мотивами творів : козаки, казкові персонажі та інш. Велике враження на присутніх зробить читання віршів Рутківського, таких як , наприклад, «Після битви під Берестечком». Надаємо деякі  строфи , які викликають велике враження:
                  Село вирувало – вели козака,
                  Свого,
                              Що до Січі скрадався по згарах.
               Сміялись ловці і гадали, яка
               Йому буде кара.
               …………………..
               Що страта повільна, що – муки, що – болі,
               Коли вколо тебе перевертні – браття,
              На власній землі яничари, ізгої!
              Для них , не для тебе вкопати б розп’яття
             ………………………………………………………………
             Уже й голова покотилась, -
             А губи молились,
                                    молились,
                                              молились !     
           У автора є ще досить віршів героїчного патріотичного напрямку, художнє читання яких слід використати під час підготовки свята.
      На допомогу організаторам ювілейних заходів  надаємо список літератури :


Аннушка: повесть: [для дітей мол. шк. віку] / В. Г. Рутківський; рис.Р. Вольского. – М.: Дет. лит., 1977. – 111с.
 • Бухтик из тихой заводи: повесть-сказка. / В. Г. Рутковский; худож. С. Былинский. – М.: Дет. лит., 1981. – 111 с.
 • Бухтик з Тихого затону: казкова повість: [для дітей мол. шк. віку] / В. Г. Рутківський; худож. Р. Попський. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2012. - 240 с.: ілюстр.
 • Відчиніть Богданкове вікно: вірші / В. Рутківський; мал. І. Гуть, Е. Колесов. - К.: Веселка, 1974. - 22 с.
 • Ганнуся: весела пригодницька повість: [для мол. шк. віку] / В. Г. Рутківський; іл. І.Клочковської. - Львів: Вид-во Старого Лева, 2012. - 252 с.: ілюстр.
 • Гості на мітлі: повісті-казки: [для серед. шк. віку] / В. Г. Рутківський; худож. Р. Безп`ятов, Г. Філатов. – К.: Веселка, 1988. – 286 с.
 • Грибний похід: уривок з повісті-казки «Бухтик з тихого затону» / В. Г. Рутківський // Веселка. – 2000-2001. – жовт. – С.8.
 • Двобій з тінню: роман: (перша частина трилогії "Сині Води") / В. Г. Рутківський. - К.: Джерела М, 2004. – 192 с. – (Під партою).
 • Джури і підводний човен: [роман]: заключна частина трилогії "Джури": [для серед. та ст. шк. віку] / В. Г. Рутківський; худож. М. Паленко. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2010. - 400 с.: ілюстр.
 • Джури козака Швайки: історична трилогія для дітей. Кн.1 / В. Г. Рутківський; худож. М. Павленко. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2007. - 432 с.: ілюстр.
 • Джури козака Швайки: іст.-пригод. повість / В. Рутківський // Однокласник. – 1995. - №8. – С.1-5; №9. – С.26-33; №10-11. – С.22-26; №12. – С.10-26.
 • Джуры козака Швайки: ист.-прикл. повесть / В. Рутковский // Одноклассник. – 1995. -№8. – С.1-5; №9. – С.26-33; №10-11. – С.22-26; №12. – С.10-26.
 • Джури-характерники: роман: [друга книга історичної трилогії "Джури": для серед. та ст. шк. віку] / В. Г. Рутківський; худож. М. Паленко. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2009. - 448 с.: ілюстр.
 • Змагання: вірш / В. Рутківський // Диво-Деревце. – 2013. - № 9-10. – С. 22.
 • Канікули у Воронівці: повісті: [для дошк. і мол. шк. віку] / В. Рутківський; худож. Г. Л. Лотиш. – Одеса: Маяк, 1989. – 174 с.
 • Потерчата: дитяча сповідь для дорослих, які так нічому й не навчилися / В. Г. Рутківський. - Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2013. - 256 с.: ілюстр.
 • Сторожева застава: повість-легенда / В.Г. Рутківський // Однокласник. – 1991. - №1. – С. 1-7; №2. – С.12-20.
 • Сторожова застава: повість із життя Київської Русі / В. Г. Рутківський. - Вид. друге. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2013. - 304 с.: ілюстр.
 • Стріли під сонцем: роман: (третя частина трилогії "Сині Води") / В. Г. Рутківський. К.: Зелений пес, 2004. - 64 с.
Література про життя та творчість
 • Володимир Рутківський: [біогр. довідка] // Письменники Радянської України: 1917-1987: біобібліогр. довід. / авт.-упоряд : В. К. Коваль, В. П. Павловська. - К., 1988. — С. 520.
 • Володимир Рутківський: [біогр. довідка] // Письменники України: біобібліогр. довід. – К., 2006. – С. 357: портр.
 • Володимир Рутківський: [біогр. довідка] // Сучасні письменники України: біобібліогр. довідник / упоряд. А. Гай. Уточн. і доп. - Біла Церква, 2012. – С. 389: портр.
 • Володимир Рутківський – дітям: (пам’ятка читачам-учням мол. та серед. шк. віку) / Одес. обл. б-ка для дітей ім. Н. Крупської; уклад. Л. Саєнко. – Одеса, 1991. – 6 с.
 • Володимир Григорович Рутківський: «Яке то неймовірне щастя – бути просто людиною!»: біобібліогр. нарис / М-во культури і туризму України; Держ. заклад «Нац. б-ка України для дітей»; авт. вступ. ст. Н. П. Марченко; уклад. Н. О. Гажаман. – К., 2009. – 76 с.
 • Рутківський Володимир Григорович: [біогр. довідка] // Письменники Радянської України: біобібліогр. довідник. – К., 1981. – С.232-233: фото.
 • «Дитяча література немов Попелюшка…»: [письменник про свою творчість та стан української літератури для дітей] / В. Рутківський; розмову записав П. Сорока // Літературна Україна. - 2008. – 12 черв. – С. 4.
 • Добрий та веселий казкар Володимир Рутківський: реком. бібліогр. список для читачів-учнів 4-6 кл. /Держ. б-ка України для дітей; уклад. Н. О. Гажаман. – К., 2002. – 14 с.: ілюстр.
 • «Звук павутинки»: [присудження В. Г. Рутківському літ. премії «Звук павутинки» ім. В. Близнеця за трилогію «Сині води»] // Літературна Україна. - 2005. – 21 квіт. – С. 2.
 • Бабич Н. Тритомна антологія «Зоряний дощ»: [серед авторів третього тому названо В. Г. Рутківського] / Н. Бабич // Літературна Україна. - 2009. – 29 січ. - С. 5.
 • Василашко В. Ластівка п’є на льоту: [про творчість номінантів на Нац. премію України ім. Т. Шевченка в галузі літератури для дітей] / В. Василашко // Літературна Україна. - 2008. - 7 лют. - С. 6.
 • Гаврош О. Володимир Рутківський: "Москва друкувала ті мої твори, які забракували в Києві": доросла розмова з дитячим письменником / О. Гаврош // Дзеркало тижня. - 2008. - № 35 (20 верес.). - С. 11.
 • Гаврош О. Джура української літератури: Володимир Рутківський наверстує час - виходять дві нові книги дитячого письменника з Одеси / О. Гаврош // Україна молода. - 2008. - 5 листопада. - С. 10.
 • Гаврош О. Одеський казкар-характерник: [зустріч з В. Рутківським] / О. Гаврош // Літературна Україна. - 2012.– № 6(9 лютого). - С. 12.
 • Гажаман Н. Життя та творчість В. Г. Рутківського: готуємось до уроків...: [із збірки "Книга творить людину"] /Н. Гажаман, Н. Марченко // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 10. - С. 75-94.
 • Гажаман Н. Життя та творчість В. Г. Рутківського / Н. Гажман // Шкільна бібліотека. – 2011. - № 10. – С. 75-94.
 • Глущак А. Здоровше з гумором живеться: [про Олійниківські свята, в яких активну участь брав В. Рутківський] / А. Глущак // Літературна Україна. – 2003. – 5 черв. – С.8.
 • Жук З. «Дзвін шабель, пісні, походи…»: [рецензія на книгу В. Рутківського «Джури козака Швайки»] / З. Жук // Друг читача. – 2007. - № 13. – С. 7.
 • Іванюк С. Головний критерій: [про кн. В.Г. Рутківського «Гості на мітлі», «Бухтик з тихого затону», «Канікули у Воронівці»] / С. Іванюк //Літературна Україна. 1990.– 8 лют. – С. 3.
 • Кизилова В. «Специфіка хронотопу пригодницько-історичної повісті В. Рутківського «Сторожова застава» / В. Кизилова // Література. Діти. Час. – Вип. 4. – Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2012. – C. 63-69.
 • Козак С. Володимир Рутківський: "Вірю не стільки в себе, скільки у своїх героїв": [інтерв’ю з письменником] / С. Козак // Літературна Україна. - 2012. - № 20. - С. 6.
 • Крат М. Володимир Рутківський: Мені, «оголтелому націоналісту», допомогла Москва: [інтерв`ю] / М. Крат // Друг читача. – 2010. - № 5. – С. 4.
 • Купріян О. Книжкові акценти: «Так» - Рутківському, «Ні» - Люко Дашвар: [ найкращі книги 2009 року за рейтингом сайту «ЛітАкцент»] / О. Купріян // Друг читача. – 2010. - № 2. – С.3.
 • Макарова Т. Формування патріотичного почуття у свідомості Джур-характерників / Т. Макарова // Література. Діти. Час. - Вип. 4. - Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2012. – C. 102-107.
 • Малюта І. Дарує радість дітям: [про книги В. Рутківського: зокрема "Джури козака Швайки", та "Джури-характерники" ] / І. Малюта // Культура і життя. - 2010. - № 5-6. - С. 30.
 • Марченко Н. Нам треба вчитися бути переможними!: [про історико-пригодницьку трилогію В. Рутківського "Джури..."] / Н. Марченко // Літературна Україна. - 2011. - 3 лютого. - С. 6.
 • Марченко Н. Співець вилюднення та вивільнення: огляд життя і творчості Володимира Рутківського / Н. Марченко // Дивослово. - 2014. - №11. - С. 15-21.
 • Ніколашина Т. Функційні та словотвірні особливості редуплікатів у трилогії «Тореадори з Васюківки» В. Нестайка / Т. Ніколашина // Література. Діти. Час. - Вип. 4. - Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2012. – C. 112-123.
 • Павлів І. Володимир Рутківський. «Джури козака Швайки»: дидактичні матеріали і методичні орієнтири до вивчення твору / І. Павлів // Дивослово. - 2014. - №11. - С. 22-26.
 • Повчаючи з усмішкою: [рецензія на книгу В. Рутківського «Джури-характерники»] // Друг читача. – 2010. № 2. – С. 1.
 • Рутківський В. "Бомжі" дитячої літератури: [полеміка про наш казковий спадок] / В. Рутківський // Літературна Україна. - 2006. - 27 квітня. - С. 2.
 • Сорока В. Текст має бриніти, мов дзвін: [ексклюзивне інтерв'ю з Володимиром Рутківським] / В. Сорока // Освіта України. - 2014. - №41(3 лист.). - С. 12.
 • Сорока П. "Дитяча література немов попелюшка...": [бесіда з письменником] / П. Сорока // Літ. Україна. - 2008. - 12 червня. - С. 4.
 • Шевченківська премія - 2012 // Літературна Україна. - 2012. - № 7 (16 лют.) - С. 2.
 • Шевченківською премією нагородили двох письменників // Бібліотечна планета. - 2012. - № 1. - С. 34.
 • Щербакова Л. Задовго до Гаррі Поттера: [про іст. роман «Джури козака Швайки»] // Літературна Україна. - 2006. – 25 трав. - С. 6.
 • Щербаченко Т. У Гаррі Поттера з’явилися "конкуренти" в Україні: джури та мури дитячого письменника Володимира Рутківського / Т. Щербаченко // Дзеркало тижня. - 2011. - №2(22 січ.). - С. 14.

-           
         УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ, НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ, РЕЛІГІЙ
ТА ОХОРОНИ ОБЄКТІВ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
ОДЕСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
КОМУНАЛЬНА УСТАНОВА
«ОДЕСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ
Ім. В. КАТАЄВА»«Про роботу бібліотек, які обслуговують дітей, щодо відзначення 120 річчя народження
Валентина Катаєва»


Методичний лист

Одеса, 2016

                                                                                               «В блакитному тумані моря
                                                                                                  Біліє парус самітній,
                                                                                                  А  він благає бурь  у моря
                                                                                                   Немов у бурях є  спокій»                

                                                                                                            М. Ю. Лермонтов ( переклад М.Зерова)

               Валентин Петрович Катаєв народився 28 січня 1897 року в Одесі, в  родині вчителя, яка походила з старовинного  роду священнослужителів . Серед його близьких були архієпископи  - страдники, закатовані більшовиками.   Життя Катаєва – це життя  не просте, почасти, навіть, таємниче, це життя складної і суперечливої людини,  глибоко затягнутої у вирій подій ХХ століття. Він пишався тим, що був учнем Буніна і   білим офіцером, а в Червоній армії командував артилерійською батареєю на Донському фронті, він сидів в «розстрільному»  підвалі  губ чека, і щиро  приймав перші п’ятирічки , як початок нової ери («Время» вперед»)
              Перші літературні спроби  - вірші Катаєв публікував ще гімназистом з 1910 року в одеських газетах («Одесский вестник», «Южная мисль», «Одесский листок», «Лукоморье»  та інші).
             В 1915 році Валентин Катаєв , не закінчивши гімназію, пішов  добровольцем на фронт Першої  світової , був поранений два рази, отруєний газом-іприт.
            В 1919 році мобілізований вже до Червоної Армії,після служби  повернувся до Одеси, працював в ЮгРОСТА, зблизився з Юрієм Олешею, Едуардом Багрицьким.
           Рання творчість Катаєва – це своєрідний сплав реалізму, гострої спостережливості, іронії, романтичної піднесеності, сміливої фантазії. Все це  чітко простежується в ранніх розповідях та авантюрних романах («Опыт Кранца», «Золотое перо», «Остров Эрендорф», «Повелитель железа»)
       Пізніше - це викривальний пафос  розвінчання культу наживи, бідного радянського побуту і, так званого, «красивого життя» («Растратчики», «Квадратура круга»)
     А далі - це трилогія, що визначила головну тему творчості Катаєва – захоплення людиною, перипетіями її життя. Ідеологічні мотиви майже не впливають на загальний дух книг, де панують вірність і дружба, море і пригоди,  гумор, ліризм та героїчна патетика (« Волны Черного моря»)
    В сорокові роки Катаєв пише чарівні казки для дітей  про перемогу добра («Дудочка и кувшинчик», «Цветик-семицветик», «Жемчужина», «Пень», «Голубок»)
     Сьогодні , коли військові дії охопили схід України, і поняття усиновлення набуло сучасного змісту, знову популярною   стає  повість Катаєва «Син полка», розповідь про  хлопця – сироту, усиновленого бойовим полком.
       5 років життя Катаєва – робота головним редактором журналу «Юність». Катаєв зробив його провідним і передовим виданням, яке стає рупором «шестидесятників», відкриває  шлях до читача  всесвітньо відомим в майбутньому  авторам. В цей час він пише мемуарні твори , які  отримали величезну  популярність.
        Наступні десять років – це мемуарні творіння  – «Святой колодец», «Трава забвения», «Разбитая жизнь ,или Волшебный рог Оберона», «Алмазный мой венец».
         А  далі, у 80-ті роки,  були створені наступні  книги  - «Уже написан Вертер» ( про, не маючу сенсу, братовбивчу бойню – громадянську війну, де вершили суд комісари в чорних кожанках, розстрілювали без суду і слідства свої жертви  у гаражах), «Юношеский роман» (історія, що схожа на старовинний романс про кохання), «Сухой лиман» ( епілог  багатотомного роману, в якому життя пропущено крізь призму далеких спогадів, об’єднаних поетичною фантазією).
       Валентин Катаєв помер у 1986 році. Але повторюємо ще раз, і хай це не відчувається, як банальність, – талант і його творчість, що подаровані нам, живі. Катаєв повернувся до Одеси – міста свого щасливого дитинства і юності, книгами і меморіальною дошкою на Базарній, 4, назвою провулка та іменем  бібліотеки – Одеська  обласна дитяча бібліотека імені Валентина Катаєва, скульптурою  Петі та Гаврика, що є  пам’ятником великому почуттю дружби на все життя.  
        Пропонуємо в рік, який мешканці Одещини законно  можуть назвати роком 120-річчя видатного земляка, провести  святкові заходи, як для дітей, так і для їх вихователів та батьків,  під загальною назвою «Життя, осяяне мрією».
       Для дітей молодшого віку цікавим буде комплекс заходів «Добре чарівництво планети казок Валентина Катаєва».
        Бажано до цього комплексу оформити виставку під такою ж назвою, яку прикрасити відео композицією з  дитячих малюнків за сюжетами казок.  Виставку слід святково презентувати, супроводжуючи акцію показом мультфільмів  «Цветик-семицветик», «Последний лепесток», «Дудочка и кувшинчик». Під час презентації  можна провести відому за методикою акцію «Читаємо казку». Можливо, у цій акції, крім дітей, візьмуть участь і  учасники художньої самодіяльності будинку культури (театральна студія), вчителі.
        Наступний захід  - це обговорення казок, що слід вибудувати, як розповідь про життєві ситуації, котрі  діти забажають  вирішити на казковий спосіб. Наприклад, «Щоб я зробив (ла), якщо у мене була би чарівна квіточка з сіма пелюстками?», «Чому в казках програють ледачі, чому Женя попрохала дідуся – боровичка повернути їй глечика?», «Чому вчать казки Катаєва «Пень» та «Жемчужина»? (Право на шану треба заслужити добрими і потрібними усім справами, інакше залишишся одиноким, висміяним, і непотрібним стане те, що раніше здавалось цінним). Можливий і театралізований, силами учасників творчих гуртків, показ казкових ситуацій і їх обговорення.
      Для дітей  5-9 класів розповідь про ювіляра можна побудувати в наступному комплексі:
-          Підготовка  і святкове відкриття виставки «Парус і море:  поезія дружби» з підрозділами «Життя в пошуках жар-птиці», «Одеса – романтична та героїка дружби», «Завжди новий Катаєв». Ця  акція може бути організована за наступним сценарієм : розповідь про романтику життя ювіляра , особливу увагу слід приділити одеському періоду життя та  розповіді про Одещину  в найбільш відомих  творах автора, художнє читання  уривків прози, віршів за участю учасників творчих гуртків. На відкритті можна показати уривок з п’єси «Квадратура кругу» силами членів художніх самодіяльних колективів, або кадри з фільмів серіалу «Волны Черного моря».
-          Для святкування цієї дати корисно пригадати,  сьогодні не зовсім популярну класичну  форму бібліотечного спілкування, – читацьку конференцію, яку пропонуємо провести за тетралогією «Волны Черного моря». Бажано , щоб усі книги експонувались на виставці , яку приблизно  можна назвати «Політ мрії та реальність життєвої боротьби» .Ц і книги  неодноразово  ставали  сюжетом фільмів,  а море і пригоди –  один з рецептів, щоб, наприклад, книга «Белеет парус одинокий», де панують вірність і дружба,  захопила юного читача на довгі години читання. «Хуторок в степи» - ця книга цілком цікава  сучасним підліткам: тут і подорож Європою, і рейдерські атаки  на «малий бізнес», і перше кохання. «Катакомбы» - партизанська боротьба під час Другої світової. Багатотомник Катаєва проводить своїх героїв  від романтики дитячої дружби, від хлоп’ячих пригод та відчуття радості життя до дорослих проблем та випробувань,  і доводить, що дитяча дружба зберігається на все життя і допомагає завжди. Для обговорення можна винести такі питання: «Що для тебе почуття ДРУЖБИ і чи знаходиш ти своїм думкам підтвердження в книгах Катаєва?», «Чи захопила тебе романтика Одеси – міста дитинства Петі і Гаврика? Чим саме?», «Героїка і  перебіги партизанської боротьби в Одесі. Чи зміг би ти без коливань  включитись  у боротьбу за незалежність і недоторканість України?», «Чи вважаєш ти Катаєва письменником сучасним  і зрозумілим сьогодні?», «Чи згодний ти з одним з  висловлювань  автора  «Відчуття нерухомості не було…»?». Обговорення може йти і за іншими питаннями, які  виникнуть за ініціативою учасників конференції. В цьому разі готовий до дискусії має бути модератор конференції – викладач літератури або бібліотекар.
-          За повістю «Син полка» можна організувати захід, який умовно назвемо «час милосердя», головною темою цієї акції є доведення літературними засобами до дитячої свідомості необхідності реалізації  важливих ідей сучасного часу – волонтерства, благодійництва, усиновлення, підтримки переселенців з території військових дій. Підготовлена до акції виставка «Сирітству «Ні» в усі часи» повинна, крім самої книги Катаєва, експонувати сучасні матеріали періодичної преси з названих питань. Корисно було б щоб учасники літературних гуртків читали власні твори, можливо запросити учасників волонтерського руху, батьків усиновителів.  
        Для викладачів можна організувати літературні читання, присвячені мемуаристиці Валентина Катаєва. Під час заходу буде презентовано  виставку «Магія Катаєвської  прози» , на якій будуть експонуватись  «Волшебный рог Оберона», «Алмазный мой венец», «Святой колодец», «Трава забвения», видання літературних критиків про творчість ювіляра. Бажано, щоб виставка була поповнена виданнями про тих осіб, про кого згадує автор. Якщо є можливість, корисним доповненням до виставки мають бути Інтернет матеріали. Виставка  дасть тему для обговорення, для літературних спогадів, для розвитку  планів щодо викладання катаєвської теми учням різного віку, осучаснення проекту щодо вивчення історії Одещини, що набирає активності у зв’язку з 85 річницею області.
        Посилання: дивись «Літературні новини» на блозі КУ «ОДБ імені Валентина Катаєва»

Підготувала лист головний бібліотекар
науково-методичного відділу         Амельченко Ю.С.
Відповідальна за випуск                   Палій Т.А.  
      МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ
УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ, НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ, РЕЛІГІЙ ТА ОХОРОНИ ОБ’ЄКТІВ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
 «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ ім. В. Катаєва»
                                                                                      Науково-методичний відділ           
                                               ЦІКАВИНКИ ПРО ЯПОНІЮ
Методичний лист на допомогу роботі бібліотек, що обслуговують дітей, в рік Японії в Україні.
               Президент України Петро Порошенко на зустрічі з губернатором міста Кіото Кеїдзі Ямамадою оповістив  його і японський уряд про те, що 2017 рік  буде оголошено роком Японії в Україні. Про те ж сповістив громадськість прес-секретар голови держави.
            11 січня 2017 року Президент України підписав Указ « Про оголошення 2017 року Роком Японії в Україні», який стає важливою віхою в українсько - японських двосторонніх відносинах, сприятиме зближенню культур та народів, посилюватиме між людські контакти. Японія постійно висловлює незмінну і тверду підтримку незалежності і територіальної цілісності України.
              Плануючи роботу на виконання Указу Президента слід обов’язково  взяти до уваги те, що в 2017 році виповнюється 25 років з моменту визнання Японією незалежності України та встановлення дипломатичних стосунків між нашими країнами.
              Активізація бібліотечної роботи з дітьми щодо підвищення інформативного і популяризаторського впливу  піде на користь не тільки розширенню світогляду дитини, але й сприятиме  вихованню таких якостей, які властиві японському народу – патріотизм, організованість, кодекс вірності і честі, колективне мислення,працелюбність, збереження і повага до традицій, інноваційне мислення і успішне втілення інновацій. «Терпіння та праця – рецепт успіху по-японські» (Ейкіті Нісікава – відомий успішний бізнесмен).
            Пропонуємо деякі  методичні поради в цьому напрямку.
          Головною формою загально районної (міської) участі бібліотек  у виконанні, заявлених в Указі Президента, заходів повинен стати «Тиждень  Японії» в бібліотеках.
        Крім цього, враховуючи невелику обізнаність дитячого контингенту з довгим край складним шляхом, який вивів державу з стану феодальної, дуже закритої країни, до ряду провідних держав світу, необхідно щомісячно проводити ілюстровані(тобто з показом відеоряду – документальний фільм, мультфільм, географічна карта, матеріали з Інтернету, техніка вироблена за методиками знаменитих фірм,фото знаменитих японських спортсменів, власні ори гамі, хризантеми та інш.) бесіди, диференційовані для різних вікових категорій. Кожну  з бесід слід скоординувати з викладацьким складом  школи і спрямувати її на розширення знань дітей про державний устрій, історію, традиції, культуру
           Японія займає в світі одне з перших місць за рівнем доходів на душу населення, вирізняється одним з найвищих рівнів освіти, пишається своїми видатними досягненнями в науці, техніці, культурі.
        Японія стала державою, яка повстала  після знищувального атомного бомбардування, і дівчинка Садако та її журавлики стали в усьому світі символами стійкості і віри в перемогу добра. Як відомо ,Садако  встигла зробити лише 644 журавлики (за легендою потрібно було 1000) і весь час молилась про мир у всьому світі. Зараз біля підніжжя її пам’ятника у Хіросимі завжди лежать гірлянди журавликів, які надсилають діти з усього світу. Бібліотеки можуть проявити ініціативу щодо майстер класу з вироблення паперових журавликів, з метою у чергову річницю бомбардування покласти ці гірлянди біля виставки, присвяченої Японії.
           Беручи до уваги те, що бібліотеки, особливо сільські, не мають великого репертуару друкованих матеріалів про Японію, необхідно  розробити графік пересувних виставок на тему «Японія – поступ століть», «Японія: відома та загадкова», «Японія і Україна : новий крок державних взаємовідносин» .
           Кожний день «Тижня Японії» пропонуємо присвятити окремим сторінкам  знань про Японію.
День 1. «Країна  островів, вулканів, тайфунів, землетрусів і сакури» (географія і природа)
День П. «Парламентська монархія і демократична система правління: історія і сучасність» (державний устрій, історичні символи держави)
День Ш. «Національні риси характеру  і розвиток  економіки – внесок у світову цивілізацію»
День 1У. «Освіта – джерело успіху. Тисячі ієрогліфів та дві азбуки у додачу у світі комп’ютерних технологій»
День У. «Японська історія і культура –  ніндзя і сьогуни , ізоляція країни до середини Х1Х століття і імператорські династії, театр Кабукі і Куросава,  чайна церемонія і ікебана, суші і кімоно – неповторність і самобутність в усьому »
День У1 «Спорт – шлях самурая »
День УП «Україна і Японія : нові можливості співпраці в усіх цивілізаційних сферах»
          Традиційним заходом щодо закріплення знань про Японію стануть конкурси:
-         Для учнів 1-4 класів вікторина «Подорожуємо країною вогнем  дихаючих гір». Пропонуємо питання,які повинні бути сформульовані  після проведення циклу ознайомчих бесід,:
-         «Міф про створення країни»?(Краплі  зі спису бога, який спускався по радузі, щоб відділити земну твердь від води)
-         Сучасна столиця Японії? (Токіо)
-         Назвіть найкрупніші японські острови (Хонсю, Хоккайдо, Сікоку, Кюсю)
-         Головні якості японського характеру ?(патріотизм, наполегливість, працелюбність, беззаперечне підкорення старшим, дисципліна, повага до традицій, до національної  культури)
-         Хто такі ніндзя? (розвідники)
-         Що таке тайфун? (за японською «великий вітер», ураган, який супроводжується зливами)
-         Чому Японія є країною землетрусів, які з’являються тут  чи не найчастіше у світі? (Японські острови лежать на тектонічних плитах, які рухаються зі швидкістю 1 сантиметр на рік)
-         Скільки років державному прапору і Гімну  Японії ?(Прапор, прийнятий у ХУП сторіччі, тексту Гімну 1000 років)
-         Яка історія дівчинки Садако? (Захворіла на рак крові після атомного бомбардування, почала в лікарні створювати паперових журавликів, які за легендою (1000 одиниць) повинні допомогти одужати, встигла зробити лише 644, є символом стійкості).
          Бібліотекар може на такому ж рівні розробити ще ряд питань, доступних для дітей молодшого шкільного віку. Переможець вікторини має отримати винагороду у вигляді або фігурки ніндзя, або книги японських казок, або дитина отримає  відзнаку - диплом.
         Для дітей старшого віку конкурс може бути у вигляді творчого завдання – написання есе. Наприклад, завдання може бути сформульоване наступним чином: «Конституція Японії збудована  на трьох головних принципах: суверенітет, повага до прав людини, відмова від війни назавжди. Спільність цих принципів з державною позицією народу України».
            Творче завдання може бути надане  і за наступними темами «Історія і сучасність держав Україна і Японія: незалежність і  головні принципи розвитку», «Державна роль України і Японії в світі: ООН, дипломатія, державні візити», «Спортивні досягнення і національні традиції  держав у спорті і фізичній культурі», «Японські і українські свята: краса, радість і гордість».
            Творче завдання може бути побудовано і у вигляді  мистецьких робіт, в яких проявиться ініціатива учнів: малюнків, витворів, що співпадають з методиками японського мистецтва ори гамі, ікебана, віршів та ін.
          Після завершення конкурсу можна увійти з проханням опублікувати в місцевій пресі кращі дитячі есе.  Визначенням переможця займеться  спеціальна конкурсна комісія у склад якої увійдуть викладачі, працівники культури. Бажано отримання переможцем призу.
           Спільно з будинком культури можна спробувати постановку у дуже скороченому вигляді оригінальної п’єси класичного японського театру : актори в масках, сюжет з японської міфології, текст не потрібен – пантоміма і японська музика .
           Згідно з заходами, викладеними в  Указі  Президента, бібліотеки можуть ініціювати проведення «круглого столу», в якому візьмуть участь  представники місцевої громади – державні службовці, працівники органів місцевого самоврядування,  викладачі, громадські діячі, працівники закладів культури. Тема «круглого столу" може бути визначена наступним чином: «Активізація двостороннього співробітництва Україна і Японія: спільність державних інтересів і використання досвіду на місцевому рівні».
           
Посилання: https://uk.wikipedia.org/wiki/Японія

Склала:  Амельченко Ю.С., головний бібліотекар

Відповідальна за випуск: Палій Т.А., директор
           

Комментариев нет: