четверг, 7 июля 2016 г.

Народні купальські обряди з вінками та вогнями традиційно проводять з вечора 6 липня і в ніч на 7 липня. День, коли відзначається свято Івана Купала, є одним з найпопулярніших і містичних свят. Це ніч єдності з природою, незвичайних традицій та обрядів. Пропонуємо вам кілька цікавих фактів про це свято.
Івана Купала 2016: дата, історія та традиції свята
У ніч з 6 на 7 липня святкуємо Івана Купала - одне з найвеселіших слов'янських свят.
День, коли відзначається свято Івана Купала, є одним з найпопулярніших і містичних свят серед слов'ян. Це ніч єдності з природою, незвичайних традицій, цікавих обрядів.
У наш час особливо його любить молодь за можливість весело і цікаво провести літню ніч. Хоч свято Івана Купала і є православним, для простих обивателів цей день, коли можна досхочу накупатися і зарядитися позитивними емоціями, також має велике значення.
Коли відзначається свято Івана Купала в 2016 році
З настанням літа практично кожну дівчину, яка не хоче пропустити чарівну Купальську ніч, починає цікавити питання - коли ж святкують Івана Купала? Велике православне свято завжди відзначається в один і той же день і в 2016 році відсвяткувати Івана Купала, а також випробувати масу хороших вражень від галасливого і вкрай веселого заходу можна буде в ніч з 6 на 7 липня.
Цей час треба провести з рідними та друзями у водойми, хлюпаючись у воді, граючи на гітарі і розводячи багаття. Потрібно тільки врахувати, що це ніч з середи на четвер, а вранці багатьом на роботу і навчання.
Історія свята Івана Купала
Спочатку, цей день носив язичницький характер. День Івана Купала здавна присвячували слов'янського божества Купали і Сонцю. Раніше, ще до прийняття християнства, це свято відзначалося на Русі в день літнього сонцестояння, 22 червня.
З приходом християнства, свято приурочили до дня народження і чесного славного пророка і Предтечі, Іоанна Хрестителя і почали відзначати 24 червня. А в багатьох селах і селах свято Івана Купала називали Івановим Днем.
Час тече непомітно... і з переходом на григоріанський календар з юліанського, день, коли відзначається Івана Купала, просунувся ще далі і, з тих пір і понині, свято припадає на 7 липня. Можна зробити висновок, що своє первісне значення свято Івана Купала втратив, адже він більше не відзначається в день літнього сонцевороту. Однак у деяких європейських країнах цей день також відзначається в період з 20 по 24 червня.
Традиції свята Івана Купала
Іванов день багатий традиціями, ритуалами та обрядами. Незважаючи на специфічність деяких звичаїв, багато традиції дійшли і до наших днів. В цей день особлива увага приділялася природі. Символом свята було Сонце. Як стверджували селяни, в цей день активність Сонця досягала свого максимуму, після чого справа повільно йшло до зими.
З самого раннього ранку дня Івана Купала весь народ з поселень можна було зустріти на річках і озерах. Вважалося, що купання у воді у це свято очищає як тіло, так і душу. Ті ж, у кого по близькості водойм не було, відправлялися в баню. Однак далеко не всі поспішали в цей день поринути у водоймі – деякі люди вважали, що в день Івана Купала річки, озера і ставки наповнюються нечистю, яка може їх знищити.
В цей день навіть вогонь наповнювався чарівними властивостями, тому, що цілі села розпалювали багаття і молоді люди стрибали через палаючий вогонь поблизу водойм. Вважалося, що якщо перестрибнути через багаття в день Івана Купала – весь рік будуть переслідувати везіння і щастя. Ця традиція збереглася і понині в деяких селах.
Після купання всі жінки – від молоденької дівчини до літньої, навченою досвідом бабусі – вирушали в ліс на пошуки трав. Деякі збирали їх для ворожінь, хтось для обрядів, щоб потім лікуватися цими травами самої або лікувати близьких.
Особливою цінністю вважається зустріти в ніч Івана Купала цвіт папороті, який розпускається усього на кілька хвилин, потім зникає. У той час, поки прекрасна половина збирала лікувальні трави, чоловікам потрібно було зрубати невелике дерево висотою в півтора-два людських зрости.
Зрубане деревце встановлювали на місці гуляння, а дівчата прикрашали його потім квітами і стрічками. У народі таке дерево носило назву "купайла" чи "марену". В день Івана Купала прийнято було розповідати розповіді та історії, які описували чари, пов'язане з природою і рослинами. Вважалося, що завдяки рослинам (того ж квітки папороті) можна відшукати незліченні багатства, зариті скарби і так далі.
Також за допомогою деяких рослин, що володіють чудодійними властивостями, можна зцілитися. Біля багаття, влаштовували пишні гуляння з грою в пальники, безліччю обрядів та розкішним бенкетом. Однак, з приходом православної церкви, всі язичницькі обряди зазнали суворому засудженню. Незважаючи на це, деякі люди все ще продовжують їм слідувати. Згодом, усе змішалося – і релігія, і народні повір'я.
Обряди на Івана Купала Чудове свято починається рано вранці 6 липня. Зі сходом сонця бажано вмитися свіжої ранкової росою або скупатися в річці. Ця процедура позбавляє від зморшок і прищів, дає дівочій красі розкритися на повну потужність, а хлопцям обіцяє міцне тіло і здоровий дух. Якщо ж росою обприскати стіни, підлога і стеля будинку, то його покинуть такі шкідники, як таргани, мошки, міль і мурахи. На Івана Купала припадає розквіт природних сил. Тому трави в цей день володіють особливими лікувальними властивостями. Травники і травниці намагаються поповнювати свої запаси саме в цей день. Вважалося, що якщо зірвати квітку богатки, покласти під подушку і квітка через пару годин розпуститься – незабаром дівчина зустріти свою долю! Якщо ж квітка богатки зав'яне – в цьому році про заміжжя можна і не думати.
Незаміжні дівчата в ніч Івана Купала плели вінки з трав і квітів і кидали їх у воду. Вінок потрібно було плести за особливою технологією, що включає в себе 12 видів рослин. По тому, як поведе себе вінок на воді, визначали своє майбутнє жіноче щастя.
Якщо вінок потоне - в найближчий рік заміж дівчину не покличуть. Якщо вінок навіть від берега не відплив – суджений десь зовсім поруч. Якщо ж вінок поплив досить далеко, то любов прийде здалека. В ніч на Івана Купала, з 6 на 7 липня, не прийнято спати. Всю ніч молодь повинна вигнати злі сили допомогою гучних гулянь, пісень і танців.
Обов'язково палили обрядове вогнище, через яке стрибали парами і поодинці. Якщо пара молодих людей, перестрибнувши через вогнедишну"перешкоду", не розімкнула рук - будуть жити довгим і щасливим сімейним життям. Якщо руки розімкнулись - майбутнє пари вкрай туманно. Можна стрибати і поодинці. Такий обряд приманює удачу і дарує життя, повну успіху і здоров'я.

Комментариев нет: