вторник, 27 декабря 2016 г.

Методичний лист
УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ, НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ, РЕЛІГІЙ
ТА ОХОРОНИ ОБЄКТІВ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
ОДЕСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
КОМУНАЛЬНА УСТАНОВА
«ОДЕСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ
ім. В. КАТАЄВА»
«РОМАНТИК В ПОШУКАХ ПРИГОД,  ІСТОРИК І ДОБРИЙ КАЗКАР»Методичний лист

«Про роботу бібліотек, що обслуговують дітей, до 80-річчя письменника, мецената і громадського діяча Володимира Рутківського»
 Одеса, 2016

«Яке то  неймовірне щастя – бути просто людиною»
                                                                                                         В. Рутківський
                   
 Володимир  Рутківський – один з найпотужніших українських письменників, а його книжки – велика насолода не лише для юного, а й для цілком дорослого читача, який не втратив здатності дивуватись, переживати, мріяти, любити. 
                    Письменник народився 18 квітня в с. Христителеве Чорнобаївського району Черкаської області. Навчався в Одеському політехнічному інституті (нині Національний політехнічний університет).І надалі усе життя пов’язав з Одещиною. Закінчив Вищі літературні курси. Працював на Одеському суперфосфатному заводі, редактором  Одеського телерадіокомітету, кореспондентом газети «Одеські вісті». З 1969 року – член Одеської обласної організації Національної спілки письменників України.
                 Літературну діяльність розпочав як поет. У його доробку поетичні  збірки «Краплини сонця», «Плоти», «Повітря на двох», «Знак глибини», «Відчиніть Богданове вікно», «Рівновага», «День живої води».
                А надалі письменник починає  творити переважно для дітей і юнацтва: повісті «Аннушка», «Гості на мітлі», «Бухтик з тихого затону», «Канікули у Воронівці», «Намети над річкою», «Слуга баби – Яги», повість-легенда «Сторожова застава», книга нарисів «Земля майстрів», п’єса-казка  «Прибульці», історичний роман «Сині води», книга про фашистську окупацію під час Другої світової війни «Потерчата», пригодницька  тетралогія про джур «Джури козака Швайки», «Джури характерники», «Джури і підводний човен», «Джури і Кудлатик».
            Творчість письменника удостоєна багатьох нагород: премія імені Лесі Українки, літературна премія імені М. Трублаїні, премія імені В.Близнеця, Національна премія імені   Т. Шевченка, премія освітнього фонду імені Ярослава Мудрого. Роман «Сині води» став книгою року Бі-Бі-Сі – 2011. Але найголовнішою премією автора ми вважаємо любов і нескінчений  інтерес  читачів різного віку до книг і їх героїв, які потрапляють до безлічі захоплюючих пригод, з яких  виходять переможцями.
         Рутківським заснована приватна мистецька премія «Джури».  Премію «Джури» присуджують за нові твори для дітей і юнацтва історично  - краєзнавчої тематики, а також за ілюстрації до книжок та літературно-критичні праці, спрямовані на виховання в дитині національної лояльності та загально – людських  духовних цінностей . Першим переможцем цієї премії став  художник – ілюстратор Максим Паленко,  2014  року – письменник Анатолій Качан.
           Окремі твори автора виходять в перекладах білоруською, болгарською, угорською, польською, чеською та іншими іноземними мовами.
            На відзначення ювілею  письменника  слід  розпочати підготовку за два тижні  до  дати.  Пропонуємо для різних вікових категорій учнів провести в цей період  наступні заходи:
 «Ранок - мандрівку у країну добрих казок» (для учнів 1-3 класів) , під час якого  розповісти учасникам про  могутню силу добра у повісті-казці «Аннушка», про вміння  протистояти злим силам   у казці «Гості на мітлі», про веселі, добрі та смішні події, коли перемагає щире співчуття, в повісті – казці «Бухтик з тихого затону».  Під час заходу можна оголосити конкурс на кращий малюнок за сюжетами  казок-повістей Рутківського. Ці малюнки прикрасять головну виставку під час святкування ювілею.
«Ранок - мандрівку у пригодницьку країну козацької слави»(для учнів  4-9 класів). Зрозумілішою  і яскравішою зробить розповідь про книги (тетралогія «Джури» - «Джури козака Швайки», «Джури характерники», «Джури і підводний човен», «Джури і Кудлатик», історичний пригодницький роман «Сині води») відео-ряд  - показ буктрейлерів за творами «Джури козака Швайки» , що вже набули популярності в соціальних мережах. Маємо впевненість, що ця розповідь, а потім читання цих книг,  відкриє для підлітка  світ пригод, за якими він буде слідкувати з широко розплющеними від захвату очами. А саме ці пригоди  відкриють для нього велич і героїзм  минулого нашої держави.
          Бібліотекарю слід продумати можливість театралізованого представлення дітям казок і романів Рутківського, якщо у клубному закладі є театральний гурток.  До речі, як відомо, Рутківський є автором  п’єси – казки «Прибульці». Саме її можна поставити силами гуртківців.
        Дітей  зацікавить розповідь про дитинство Володимира Рутківського. Як згадує письменник: «Дитинство моє минуло над Сулою, поміж Руссю і Диким  степом. Саме в наших місцях зупинявся князь Ігор перед невдалим походом на половців. І з полону тікав теж через наші місця. У наших місцях бився Наливайко, неподалік народився Морозенко – той самий, за яким плакала Україна. Тож жити поза історією я просто не міг».   В рідному селі Велика Бузинівка на Черкащині Володимир Рутківський із товаришами – школярами розкопав стоянку кінця ашельської епохи (близько 300 тисяч років тому) Це відкриття було таким вагомим , що академік-археолог Іван Шовкопляс заніс стоянку до значних історичних відкриттів.  Усі  факти дитячої біографії ювіляра  можна підтвердити яскравою розповіддю про ці події учнів – учасників заходу та показом на карті України цих місць.
         До відома, організаторів  заходів: у  грудні на екрани виходить фільм «Сторожова застава (пригодницьке фентезі Юрія Ковальова за  однойменним твором Рутківського).
          Можливо у цей час запросити викладачів на засідання «круглого столу», де обговорити питання «Як використовувати історично – пригодницьку прозу Володимира Рутківського у  національно - патріотичному вихованні  дітей різних вікових категорій?»
          Ефективним методом підвищення інтересу до творчості письменника вважається проведення вікторин.
            Пропонуємо питання  вікторини для учнів  молодшого віку:
В якій  повісті розповідається про пригоди дівчинки, що поїхала в село на канікули? («Аннушка»)
Як можна витягти відро, яке впало в колодязь? («кішкою», повість «Аннушка»)
Чи колючі голки у маленького їжачка? («ні», повість «Аннушка»)
В якому селі з Василем та Степаном  трапляються незвичайні пригоди? (в Горобцях повість-казка «Гості на мітлі»)
Як звали бабу ягу та її кота ? (Ядвига Олізарівна та Аристарх (казка – повість «Гості на мітлі»)
Який підступний намір бажала здійснити баба яга (викрасти дівчинку Таню та зробити її своєю наступницею. Казка-повість «Гості на мітлі»)
Звідки беруться мавки з лісовиками? Хто запитав про це, хто і що відповів? (запитала дівчинка  Наталя, відповів Коля Горобчик: «Бабуся колись мені казала, що мавки – то дівчатка , що загубились у лісі чи болоті, а хлопчики у лісовики йдуть». Повість – казка «Намети над річкою»)
Що подарував заєць? (торти, але це була вигадка Костянтина Івановича. Повість-казка «Намети над річкою»
Хто допоміг  одужати  дівчинці  Олі? ( Її друзі. Повість – казка «Бухтик з Тихого затону»)
Чому вчать казки Володимира Рутківського (доброті, уважному , бережливому відношенню до рідної природи, працьовитості, щирому співчуттю, дружбі)
Бібліотекар може за власною ініціативою  додумати ще ряд питань за казками Рутківського. Правильна відповідь на питання повинна оцінюватись кількістю балів, що виявить переможця, який повинен отримати нагороду у вигляді диплома, грамоти.
              Маємо впевненість, що форма читацької конференції за книгою «Сині води» найбільш чітко спрямовує погляди читачів – тинейджерів  у національно-патріотичне русло. Пропонуємо провести цей захід в період підготовки до ювілею автора і розглянути на ньому наступні питання:
Чи долає потяг до свободи будь – які перепони?
Чи згоден ти з думкою автора про те, що справжній патріотизм іде рука об руку з глибокою і щирою приязню й повагою до іншої нації?
Як дивишся ти на досі мало вивчену сторінку з вітчизняної історії – битву на річці Сині води?
Чим близький до твоїх поглядів образ князя  Дмитра Боброка?
Підлітки – герої повісті(Петрик і Тимко)і: чи бажав би ти у машині часу бути на їх місці?
Чи є в повісті герої, яким ти не хотів би наслідувати ані в звичках, ані в діях? Чому?
          В нагоді до підготовки ювілейного свята  стане  літературна вікторина для учнів 5-9 класів  за історично пригодницькою повістю «Джури козака Швайки». Пропонуємо примірні питання:
В якому столітті відбувається дія роману? (ХУ століття)
Про яку історичну подію згадується в творі? (Битва під Синіми водами)
Що означає татарською мовою слово «козак»? (вільна людина)
Ким був козак Швайка? (розвідник-вивідувач)
Яке прізвисько отримав Демко від діда Кібчика? (Дурна Сила)
Хто водночас служив і татарам і шляхті? (Тишкевич)
Чому навчав Санька дід Кудьма? (Ворожбі і знахарству)
Як називалось житло козаків? (курінь)
Про кого козаки вирішили : «На острові їх тут не буде»? (про жінок)
Інші питання подаються на розгляд бібліотекаря.
         Ця вікторина, мабуть, теж повинна оцінюватись балами (правильність відповіді і швидкість її надання). Переможець отримує диплом, грамоту.
        18 квітня бібліотека повинна провести ювілейний святковий ранок, запросивши до участі викладачів, працівників клубу. Підготовка до свята проводиться за активною участю учасників мистецьких гуртків.
       Під час свята презентуємо книжкову виставку «Україна: наша історія, наші казки, наша країна в творах Володимира Рутківського» (до 80-річчя письменника) з підрозділами : «Добрий казкар», «В пошуках історичних відкриттів"«Герої Рутківського: погляд сучасника» . Крім літератури, примірний список якої надається в кінці методичного листа, виставка має бути прикрашена малюнками дітей за творами ювіляра, історичними  предметами побуту Х1У – ХУ століть, які може надати краєзнавчий музей, деякими природними деталями – гілками, де по легенді живуть мавки, сухою травою з озера, в якому живуть водяні,мітлою – транспортом баби яги, які зроблять виставку яскравою і незабутньою. Ефективніше б сприймалась презентація, якщо б про розділи виставки розповідали діти. Надалі повинна бути представлена мистецька частина презентації: уривки фільмів на сюжети творів ювіляра, козацькі пісні, театралізовані  казки на сюжети автора. Можна запропонувати і костюмоване свято – усі запрошені в костюмах за мотивами творів : козаки, казкові персонажі та інш. Велике враження на присутніх зробить читання віршів Рутківського, таких як, наприклад, «Після битви під Берестечком». Надаємо деякі  строфи , які викликають велике враження :
Село вирувало – вели козака,
Свого,
Що до Січі скрадався по згарах.
Сміялись ловці і гадали, яка
Йому буде кара.
  …………………..
Що страта повільна, що – муки, що – болі,
Коли вколо тебе перевертні – браття,
На власній землі яничари, ізгої!
Для них , не для тебе вкопати б розп’яття
  ………………………………………………………………
Уже й голова покотилась, -
А губи молились,
молились,
молились !     
           У автора є ще досить віршів героїчного патріотичного напрямку, художнє читання яких слід використати під час підготовки свята.

      На допомогу організаторам ювілейних заходів  надаємо список літератури :

Твори
Аннушка: повесть: [для дітей мол. шк. віку] / В. Г. Рутківський; рис.Р. Вольского. – М.: Дет. лит., 1977. – 111с.
Бухтик из тихой заводи: повесть-сказка. / В. Г. Рутковский; худож. С. Былинский. – М.: Дет. лит., 1981. – 111 с.
Бухтик з Тихого затону: казкова повість: [для дітей мол. шк. віку] / В. Г. Рутківський; худож. Р. Попський. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2012. - 240 с.: ілюстр.
Відчиніть Богданкове вікно: вірші / В. Рутківський; мал. І. Гуть, Е. Колесов. - К.: Веселка, 1974. - 22 с.
Ганнуся: весела пригодницька повість: [для мол. шк. віку] / В. Г. Рутківський; іл. І.Клочковської. - Львів: Вид-во Старого Лева, 2012. - 252 с.: ілюстр.
Гості на мітлі: повісті-казки: [для серед. шк. віку] / В. Г. Рутківський; худож. Р. Безп`ятов, Г. Філатов. – К.: Веселка, 1988. – 286 с.
Грибний похід: уривок з повісті-казки «Бухтик з тихого затону» / В. Г. Рутківський // Веселка. – 2000-2001. – жовт. – С.8.
Двобій з тінню: роман: (перша частина трилогії "Сині Води") / В. Г. Рутківський. - К.: Джерела М, 2004. – 192 с. – (Під партою).
Джури і підводний човен: [роман]: заключна частина трилогії "Джури": [для серед. та ст. шк. віку] / В. Г. Рутківський; худож. М. Паленко. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2010. - 400 с.: ілюстр.
Джури козака Швайки: історична трилогія для дітей. Кн.1 / В. Г. Рутківський; худож. М. Павленко. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2007. - 432 с.: ілюстр.
Джури козака Швайки: іст.-пригод. повість / В. Рутківський // Однокласник. – 1995. - №8. – С.1-5; №9. – С.26-33; №10-11. – С.22-26; №12. – С.10-26.
Джуры козака Швайки: ист.-прикл. повесть / В. Рутковский // Одноклассник. – 1995. -№8. – С.1-5; №9. – С.26-33; №10-11. – С.22-26; №12. – С.10-26.
Джури-характерники: роман: [друга книга історичної трилогії "Джури": для серед. та ст. шк. віку] / В. Г. Рутківський; худож. М. Паленко. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2009. - 448 с.: ілюстр.
Змагання: вірш / В. Рутківський // Диво-Деревце. – 2013. - № 9-10. – С. 22.
Канікули у Воронівці: повісті: [для дошк. і мол. шк. віку] / В. Рутківський; худож. Г. Л. Лотиш. – Одеса: Маяк, 1989. – 174 с.
Потерчата: дитяча сповідь для дорослих, які так нічому й не навчилися / В. Г. Рутківський. - Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2013. - 256 с.: ілюстр.
Сторожева застава: повість-легенда / В.Г. Рутківський // Однокласник. – 1991. - №1. – С. 1-7; №2. – С.12-20.
Сторожова застава: повість із життя Київської Русі / В. Г. Рутківський. - Вид. друге. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2013. - 304 с.: ілюстр.
Стріли під сонцем: роман: (третя частина трилогії "Сині Води") / В. Г. Рутківський. К.: Зелений пес, 2004. - 64 с.
Література про життя та творчість
Володимир Рутківський: [біогр. довідка] // Письменники Радянської України: 1917-1987: біобібліогр. довід. / авт.-упоряд : В. К. Коваль, В. П. Павловська. - К., 1988. — С. 520.
Володимир Рутківський: [біогр. довідка] // Письменники України: біобібліогр. довід. – К., 2006. – С. 357: портр.
Володимир Рутківський: [біогр. довідка] // Сучасні письменники України: біобібліогр. довідник / упоряд. А. Гай. Уточн. і доп. - Біла Церква, 2012. – С. 389: портр.
Володимир Рутківський – дітям: (пам’ятка читачам-учням мол. та серед. шк. віку) / Одес. обл. б-ка для дітей ім. Н. Крупської; уклад. Л. Саєнко. – Одеса, 1991. – 6 с.
Володимир Григорович Рутківський: «Яке то неймовірне щастя – бути просто людиною!»: біобібліогр. нарис / М-во культури і туризму України; Держ. заклад «Нац. б-ка України для дітей»; авт. вступ. ст. Н. П. Марченко; уклад. Н. О. Гажаман. – К., 2009. – 76 с.
Рутківський Володимир Григорович: [біогр. довідка] // Письменники Радянської України: біобібліогр. довідник. – К., 1981. – С.232-233: фото.
«Дитяча література немов Попелюшка…»: [письменник про свою творчість та стан української літератури для дітей] / В. Рутківський; розмову записав П. Сорока // Літературна Україна. - 2008. – 12 черв. – С. 4.
Добрий та веселий казкар Володимир Рутківський: реком. бібліогр. список для читачів-учнів 4-6 кл. /Держ. б-ка України для дітей; уклад. Н. О. Гажаман. – К., 2002. – 14 с.: ілюстр.
«Звук павутинки»: [присудження В. Г. Рутківському літ. премії «Звук павутинки» ім. В. Близнеця за трилогію «Сині води»] // Літературна Україна. - 2005. – 21 квіт. – С. 2.
Бабич Н. Тритомна антологія «Зоряний дощ»: [серед авторів третього тому названо В. Г. Рутківського] / Н. Бабич // Літературна Україна. - 2009. – 29 січ. - С. 5.
Василашко В. Ластівка п’є на льоту: [про творчість номінантів на Нац. премію України ім. Т. Шевченка в галузі літератури для дітей] / В. Василашко // Літературна Україна. - 2008. - 7 лют. - С. 6.
Гаврош О. Володимир Рутківський: "Москва друкувала ті мої твори, які забракували в Києві": доросла розмова з дитячим письменником / О. Гаврош // Дзеркало тижня. - 2008. - № 35 (20 верес.). - С. 11.
Гаврош О. Джура української літератури: Володимир Рутківський наверстує час - виходять дві нові книги дитячого письменника з Одеси / О. Гаврош // Україна молода. - 2008. - 5 листопада. - С. 10.
Гаврош О. Одеський казкар-характерник: [зустріч з В. Рутківським] / О. Гаврош // Літературна Україна. - 2012.– № 6(9 лютого). - С. 12.
Гажаман Н. Життя та творчість В. Г. Рутківського: готуємось до уроків...: [із збірки "Книга творить людину"] /Н. Гажаман, Н. Марченко // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 10. - С. 75-94.
Гажаман Н. Життя та творчість В. Г. Рутківського / Н. Гажман // Шкільна бібліотека. – 2011. - № 10. – С. 75-94.
Глущак А. Здоровше з гумором живеться: [про Олійниківські свята, в яких активну участь брав В. Рутківський] / А. Глущак // Літературна Україна. – 2003. – 5 черв. – С.8.
Жук З. «Дзвін шабель, пісні, походи…»: [рецензія на книгу В. Рутківського «Джури козака Швайки»] / З. Жук // Друг читача. – 2007. - № 13. – С. 7.
Іванюк С. Головний критерій: [про кн. В.Г. Рутківського «Гості на мітлі», «Бухтик з тихого затону», «Канікули у Воронівці»] / С. Іванюк //Літературна Україна. 1990.– 8 лют. – С. 3.
Кизилова В. «Специфіка хронотопу пригодницько-історичної повісті В. Рутківського «Сторожова застава» / В. Кизилова // Література. Діти. Час. – Вип. 4. – Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2012. – C. 63-69.
Козак С. Володимир Рутківський: "Вірю не стільки в себе, скільки у своїх героїв": [інтерв’ю з письменником] / С. Козак // Літературна Україна. - 2012. - № 20. - С. 6.
Крат М. Володимир Рутківський: Мені, «оголтелому націоналісту», допомогла Москва: [інтерв`ю] / М. Крат // Друг читача. – 2010. - № 5. – С. 4.
Купріян О. Книжкові акценти: «Так» - Рутківському, «Ні» - Люко Дашвар: [ найкращі книги 2009 року за рейтингом сайту «ЛітАкцент»] / О. Купріян // Друг читача. – 2010. - № 2. – С.3.
Макарова Т. Формування патріотичного почуття у свідомості Джур-характерників / Т. Макарова // Література. Діти. Час. - Вип. 4. - Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2012. – C. 102-107.
Малюта І. Дарує радість дітям: [про книги В. Рутківського: зокрема "Джури козака Швайки", та "Джури-характерники" ] / І. Малюта // Культура і життя. - 2010. - № 5-6. - С. 30.
Марченко Н. Нам треба вчитися бути переможними!: [про історико-пригодницьку трилогію В. Рутківського "Джури..."] / Н. Марченко // Літературна Україна. - 2011. - 3 лютого. - С. 6.
Марченко Н. Співець вилюднення та вивільнення: огляд життя і творчості Володимира Рутківського / Н. Марченко // Дивослово. - 2014. - №11. - С. 15-21.
Ніколашина Т. Функційні та словотвірні особливості редуплікатів у трилогії «Тореадори з Васюківки» В. Нестайка / Т. Ніколашина // Література. Діти. Час. - Вип. 4. - Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2012. – C. 112-123.
Павлів І. Володимир Рутківський. «Джури козака Швайки»: дидактичні матеріали і методичні орієнтири до вивчення твору / І. Павлів // Дивослово. - 2014. - №11. - С. 22-26.
Повчаючи з усмішкою: [рецензія на книгу В. Рутківського «Джури-характерники»] // Друг читача. – 2010. № 2. – С. 1.
Рутківський В. "Бомжі" дитячої літератури: [полеміка про наш казковий спадок] / В. Рутківський // Літературна Україна. - 2006. - 27 квітня. - С. 2.
Сорока В. Текст має бриніти, мов дзвін: [ексклюзивне інтерв'ю з Володимиром Рутківським] / В. Сорока // Освіта України. - 2014. - №41(3 лист.). - С. 12.
Сорока П. "Дитяча література немов попелюшка...": [бесіда з письменником] / П. Сорока // Літ. Україна. - 2008. - 12 червня. - С. 4.
Шевченківська премія - 2012 // Літературна Україна. - 2012. - № 7 (16 лют.) - С. 2.
Шевченківською премією нагородили двох письменників // Бібліотечна планета. - 2012. - № 1. - С. 34.
Щербакова Л. Задовго до Гаррі Поттера: [про іст. роман «Джури козака Швайки»] // Літературна Україна. - 2006. – 25 трав. - С. 6.
Щербаченко Т. У Гаррі Поттера з’явилися "конкуренти" в Україні: джури та мури дитячого письменника Володимира Рутківського / Т. Щербаченко // Дзеркало тижня. - 2011. - №2(22 січ.). - С. 14.
Підготувала лист головний бібліотекар
науково-методичного відділу     Амельченко Ю.С.

Відповідальний за випуск           Палій Т.А.


Комментариев нет: