Шукати в цьому блозі

вівторок, 27 грудня 2016 р.

Методичний лист
УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ, НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ, РЕЛІГІЙ
ТА ОХОРОНИ ОБЄКТІВ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
ОДЕСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
КОМУНАЛЬНА УСТАНОВА
«ОДЕСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ
ім. В. КАТАЄВА»




«РОМАНТИК В ПОШУКАХ ПРИГОД,  ІСТОРИК І ДОБРИЙ КАЗКАР»



Методичний лист

«Про роботу бібліотек, що обслуговують дітей, до 80-річчя письменника, мецената і громадського діяча Володимира Рутківського»




 Одеса, 2016

«Яке то  неймовірне щастя – бути просто людиною»
                                                                                                         В. Рутківський
                   
 Володимир  Рутківський – один з найпотужніших українських письменників, а його книжки – велика насолода не лише для юного, а й для цілком дорослого читача, який не втратив здатності дивуватись, переживати, мріяти, любити. 
                    Письменник народився 18 квітня в с. Христителеве Чорнобаївського району Черкаської області. Навчався в Одеському політехнічному інституті (нині Національний політехнічний університет).І надалі усе життя пов’язав з Одещиною. Закінчив Вищі літературні курси. Працював на Одеському суперфосфатному заводі, редактором  Одеського телерадіокомітету, кореспондентом газети «Одеські вісті». З 1969 року – член Одеської обласної організації Національної спілки письменників України.
                 Літературну діяльність розпочав як поет. У його доробку поетичні  збірки «Краплини сонця», «Плоти», «Повітря на двох», «Знак глибини», «Відчиніть Богданове вікно», «Рівновага», «День живої води».
                А надалі письменник починає  творити переважно для дітей і юнацтва: повісті «Аннушка», «Гості на мітлі», «Бухтик з тихого затону», «Канікули у Воронівці», «Намети над річкою», «Слуга баби – Яги», повість-легенда «Сторожова застава», книга нарисів «Земля майстрів», п’єса-казка  «Прибульці», історичний роман «Сині води», книга про фашистську окупацію під час Другої світової війни «Потерчата», пригодницька  тетралогія про джур «Джури козака Швайки», «Джури характерники», «Джури і підводний човен», «Джури і Кудлатик».
            Творчість письменника удостоєна багатьох нагород: премія імені Лесі Українки, літературна премія імені М. Трублаїні, премія імені В.Близнеця, Національна премія імені   Т. Шевченка, премія освітнього фонду імені Ярослава Мудрого. Роман «Сині води» став книгою року Бі-Бі-Сі – 2011. Але найголовнішою премією автора ми вважаємо любов і нескінчений  інтерес  читачів різного віку до книг і їх героїв, які потрапляють до безлічі захоплюючих пригод, з яких  виходять переможцями.
         Рутківським заснована приватна мистецька премія «Джури».  Премію «Джури» присуджують за нові твори для дітей і юнацтва історично  - краєзнавчої тематики, а також за ілюстрації до книжок та літературно-критичні праці, спрямовані на виховання в дитині національної лояльності та загально – людських  духовних цінностей . Першим переможцем цієї премії став  художник – ілюстратор Максим Паленко,  2014  року – письменник Анатолій Качан.
           Окремі твори автора виходять в перекладах білоруською, болгарською, угорською, польською, чеською та іншими іноземними мовами.
            На відзначення ювілею  письменника  слід  розпочати підготовку за два тижні  до  дати.  Пропонуємо для різних вікових категорій учнів провести в цей період  наступні заходи:
 «Ранок - мандрівку у країну добрих казок» (для учнів 1-3 класів) , під час якого  розповісти учасникам про  могутню силу добра у повісті-казці «Аннушка», про вміння  протистояти злим силам   у казці «Гості на мітлі», про веселі, добрі та смішні події, коли перемагає щире співчуття, в повісті – казці «Бухтик з тихого затону».  Під час заходу можна оголосити конкурс на кращий малюнок за сюжетами  казок-повістей Рутківського. Ці малюнки прикрасять головну виставку під час святкування ювілею.
«Ранок - мандрівку у пригодницьку країну козацької слави»(для учнів  4-9 класів). Зрозумілішою  і яскравішою зробить розповідь про книги (тетралогія «Джури» - «Джури козака Швайки», «Джури характерники», «Джури і підводний човен», «Джури і Кудлатик», історичний пригодницький роман «Сині води») відео-ряд  - показ буктрейлерів за творами «Джури козака Швайки» , що вже набули популярності в соціальних мережах. Маємо впевненість, що ця розповідь, а потім читання цих книг,  відкриє для підлітка  світ пригод, за якими він буде слідкувати з широко розплющеними від захвату очами. А саме ці пригоди  відкриють для нього велич і героїзм  минулого нашої держави.
          Бібліотекарю слід продумати можливість театралізованого представлення дітям казок і романів Рутківського, якщо у клубному закладі є театральний гурток.  До речі, як відомо, Рутківський є автором  п’єси – казки «Прибульці». Саме її можна поставити силами гуртківців.
        Дітей  зацікавить розповідь про дитинство Володимира Рутківського. Як згадує письменник: «Дитинство моє минуло над Сулою, поміж Руссю і Диким  степом. Саме в наших місцях зупинявся князь Ігор перед невдалим походом на половців. І з полону тікав теж через наші місця. У наших місцях бився Наливайко, неподалік народився Морозенко – той самий, за яким плакала Україна. Тож жити поза історією я просто не міг».   В рідному селі Велика Бузинівка на Черкащині Володимир Рутківський із товаришами – школярами розкопав стоянку кінця ашельської епохи (близько 300 тисяч років тому) Це відкриття було таким вагомим , що академік-археолог Іван Шовкопляс заніс стоянку до значних історичних відкриттів.  Усі  факти дитячої біографії ювіляра  можна підтвердити яскравою розповіддю про ці події учнів – учасників заходу та показом на карті України цих місць.
         До відома, організаторів  заходів: у  грудні на екрани виходить фільм «Сторожова застава (пригодницьке фентезі Юрія Ковальова за  однойменним твором Рутківського).
          Можливо у цей час запросити викладачів на засідання «круглого столу», де обговорити питання «Як використовувати історично – пригодницьку прозу Володимира Рутківського у  національно - патріотичному вихованні  дітей різних вікових категорій?»
          Ефективним методом підвищення інтересу до творчості письменника вважається проведення вікторин.
            Пропонуємо питання  вікторини для учнів  молодшого віку:
В якій  повісті розповідається про пригоди дівчинки, що поїхала в село на канікули? («Аннушка»)
Як можна витягти відро, яке впало в колодязь? («кішкою», повість «Аннушка»)
Чи колючі голки у маленького їжачка? («ні», повість «Аннушка»)
В якому селі з Василем та Степаном  трапляються незвичайні пригоди? (в Горобцях повість-казка «Гості на мітлі»)
Як звали бабу ягу та її кота ? (Ядвига Олізарівна та Аристарх (казка – повість «Гості на мітлі»)
Який підступний намір бажала здійснити баба яга (викрасти дівчинку Таню та зробити її своєю наступницею. Казка-повість «Гості на мітлі»)
Звідки беруться мавки з лісовиками? Хто запитав про це, хто і що відповів? (запитала дівчинка  Наталя, відповів Коля Горобчик: «Бабуся колись мені казала, що мавки – то дівчатка , що загубились у лісі чи болоті, а хлопчики у лісовики йдуть». Повість – казка «Намети над річкою»)
Що подарував заєць? (торти, але це була вигадка Костянтина Івановича. Повість-казка «Намети над річкою»
Хто допоміг  одужати  дівчинці  Олі? ( Її друзі. Повість – казка «Бухтик з Тихого затону»)
Чому вчать казки Володимира Рутківського (доброті, уважному , бережливому відношенню до рідної природи, працьовитості, щирому співчуттю, дружбі)
Бібліотекар може за власною ініціативою  додумати ще ряд питань за казками Рутківського. Правильна відповідь на питання повинна оцінюватись кількістю балів, що виявить переможця, який повинен отримати нагороду у вигляді диплома, грамоти.
              Маємо впевненість, що форма читацької конференції за книгою «Сині води» найбільш чітко спрямовує погляди читачів – тинейджерів  у національно-патріотичне русло. Пропонуємо провести цей захід в період підготовки до ювілею автора і розглянути на ньому наступні питання:
Чи долає потяг до свободи будь – які перепони?
Чи згоден ти з думкою автора про те, що справжній патріотизм іде рука об руку з глибокою і щирою приязню й повагою до іншої нації?
Як дивишся ти на досі мало вивчену сторінку з вітчизняної історії – битву на річці Сині води?
Чим близький до твоїх поглядів образ князя  Дмитра Боброка?
Підлітки – герої повісті(Петрик і Тимко)і: чи бажав би ти у машині часу бути на їх місці?
Чи є в повісті герої, яким ти не хотів би наслідувати ані в звичках, ані в діях? Чому?
          В нагоді до підготовки ювілейного свята  стане  літературна вікторина для учнів 5-9 класів  за історично пригодницькою повістю «Джури козака Швайки». Пропонуємо примірні питання:
В якому столітті відбувається дія роману? (ХУ століття)
Про яку історичну подію згадується в творі? (Битва під Синіми водами)
Що означає татарською мовою слово «козак»? (вільна людина)
Ким був козак Швайка? (розвідник-вивідувач)
Яке прізвисько отримав Демко від діда Кібчика? (Дурна Сила)
Хто водночас служив і татарам і шляхті? (Тишкевич)
Чому навчав Санька дід Кудьма? (Ворожбі і знахарству)
Як називалось житло козаків? (курінь)
Про кого козаки вирішили : «На острові їх тут не буде»? (про жінок)
Інші питання подаються на розгляд бібліотекаря.
         Ця вікторина, мабуть, теж повинна оцінюватись балами (правильність відповіді і швидкість її надання). Переможець отримує диплом, грамоту.
        18 квітня бібліотека повинна провести ювілейний святковий ранок, запросивши до участі викладачів, працівників клубу. Підготовка до свята проводиться за активною участю учасників мистецьких гуртків.
       Під час свята презентуємо книжкову виставку «Україна: наша історія, наші казки, наша країна в творах Володимира Рутківського» (до 80-річчя письменника) з підрозділами : «Добрий казкар», «В пошуках історичних відкриттів"«Герої Рутківського: погляд сучасника» . Крім літератури, примірний список якої надається в кінці методичного листа, виставка має бути прикрашена малюнками дітей за творами ювіляра, історичними  предметами побуту Х1У – ХУ століть, які може надати краєзнавчий музей, деякими природними деталями – гілками, де по легенді живуть мавки, сухою травою з озера, в якому живуть водяні,мітлою – транспортом баби яги, які зроблять виставку яскравою і незабутньою. Ефективніше б сприймалась презентація, якщо б про розділи виставки розповідали діти. Надалі повинна бути представлена мистецька частина презентації: уривки фільмів на сюжети творів ювіляра, козацькі пісні, театралізовані  казки на сюжети автора. Можна запропонувати і костюмоване свято – усі запрошені в костюмах за мотивами творів : козаки, казкові персонажі та інш. Велике враження на присутніх зробить читання віршів Рутківського, таких як, наприклад, «Після битви під Берестечком». Надаємо деякі  строфи , які викликають велике враження :
Село вирувало – вели козака,
Свого,
Що до Січі скрадався по згарах.
Сміялись ловці і гадали, яка
Йому буде кара.
  …………………..
Що страта повільна, що – муки, що – болі,
Коли вколо тебе перевертні – браття,
На власній землі яничари, ізгої!
Для них , не для тебе вкопати б розп’яття
  ………………………………………………………………
Уже й голова покотилась, -
А губи молились,
молились,
молились !     
           У автора є ще досить віршів героїчного патріотичного напрямку, художнє читання яких слід використати під час підготовки свята.

      На допомогу організаторам ювілейних заходів  надаємо список літератури :

Твори
Аннушка: повесть: [для дітей мол. шк. віку] / В. Г. Рутківський; рис.Р. Вольского. – М.: Дет. лит., 1977. – 111с.
Бухтик из тихой заводи: повесть-сказка. / В. Г. Рутковский; худож. С. Былинский. – М.: Дет. лит., 1981. – 111 с.
Бухтик з Тихого затону: казкова повість: [для дітей мол. шк. віку] / В. Г. Рутківський; худож. Р. Попський. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2012. - 240 с.: ілюстр.
Відчиніть Богданкове вікно: вірші / В. Рутківський; мал. І. Гуть, Е. Колесов. - К.: Веселка, 1974. - 22 с.
Ганнуся: весела пригодницька повість: [для мол. шк. віку] / В. Г. Рутківський; іл. І.Клочковської. - Львів: Вид-во Старого Лева, 2012. - 252 с.: ілюстр.
Гості на мітлі: повісті-казки: [для серед. шк. віку] / В. Г. Рутківський; худож. Р. Безп`ятов, Г. Філатов. – К.: Веселка, 1988. – 286 с.
Грибний похід: уривок з повісті-казки «Бухтик з тихого затону» / В. Г. Рутківський // Веселка. – 2000-2001. – жовт. – С.8.
Двобій з тінню: роман: (перша частина трилогії "Сині Води") / В. Г. Рутківський. - К.: Джерела М, 2004. – 192 с. – (Під партою).
Джури і підводний човен: [роман]: заключна частина трилогії "Джури": [для серед. та ст. шк. віку] / В. Г. Рутківський; худож. М. Паленко. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2010. - 400 с.: ілюстр.
Джури козака Швайки: історична трилогія для дітей. Кн.1 / В. Г. Рутківський; худож. М. Павленко. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2007. - 432 с.: ілюстр.
Джури козака Швайки: іст.-пригод. повість / В. Рутківський // Однокласник. – 1995. - №8. – С.1-5; №9. – С.26-33; №10-11. – С.22-26; №12. – С.10-26.
Джуры козака Швайки: ист.-прикл. повесть / В. Рутковский // Одноклассник. – 1995. -№8. – С.1-5; №9. – С.26-33; №10-11. – С.22-26; №12. – С.10-26.
Джури-характерники: роман: [друга книга історичної трилогії "Джури": для серед. та ст. шк. віку] / В. Г. Рутківський; худож. М. Паленко. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2009. - 448 с.: ілюстр.
Змагання: вірш / В. Рутківський // Диво-Деревце. – 2013. - № 9-10. – С. 22.
Канікули у Воронівці: повісті: [для дошк. і мол. шк. віку] / В. Рутківський; худож. Г. Л. Лотиш. – Одеса: Маяк, 1989. – 174 с.
Потерчата: дитяча сповідь для дорослих, які так нічому й не навчилися / В. Г. Рутківський. - Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2013. - 256 с.: ілюстр.
Сторожева застава: повість-легенда / В.Г. Рутківський // Однокласник. – 1991. - №1. – С. 1-7; №2. – С.12-20.
Сторожова застава: повість із життя Київської Русі / В. Г. Рутківський. - Вид. друге. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2013. - 304 с.: ілюстр.
Стріли під сонцем: роман: (третя частина трилогії "Сині Води") / В. Г. Рутківський. К.: Зелений пес, 2004. - 64 с.
Література про життя та творчість
Володимир Рутківський: [біогр. довідка] // Письменники Радянської України: 1917-1987: біобібліогр. довід. / авт.-упоряд : В. К. Коваль, В. П. Павловська. - К., 1988. — С. 520.
Володимир Рутківський: [біогр. довідка] // Письменники України: біобібліогр. довід. – К., 2006. – С. 357: портр.
Володимир Рутківський: [біогр. довідка] // Сучасні письменники України: біобібліогр. довідник / упоряд. А. Гай. Уточн. і доп. - Біла Церква, 2012. – С. 389: портр.
Володимир Рутківський – дітям: (пам’ятка читачам-учням мол. та серед. шк. віку) / Одес. обл. б-ка для дітей ім. Н. Крупської; уклад. Л. Саєнко. – Одеса, 1991. – 6 с.
Володимир Григорович Рутківський: «Яке то неймовірне щастя – бути просто людиною!»: біобібліогр. нарис / М-во культури і туризму України; Держ. заклад «Нац. б-ка України для дітей»; авт. вступ. ст. Н. П. Марченко; уклад. Н. О. Гажаман. – К., 2009. – 76 с.
Рутківський Володимир Григорович: [біогр. довідка] // Письменники Радянської України: біобібліогр. довідник. – К., 1981. – С.232-233: фото.
«Дитяча література немов Попелюшка…»: [письменник про свою творчість та стан української літератури для дітей] / В. Рутківський; розмову записав П. Сорока // Літературна Україна. - 2008. – 12 черв. – С. 4.
Добрий та веселий казкар Володимир Рутківський: реком. бібліогр. список для читачів-учнів 4-6 кл. /Держ. б-ка України для дітей; уклад. Н. О. Гажаман. – К., 2002. – 14 с.: ілюстр.
«Звук павутинки»: [присудження В. Г. Рутківському літ. премії «Звук павутинки» ім. В. Близнеця за трилогію «Сині води»] // Літературна Україна. - 2005. – 21 квіт. – С. 2.
Бабич Н. Тритомна антологія «Зоряний дощ»: [серед авторів третього тому названо В. Г. Рутківського] / Н. Бабич // Літературна Україна. - 2009. – 29 січ. - С. 5.
Василашко В. Ластівка п’є на льоту: [про творчість номінантів на Нац. премію України ім. Т. Шевченка в галузі літератури для дітей] / В. Василашко // Літературна Україна. - 2008. - 7 лют. - С. 6.
Гаврош О. Володимир Рутківський: "Москва друкувала ті мої твори, які забракували в Києві": доросла розмова з дитячим письменником / О. Гаврош // Дзеркало тижня. - 2008. - № 35 (20 верес.). - С. 11.
Гаврош О. Джура української літератури: Володимир Рутківський наверстує час - виходять дві нові книги дитячого письменника з Одеси / О. Гаврош // Україна молода. - 2008. - 5 листопада. - С. 10.
Гаврош О. Одеський казкар-характерник: [зустріч з В. Рутківським] / О. Гаврош // Літературна Україна. - 2012.– № 6(9 лютого). - С. 12.
Гажаман Н. Життя та творчість В. Г. Рутківського: готуємось до уроків...: [із збірки "Книга творить людину"] /Н. Гажаман, Н. Марченко // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 10. - С. 75-94.
Гажаман Н. Життя та творчість В. Г. Рутківського / Н. Гажман // Шкільна бібліотека. – 2011. - № 10. – С. 75-94.
Глущак А. Здоровше з гумором живеться: [про Олійниківські свята, в яких активну участь брав В. Рутківський] / А. Глущак // Літературна Україна. – 2003. – 5 черв. – С.8.
Жук З. «Дзвін шабель, пісні, походи…»: [рецензія на книгу В. Рутківського «Джури козака Швайки»] / З. Жук // Друг читача. – 2007. - № 13. – С. 7.
Іванюк С. Головний критерій: [про кн. В.Г. Рутківського «Гості на мітлі», «Бухтик з тихого затону», «Канікули у Воронівці»] / С. Іванюк //Літературна Україна. 1990.– 8 лют. – С. 3.
Кизилова В. «Специфіка хронотопу пригодницько-історичної повісті В. Рутківського «Сторожова застава» / В. Кизилова // Література. Діти. Час. – Вип. 4. – Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2012. – C. 63-69.
Козак С. Володимир Рутківський: "Вірю не стільки в себе, скільки у своїх героїв": [інтерв’ю з письменником] / С. Козак // Літературна Україна. - 2012. - № 20. - С. 6.
Крат М. Володимир Рутківський: Мені, «оголтелому націоналісту», допомогла Москва: [інтерв`ю] / М. Крат // Друг читача. – 2010. - № 5. – С. 4.
Купріян О. Книжкові акценти: «Так» - Рутківському, «Ні» - Люко Дашвар: [ найкращі книги 2009 року за рейтингом сайту «ЛітАкцент»] / О. Купріян // Друг читача. – 2010. - № 2. – С.3.
Макарова Т. Формування патріотичного почуття у свідомості Джур-характерників / Т. Макарова // Література. Діти. Час. - Вип. 4. - Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2012. – C. 102-107.
Малюта І. Дарує радість дітям: [про книги В. Рутківського: зокрема "Джури козака Швайки", та "Джури-характерники" ] / І. Малюта // Культура і життя. - 2010. - № 5-6. - С. 30.
Марченко Н. Нам треба вчитися бути переможними!: [про історико-пригодницьку трилогію В. Рутківського "Джури..."] / Н. Марченко // Літературна Україна. - 2011. - 3 лютого. - С. 6.
Марченко Н. Співець вилюднення та вивільнення: огляд життя і творчості Володимира Рутківського / Н. Марченко // Дивослово. - 2014. - №11. - С. 15-21.
Ніколашина Т. Функційні та словотвірні особливості редуплікатів у трилогії «Тореадори з Васюківки» В. Нестайка / Т. Ніколашина // Література. Діти. Час. - Вип. 4. - Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2012. – C. 112-123.
Павлів І. Володимир Рутківський. «Джури козака Швайки»: дидактичні матеріали і методичні орієнтири до вивчення твору / І. Павлів // Дивослово. - 2014. - №11. - С. 22-26.
Повчаючи з усмішкою: [рецензія на книгу В. Рутківського «Джури-характерники»] // Друг читача. – 2010. № 2. – С. 1.
Рутківський В. "Бомжі" дитячої літератури: [полеміка про наш казковий спадок] / В. Рутківський // Літературна Україна. - 2006. - 27 квітня. - С. 2.
Сорока В. Текст має бриніти, мов дзвін: [ексклюзивне інтерв'ю з Володимиром Рутківським] / В. Сорока // Освіта України. - 2014. - №41(3 лист.). - С. 12.
Сорока П. "Дитяча література немов попелюшка...": [бесіда з письменником] / П. Сорока // Літ. Україна. - 2008. - 12 червня. - С. 4.
Шевченківська премія - 2012 // Літературна Україна. - 2012. - № 7 (16 лют.) - С. 2.
Шевченківською премією нагородили двох письменників // Бібліотечна планета. - 2012. - № 1. - С. 34.
Щербакова Л. Задовго до Гаррі Поттера: [про іст. роман «Джури козака Швайки»] // Літературна Україна. - 2006. – 25 трав. - С. 6.
Щербаченко Т. У Гаррі Поттера з’явилися "конкуренти" в Україні: джури та мури дитячого письменника Володимира Рутківського / Т. Щербаченко // Дзеркало тижня. - 2011. - №2(22 січ.). - С. 14.












Підготувала лист головний бібліотекар
науково-методичного відділу     Амельченко Ю.С.

Відповідальний за випуск           Палій Т.А.


понеділок, 26 грудня 2016 р.

Звонкий голос Петуха
Слышится издалека.
Это Новый год идет,
Голосисто нам поет.
Он несет с собой успех,
Он огнем согреет всех,
Будет ярким, позитивным,
Добрым, светлым, креативным.
Всем уверенность подарит,
С новым счастьем вас поздравит!



середа, 21 грудня 2016 р.

Методичний лист
УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ, НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ, РЕЛІГІЙ
ТА ОХОРОНИ ОБЄКТІВ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
ОДЕСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
КОМУНАЛЬНА УСТАНОВА
«ОДЕСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ
ім. В. КАТАЄВА» 

«Про роботу бібліотек, які обслуговують дітей, щодо відзначення 120-річчя народження
Валентина Катаєва»

Одеса, 2016



                                                                                               «В блакитному тумані моря
                                                                                                  Біліє парус самітній,
                                                                                                   ………………………………..
                                                                                                  А  він благає бурь  у моря
                                                                                                   Немов у бурях є  спокій»               
                                                                                                            М. Ю. Лермонтов ( переклад М.Зерова)
               Валентин Петрович Катаєв народився 28 січня 1897 року в Одесі, в  родині вчителя, яка походила з старовинного  роду священнослужителів . Серед його близьких були архієпископи  - страдники, закатовані більшовиками.   Життя Катаєва – це життя  не просте, почасти, навіть, таємниче, це життя складної і суперечливої людини,  глибоко затягнутої у вирій подій ХХ століття. Він пишався тим, що був учнем Буніна і   білим офіцером, а в Червоній армії командував артилерійською батареєю на Донському фронті, він сидів в «розстрільному»  підвалі  губ чека, і щиро  приймав перші п’ятирічки , як початок нової ери («Время» вперед»)
              Перші літературні спроби  - вірші Катаєв публікував ще гімназистом з 1910 року в одеських газетах («Одесский вестник», «Южная мисль», «Одесский листок», «Лукоморье»  та інші).
             В 1915 році Валентин Катаєв , не закінчивши гімназію, пішов  добровольцем на фронт Першої  світової , був поранений два рази, отруєний газом-іприт.
            В 1919 році мобілізований вже до Червоної Армії,після служби  повернувся до Одеси, працював в ЮгРОСТА, зблизився з Юрієм Олешею, Едуардом Багрицьким.
           Рання творчість Катаєва – це своєрідний сплав реалізму, гострої спостережливості, іронії, романтичної піднесеності, сміливої фантазії. Все це  чітко простежується в ранніх розповідях та авантюрних романах («Опыт Кранца», «Золотое перо», «Остров Эрендорф», «Повелитель железа»)
       Пізніше - це викривальний пафос  розвінчання культу наживи, бідного радянського побуту і, так званого, «красивого життя» («Растратчики», «Квадратура круга»)
     А далі - це трилогія, що визначила головну тему творчості Катаєва – захоплення людиною, перипетіями її життя. Ідеологічні мотиви майже не впливають на загальний дух книг, де панують вірність і дружба, море і пригоди,  гумор, ліризм та героїчна патетика (« Волны Черного моря»)
    В сорокові роки Катаєв пише чарівні казки для дітей  про перемогу добра («Дудочка и кувшинчик», «Цветик-семицветик», «Жемчужина», «Пень», «Голубок»)
     Сьогодні , коли військові дії охопили схід України, і поняття усиновлення набуло сучасного змісту, знову популярною   стає  повість Катаєва «Син полка», розповідь про  хлопця – сироту, усиновленого бойовим полком.
       5 років життя Катаєва – робота головним редактором журналу «Юність». Катаєв зробив його провідним і передовим виданням, яке стає рупором «шестидесятників», відкриває  шлях до читача  всесвітньо відомим в майбутньому  авторам. В цей час він пише мемуарні твори , які  отримали величезну  популярність.
        Наступні десять років – це мемуарні творіння  – «Святой колодец», «Трава забвения», «Разбитая жизнь ,или Волшебный рог Оберона», «Алмазный мой венец».
         А  далі, у 80-ті роки,  були створені наступні  книги  - «Уже написан Вертер» ( про, не маючу сенсу, братовбивчу бойню – громадянську війну, де вершили суд комісари в чорних кожанках, розстрілювали без суду і слідства свої жертви  у гаражах), «Юношеский роман» (історія, що схожа на старовинний романс про кохання), «Сухой лиман» ( епілог  багатотомного роману, в якому життя пропущено крізь призму далеких спогадів, об’єднаних поетичною фантазією).
       Валентин Катаєв помер у 1986 році. Але повторюємо ще раз, і хай це не відчувається, як банальність, – талант і його творчість, що подаровані нам, живі. Катаєв повернувся до Одеси – міста свого щасливого дитинства і юності, книгами і меморіальною дошкою на Базарній, 4, назвою провулка та іменем  бібліотеки – Одеська  обласна дитяча бібліотека імені Валентина Катаєва, скульптурою  Петі та Гаврика, що є  пам’ятником великому почуттю дружби на все життя. 
        Пропонуємо в рік, який мешканці Одещини законно  можуть назвати роком 120-річчя видатного земляка, провести  святкові заходи, як для дітей, так і для їх вихователів та батьків,  під загальною назвою «Життя, осяяне мрією».
       Для дітей молодшого віку цікавим буде комплекс заходів «Добре чарівництво планети казок Валентина Катаєва».
        Бажано до цього комплексу оформити виставку під такою ж назвою, яку прикрасити відео композицією з  дитячих малюнків за сюжетами казок.  Виставку слід святково презентувати, супроводжуючи акцію показом мультфільмів  «Цветик-семицветик», «Последний лепесток», «Дудочка и кувшинчик». Під час презентації  можна провести відому за методикою акцію «Читаємо казку». Можливо, у цій акції, крім дітей, візьмуть участь і  учасники художньої самодіяльності будинку культури (театральна студія), вчителі.
        Наступний захід  - це обговорення казок, що слід вибудувати, як розповідь про життєві ситуації, котрі  діти забажають  вирішити на казковий спосіб. Наприклад, «Щоб я зробив (ла), якщо у мене була би чарівна квіточка з сіма пелюстками?», «Чому в казках програють ледачі, чому Женя попрохала дідуся – боровичка повернути їй глечика?», «Чому вчать казки Катаєва «Пень» та «Жемчужина»? (Право на шану треба заслужити добрими і потрібними усім справами, інакше залишишся одиноким, висміяним, і непотрібним стане те, що раніше здавалось цінним). Можливий і театралізований, силами учасників творчих гуртків, показ казкових ситуацій і їх обговорення.
      Для дітей  5-9 класів розповідь про ювіляра можна побудувати в наступному комплексі:
-         Підготовка  і святкове відкриття виставки «Парус і море:  поезія дружби» з підрозділами «Життя в пошуках жар-птиці», «Одеса – романтична та героїка дружби», «Завжди новий Катаєв». Ця  акція може бути організована за наступним сценарієм : розповідь про романтику життя ювіляра , особливу увагу слід приділити одеському періоду життя та  розповіді про Одещину  в найбільш відомих  творах автора, художнє читання  уривків прози, віршів за участю учасників творчих гуртків. На відкритті можна показати уривок з п’єси «Квадратура кругу» силами членів художніх самодіяльних колективів, або кадри з фільмів серіалу «Волны Черного моря».
-         Для святкування цієї дати корисно пригадати,  сьогодні не зовсім популярну класичну  форму бібліотечного спілкування, – читацьку конференцію, яку пропонуємо провести за тетралогією «Волны Черного моря». Бажано , щоб усі книги експонувались на виставці , яку приблизно  можна назвати «Політ мрії та реальність життєвої боротьби» .Ц і книги  неодноразово  ставали  сюжетом фільмів,  а море і пригоди –  один з рецептів, щоб, наприклад, книга «Белеет парус одинокий», де панують вірність і дружба,  захопила юного читача на довгі години читання. «Хуторок в степи» - ця книга цілком цікава  сучасним підліткам: тут і подорож Європою, і рейдерські атаки  на «малий бізнес», і перше кохання. «Катакомбы» - партизанська боротьба під час Другої світової. Багатотомник Катаєва проводить своїх героїв  від романтики дитячої дружби, від хлоп’ячих пригод та відчуття радості життя до дорослих проблем та випробувань,  і доводить, що дитяча дружба зберігається на все життя і допомагає завжди. Для обговорення можна винести такі питання: «Що для тебе почуття ДРУЖБИ і чи знаходиш ти своїм думкам підтвердження в книгах Катаєва?», «Чи захопила тебе романтика Одеси – міста дитинства Петі і Гаврика? Чим саме?», «Героїка і  перебіги партизанської боротьби в Одесі. Чи зміг би ти без коливань  включитись  у боротьбу за незалежність і недоторканість України?», «Чи вважаєш ти Катаєва письменником сучасним  і зрозумілим сьогодні?», «Чи згодний ти з одним з  висловлювань  автора  «Відчуття нерухомості не було…»?». Обговорення може йти і за іншими питаннями, які  виникнуть за ініціативою учасників конференції. В цьому разі готовий до дискусії має бути модератор конференції – викладач літератури або бібліотекар.
-         За повістю «Син полка» можна організувати захід, який умовно назвемо «час милосердя», головною темою цієї акції є доведення літературними засобами до дитячої свідомості необхідності реалізації  важливих ідей сучасного часу – волонтерства, благодійництва, усиновлення, підтримки переселенців з території військових дій. Підготовлена до акції виставка «Сирітству «Ні» в усі часи» повинна, крім самої книги Катаєва, експонувати сучасні матеріали періодичної преси з названих питань. Корисно було б щоб учасники літературних гуртків читали власні твори, можливо запросити учасників волонтерського руху, батьків усиновителів. 
        Для викладачів можна організувати літературні читання, присвячені мемуаристиці Валентина Катаєва. Під час заходу буде презентовано  виставку «Магія Катаєвської  прози» , на якій будуть експонуватись  «Волшебный рог Оберона», «Алмазный мой венец», «Святой колодец», «Трава забвения», видання літературних критиків про творчість ювіляра. Бажано, щоб виставка була поповнена виданнями про тих осіб, про кого згадує автор. Якщо є можливість, корисним доповненням до виставки мають бути Інтернет матеріали. Виставка  дасть тему для обговорення, для літературних спогадів, для розвитку  планів щодо викладання катаєвської теми учням різного віку, осучаснення проекту щодо вивчення історії Одещини, що набирає активності у зв’язку з 85 річницею області.
        Посилання: дивись «Літературні новини» на блозі КУ «ОДБ імені Валентина Катаєва»

Підготувала лист головний бібліотекар
науково-методичного відділу         Амельченко Ю.С.
Відповідальна за випуск                   Палій Т.А. 
          
 

   

понеділок, 19 грудня 2016 р.


Поздравляем с праздником!!! 
Тепла и уюта в ваши дома!!!
Святой Николай, чудотворец небесный!
Своей добротой и заботой известный!
Он радость и счастье подарит тебе
И верным хранителем станет в судьбе!
От бед сбережет, не допустит потери,
Научит смеяться, надеяться, верить
И в полную силу любить и дружить!
Судьбы не терять путеводную нить!


четвер, 15 грудня 2016 р.

Методична робота - 2016

УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ, НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ, РЕЛІГІЙ
ТА ОХОРОНИ ОБ’ЄКТІВ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
ОДЕСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
КОМУНАЛЬНА УСТАНОВА
«ОДЕСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ
ім. В. КАТАЄВА»


«Робота бібліотек, які обслуговують читачів-дітей,
на відзначення 85-річчя Одеської області»







Методичні поради









ОДЕСА, 2016




              Одеська область відіграє важливу роль в житті  нашої держави і значною мірою впливає на економічне, культурне, політичне життя країни. Вона є потужним промисловим центром, провідним агрономічним комплексом. Знані морські порти створюють її європейське обличчя.  Одещина – це не тільки регіон, котрий має найбільшу територію, найбільшу кількість націй і національностей ,  це - найбільш глобалізований і європеїзований регіон, що має найбільшу протяжність морського і сухопутного кордонів. Наш край славиться багатьма національними і світовими діячами культури, мистецтва, науки, літератури, людьми, якими пишається народ України. Гідна мережа бібліотечних закладів, які обслуговують дітей, створює можливість сприяти розвитку наукового і творчого потенціалу області.
               На історичному шляху нашої області було багато чого: і радість творення, і військове лихоліття, і надлом 80-х років, і початок нового життя, який не можна назвати абсолютно безпроблемним,  і сьогоднішні складнощі, і завдання економічних  перебудов, і реформа місцевого самоврядування. Все це – історія і сучасність нашого краю, все це – наше життя. 27 лютого 2017 року Одеській області виповнюється 85 років.
               Бібліотеки області – служать її громаді. Особливо значні завдання вирішують бібліотеки, що обслуговують дітей, які беруть участь разом з освітніми закладами у вихованні патріотизму, любові до Батьківщини через любов і повагу до рідного краю.
       Саме діти в недалекому майбутньому будуть практично вирішувати ті  завдання, які допоможуть   Одещині і надалі лишатися  локомотивом науковим , інтелектуальним, творчим,  що рухає Україну вперед, до європейських цінностей.  У області є для цього все: люди, розум, красива територія.  А, бібліотекарі спрямують світогляд  дітей сьогодення  на те, що  саме вони повинні  у своєму дорослому житті оберігати, використовувати, сприяти розквіту інтелектуального потенціалу, який  накопичували століттями предки – земляки.
             Розглядаючи роботу бібліотек  назустріч святкуванню ювілею Одещини, як один з напрямків патріотичного виховання дітей, пропонуємо включити до планів роботи на 2017 рік (січень - лютий ) комплекс заходів краєзнавчої патріотичної спрямованості під загальною назвою:
             «ОДЕЩИНА:  ЯСКРАВА ІСТОРІЯ І ПЕРСПЕКТИВИ УЛЮБЛЕНОГО КРАЮ»
            Кожна бібліотека має оформити для дітей різновікових категорій наступні виставки, доповнені відеорядом (бажано використати  малюнки за темою саме учнів, музичні записи, предмети ужиткового мистецтва, етнографічні цікавинки, листи військових , фотографії,інші документи сучасні і історичні) та презентувати їх за участю викладачів, членів творчих гуртків:
-         Для дітей 1-4 класів  пропонуємо  відкрити виставку  «Одещина - перлина в українському вінку», з підрозділами : «Навічно вкарбована слава мого краю», «Ми єдині в своєму розмаїтті», «Моє майбутнє – Одещина золоті ворота до Європи».
-         Для дітей 5-9 класів корисно  презентувати виставку  «Одещина: земля перемог і злагоди» з підрозділами: «Спадкоємність поколінь: від козаків Головатого до воїнів АТО і волонтерів-земляків», «Імена і доля:різні національності – єдиний улюблений  край», «Ми - будівничі майбутнього держави».
                       В період підготовки до головного ювілейного  свята необхідно провести цикл заходів, спрямовуючих увагу дітей в необхідне патріотичне русло. Пропонуємо заходи спланувати наступним чином:
                       Для дітей 1-4 класів доцільно провести на протязі січня – лютого щотижневі «Ранкові зустрічі», які мають бути короткими, не стомлюючими, заповненими цікавою інформацією і з обов’язковою  активною участю дітей  :
-         «Земля батьків – моя Одещина мила» - урок-подорож в історію села, міста, області.  Розповідь про знаних людей, археологічні знахідки, історію заселення, про родини, які найбільш довгий час живуть в населеному пункті, про тих, хто зараз захищає кордони України
-         «Гортаю книжки дивні сторінки  і все про наш з тобою дім розповідаю» - година запитів і відповідей («Які національні страви готують у тебе вдома?», «Які пісні співають?», «Які книжки про наш край ти читав?», «Може ти знаєш на пам'ять віші про наш край», «Кого із відомих людей нашого краю ти знаєш» та інші). Дитина, яка надала найбільше відповідей і цікавість яких оцінюють усі присутні, отримує Диплом , або якусь іншу відзнаку «Знавця краю»
-         «Мій край одеській – рідна Україна» - «Відкритий марафон – «Складаймо  разом вірш про батьківський край».  Діти підбирають спершу слова, які характеризують край і Україну (славні, рідні, святі, чарівна, щедра, мальовничі, неповторна, єдина, красива та інш.). А далі бібліотекар називає  віршований рядок і діти( з його допомогою )рядок закінчують хором, проявляючи ініціативу, вигадуючи останнє слово вірша . Наприклад:

Мій сад чарівний, мальовниче село.
Це ти Україно - добра… джерело
Одещина рідна в моїй Україні
Для кожного з нас ти у серці … єдина
Ось небо блакитне і  мрії в зеніті
Край мій український найкращий ….у світі
Щасливо живемо , сьогодні ми -  вільні
Ми – діти Одещини в любимій …. Україні
Ми впевнені, знаємо, що  могутні і сильні
Все зробимо для слави своєї…України
Люблю свій край – рідненький і красивий
Ціную те, що вже живе  віки… однині

-         « Людьми і краєм я  пишаюсь» -  час запитань і відповідей про сучасність . Приклади запитань : «Моя школа . Яке свято, акція, подія шкільна мені сподобалась?», «Що ти знаєш про своїх знаних земляків. Хто вони?», «Які твої сподівання на майбутнє?», «Що  знаєш про славу сучасної  України?», «Як добились  твої сучасники  гідності нашої в світі?» .
-         « Різні національності  в дружбі, повазі  і злагоді» - урок знань про історію національностей, які проживають  на території. Бажано урок провести за участю творчих колективів , які покажуть дітям велич національних культур.
                        Для дітей 4-9 класів пропонуємо провести  передсвятковий цикл з 5-ти заходів  «Стежками рідного краю в моїй Україні»:
-         «З прадавніх вибухлих  віків бере початок край наш славний» -  літературний квест  - гра - пошук  книг про Одещину, пошук історичних фактів:  від скіфів і греків до чорноморського козацтва, від Української революції 1917 року до сьогодення.
-         «Я за мир! За мою Україну! – головне із дитячих бажань» - літературно-музична година, де обов’язково потрібна інформація про воїнів ВСУ, захисників східних кордонів держави, волонтерів  – земляків, героїчних  мешканців Одеської області 
-         «Одещина відкриває світ»  - вікторина про знаних мешканців Одещини – Георгій Гамов – астроном і астрофізик (теорія великого вибуху), батьки космічної галузі та ракетобудування – Королев, Нудельман, Глушко та інші винахідники – сучасники і історичні особи . Бібліотекареві слід підготуватись за допомогою довідників і  Інтернету для того, щоб допомогти дітям у відповідях.
-         «Літературна і мистецька  слава Одещини » -  конкурс дитячих есе на вказану тему.  Підготовчий період цього конкурсу повинен розпочатись тижня зо два до самої акції. Бібліотекар допомагає майбутнім конкурсантам у знаходженні матеріалів, в ілюструванні есе музичними вставками, або експонуванні  копій картин  на моніторі, або книг, які допомогли читачам. Есе можна складати за різними напрямками, наприклад, «Одещина – літературні шедеври», «Одещина малює», «Одещина співає», «Великі музиканти», «Одещина сміється» та інші. Обов’язково слід передбачити Дипломи, або призи для учасників  за допомогою спонсорів.
-         «Привіт , мій край – єдиний для нас» - бліц-вікторина з знань про національності, які проживають на рідній території. Швидку відповідь учасники ілюструють піснею, віршем, рецептом бабусиної страви.
                                  Свято ювілейного дня, можливо, слід розпочати дитячим флеш мобом – сучасною вуличною акцією. Бажано було б, щоб цю акцію 27 лютого о 14 годині одночасно розпочали усі бібліотеки Одещини.
                                 Ініціатива, програма, реклама  акції саме за бібліотекарями і шкільними керівниками.  Якщо населений пункт багатонаціональний ,діти мають бути в національних костюмах, якщо відсутня багато національність, то природно, костюм має бути характерний для титульної нації. 
                              На наш погляд,достатньо  10 - 15 хвилин вуличного поздоровлення Одещини – ювіляра , яке пройде під девізом «Державу не твориться в будучині, державу будується нині»(О.Ольжич). Коротке поздоровлення , пісня, або танець, запрошення на продовження свята у приміщенні. Акція повинна бути чітко організована, авторитет акції підійме участь владних структур, дирекції учбового закладу,викладачів.
                            О 14.30 одночасно усі бібліотеки області мають продовжити  дитяче свято в приміщенні бібліотеки або будинку культури, або іншому приміщенні ,обраному для цієї акції владою, або піклувальною радою бібліотеки.
                    Пропонуємо сценарій свята, в якому обов’язково візьмуть участь представники місцевої влади та органів самоврядування,  викладачі історії і літератури,  активісти, члени творчих дитячих гуртків та інші талановиті особи.
                                  «З днем народження, рідна Одещина!»
                      Свято розпочинається піснею «Як же нам жити на рідній землі» муз. Г. Татарченка, слова Ф. Тишка.
                      На сцену виходять ведучі – школярі  в національних костюмах даного району, або села.
1-й Ведучий.  Сьогодні нашій рідній Одещині виповнилось 85 років. Привітаємо ювіляра оплесками.
       2-й ведучий.  Одещина! – це отча земля, це рідний край. Її багатства – це хліб і цукор, це широкополі лани, села  і міста, порти світового значення
       1-й ведучий Одещина – це всесвітньо відомі   театри і музеї, Академії та університети, бібліотеки і палаци культури, це – Білгород-Дністровська фортеця і  шедевр світової архітектури Оперний театр, Ізмаїльська фортеця
       2-й ведучий  Одещина – це письменники, які склали славу не тільки національної літератури, а й літератури усього світу, це художники і артисти, лікарі і ракето будівники.
На авансцену виходять читці . Бажано, щоб читці були в українських костюмах
    1 -й  Читець
Стоїмо ми на зламі степу й моря
І слухаєм, як хвилі гомонять
Про край мій і його високі зорі.
Його лани про майбуття дзвенять.
1-й ведучий  Одещина – невід’ємна частина  нашої рідної України.
   2-й читець
Нехай ніхто не половинить ,
Твоїх земель не розтинна,
Бо ти єдина ,Україно,
Бо ти на всіх у нас одна.
  Звучить пісня «Моя Україно, любов моя»(слова Д. Луценка, музика І. Шамо)
        2-й ведучий  Любов до Батьківщини починається з любові до свого рідного краю, до батьківського дому. Лише той може осягнути своїм розумом красу, велич і могутність Батьківщини, хто збагнув тепло рідного краю
1 –й читець.
Ось берег мій – початок України.
На південь море – за плечима степ.
Стають здається хвилі на коліна
До ніг землі, де хліб святий росте.
1-й ведучий. Моя Одещина, земля моїх батьків – це приклад  мужності, витривалості, духовності,вірності відданості справедливості .  Історія її, губиться в глибині віків, вона з найдавніших часів складна, а шлях крізь час нелегкий.
2-й ведучий. Моя Одещина. ЇЇ історія це і скіфи, і гуни, і зв’язки з античним світом Середземномор’я, і чорноморське козацтво.
1-     й читець
! козаки Захарія Чепіги
За тебе гинули в полях.
У небесах сузір’я Лева
Нам світить крізь Чумацький шлях.
2-й читець
Така вже доля в пана вояка:
Узяв шаблюку – борони Вітчизну.
І будеш мати славу у віках,
Хоча й по тобі справлять друзі тризну.
1-й читець
І Головатий козаків гукнув,
І Чорноморське об’єднавши військо,
За неньку рідну в бій за рідний край
Він їх повів, щоби звільнить Вітчизну.
Звучить пісня «Засвистали козаченьки в похід з полуночі…»
2-й читець
В небесних краях, в ноосфер них шарах
Збирають козацьку  раду:
«Якщо не доглянув нащадок наш край,
Той пам'ять козацьку зрадив».
1-ведучий . Ні, не зрадив і ніколи не зрадить. Як предки великі , боронить  наш народ свою Україну, свій рідний край - Одещину від ворожої навали завжди.  І під час Другої світової, і на Майдані,  і під кулями Донецького аеропорту. Бо ми – єдина Україна, ми – її народ. Ми пам’ятаємо все.
1 читець
Мовчить на батареї тишина,
Аж вуха, як в гробу позакладало.
А що тут було? Знає лиш солдат,
Якого вже серед живих не має:
І кров, і піт, і постріли гармат,
І все оте, що на війні буває.
2-й ведучий  Ми пам’ятаємо тих, хто віддав життя за Україну, за нашу Одещину  на Майдані. Низький їм уклін. Ми серцем і душею з тими, хто боронить нашу свободу на сході України. Святково  назвати тих, хто є солдатами з рідного села, з району, назвати волонтерів), ми пам’ятаємо і свято чтимо пам'ять тих, хто віддав життя задля нашого щасливого майбутнього.
1-й Читець
Я знаю: буде даль стогнати
Вогнем, залізом і свинцем
І буду я, Вітчизна мати,
Твоїм поетом і бійцем.
2-й читець
 Як треба, в бій за тебе встану,
І смерть зустріну в боротьбі,
Як треба, кров’ю вірш останній
З любов’ю напишу тобі.
Звучить одна з українських пісень про героїзм воїнів АТО.
1-й ведучий Рідна Одещина – ти єдина, велика багатонаціональна  родина. А ми – твої діти.
По черзі виходять діти - представники різних національностей і представляються піснею, танцем, віршем. Їх представлення  - це ініціатива і творчість бібліотекаря, викладача, клубного працівника.
1-й читець
Ми – майбуття великого народу
І наша лінія в наступний час  ясна.
2-й читець
Ми – діти України, її квіти
І  горді тим, що щастя маєм  жити,
Країну в доблесті, і в  болістях  любити,
             Обидва читця разом:
 Одещину рідненькою  назвати
Ото є щастя . Хай живе в віках.
А завтра буде знову день роботи
І наш польот,  і  часу вічний плин.
2-й ведучий.
       Тож давайте примножувати багатство і славу  Одещини, то й буде слава нашої України. Нехай наливається добром кожне серце!
1-й ведучий 
       Нехай кожний із нас відчує гордість за рідну землю, за нашу державу, бо ми – її діти.
2-й ведучий
           Кожен із нас сьогодні має бути справжнім патріотом і громадянином. Будемо гідними своєї великої історії і героїчної сучасності.
Усі разом з залом : «Слава Україні! Героям слава!»

Склав головний бібліотекар
науково-методичного відділу  Амельченко Ю.А.

Відповідальний за випуск         Палій Т.А.







вівторок, 6 грудня 2016 р.

17 листопада на базі Одеської обласної бібліотеки для дітей ім. В.Катаєва відбувся обласний семінар «Бібліотеки Одеської області – дітям: інноваційність, креативність в умовах суспільних змін» з метою удосконалення професійної кваліфікації бібліотечних працівників Одеської області.
Перед присутніми бібліотекарями виступили директор Одеської обласної бібліотеки для дітей ім. В.Катаєва Палій Т.А., головний спеціаліст методичного відділу обласної бібліотеки Амельченко Ю.С.
Важливим елементом семінару був обмін досвідом працівників бібліотек з різних районнів області. Піднімалися важливі питання сьогодення та колективно шукали шляхи їх вирішення або удосконалення процесів роботи. Також досвідом роботи в умовах створення об’єднаних громад на території області з бібліотекарями поділилися колеги з Полтавської бібліотеки. Такий обмін досвідом став можливий за допомогою скайп-конференції.

Також районні бібліотеки отримали дитячі книжки і мали можливість поспілкуватися з одеськими письменниками, один одним. 





********* https://culture.od.gov.ua/2024/09/02/gromadske-obgovorennya-pro-vidmovu-vid-prysvoyenogo-komunalnij-ustanovi-odeska-oblasna-bibl...